حیدری:

خروج از اجرای داوطلبانه پروتكل الحاقی در قالب برجام است

خروج از اجرای داوطلبانه پروتكل الحاقی در قالب برجام است

به گزارش پارلمان ایران دات کام نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت که خارج شدن از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در قالب برجام انجام می شود، البته طرف های برجام تا ۵ اسفند فرصت دارند تا تحریم ها را ملغا کرده و به تعهداتشان عمل کنند.


شهریار حیدری در گفت و گو با ایسنا اعلام نمود: فصل جدیدی از اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران از ۵ اسفند آغاز می شود، بدان معنا که ایران از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی می تواند خارج شده که این کار هم در قالب برجام صورت می گیرد.
وی توضیح داد: ما از اول برجام هم بحث مان این بود که اگر طرف های مقابل تعهدات خویش را اجرا نکنند ما به شرایط پیش از برجام برمی گردیم و پس از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی خارج می شویم. اگر تعهدات برجامی اجرا می شد این اتفاق رخ نمی داد و نیازی به این قانون هم نبود.
وی ادامه داد: مطابق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، سازمان انرژی اتمی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد انجام شده و طبق بند ۶ این قانون ایران از ۵ اسفند از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی خارج می شود. این به معنای آن است که اجازه دسترسی به بازرسان داده نمی گردد. این گونه اقدامات صرفاً بحث مجلس و دولت نیست و در جهت احقاق حقوق ملت انجام می شود و بطور قطع باید این قانون اجرایی شود.
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که اگر طرف های برجام به تعهدات خود عمل کرده، تحریم ها را لغو کنند و به صورت کلی به برجام برگردند قاعدتا شرایط تغییر می کند. این نکته مهم می باشد که خارج شدن از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در قالب برجام صورت می گیرد.
حیدری در انتها اظهار داشت: وقتی کشورهای مقابل تعهدات خویش را اجرا نکردند ما هم اجرای تعهدات را تعدیل کردیم، بنابراین طرف های مقابل تا ۵ اسفند فرصت دارند که به برجام برگشته و تعهداتشان را انجام دهند. اگر آنها نمی خواهند تعهدات را اجرا کنند ما هم مطابق قانون مصوب خودمان عمل می نماییم.1399/11/30
11:47:18
0.0 / 5
992
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳