قالیباف:

مرحوم شیخ الاسلام گنجینه پرارزش از حافظه ی تاریخی نظام بود

مرحوم شیخ الاسلام گنجینه پرارزش از حافظه ی تاریخی نظام بود

به گزارش پارلمان ایران دات کام رئیس مجلس شورای اسلامی مرحوم حسین شیخ الاسلام را گنجینه پرارزش از حافظه ی تاریخی دیپلماسی و مدیریت انقلابی در سالهای آغازین انقلاب، دوران جنگ تحمیلی و سالهای رشد و بالندگی نظام دانست و اظهار داشت: رفتن او، نظام جمهوری اسلامی چهره ای خدوم و پرارزش و کم نظیر از نسل کارگزاران اندیشه ورز انقلابی و جهادی را از دست داد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، متن پیام محمدباقر قالیباف به مناسبت یکمین سالگرد درگذشت حسین شیخ الاسلام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله ضد فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا»
در بین مومنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده اند؛ بعضی پیمان خویش را به آخر بردند و بعضی دیگر در انتظارند و هیچگاه تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند"
در نخستین سالگرد درگذشت مرحوم حسین شیخ الاسلام، یاد آن فقید سعید را گرامی می داریم و علو درجات معنوی او را از خداوند سبحان مسئلت می نماییم.
برادر عزیز حسین شیخ الاسلام به علت حضور مؤثر فکری و عملی و مسئولیت های اجرایی مختلف در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران، از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تا پیوستن به جوار غفران و رحمت الهی، گنجینه ای پرارزش از حافظه ی تاریخی دیپلماسی و مدیریت انقلابی در سالهای آغازین انقلاب اسلامی، دوران جنگ تحمیلی و هم سالهای رشد و بالندگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به حساب می آید.
او از آغازین روزهای مشارکت و فعالیت انقلابی خود در نهضت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، هیچ گاه از سنگر مبارزه ی مؤمنانه، متفکرانه و شجاعانه فاصله نگرفت و خارج نشد.
شیخ الاسلام شناخت دقیق و عالمانه ای از ماهیت نظام سلطه و غده سرطانی رژیم صهیونیستی داشت. مقابله با دشمنی آمریکا و صهیونیسم، ضد ملت ایران را، آرمان مقدس فکری و اعتقادی خود می دانست و در هر منصب و مقامی که بود در دفاع از انقلاب اسلامی و خدمت به آرمان های مقدس انقلاب و سربازی نظام و مقام عظمای ولایت ایستادگی کرد و کوتاهی نکرد و مناصب رسمی در تفکر ایمانی و آرمانی و هم مشی سیاسی، اجتماعی و فردی او تأثیری نگذاشت.
او کسی بود که به اندیشه های مدیریتی، انقلابی، خط امامی و ولائی عمل می کرد و به سرزنش ملامت کنندگان وقعی نمی نهاد و همواره گوش و نگاهش به سمت رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان ولی امر مسلمین بود.
در حوزه دیپلماسی، به حق میتوان او را یک الگو و از مؤثرترین معماران دیپلماسی انقلابی و جهادی، در عرصه دیپلماسی در تراز انقلاب اسلامی توصیف کرد گرچه تفکر جهادی و انقلابی و روحیه مقاومت، در شیخ الاسلام، جوهره ای اعتقادی داشت، اما چه بسا همکاری مستقیم وی بعنوان معاون سیاسی وزارت امورخارجه با شهید محمدعلی رجائی در دوران نخست وزیری او و همزمان سرپرستی وزارت امورخارجه، تفکر، سلوک و عمل انقلابی و جهادی را در او عمق و غنای بیشتری بخشیده بود.
دوران حضور وی در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم شریف شهر تهران، الگوئی از نمایندگی متواضعانه و در عین حال مسئولانه، در خانه ملت را به نمایش گذاشت و در ادامه هم تجربه گرانقدر سیاسی، دیپلماتیک، پارلمانی و بین المللی خویش را مخلصانه در کسوت مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی، مدیرکل بین الملل و دبیرکل کنفرانس بین المللی پشتیبانی از انتفاضه فلسطین به خدمت درآورد.
او حیات فکری و نقش آفرینی خود در سیاست خارجی منطقه ای و بین المللی را با حیات شجره طیبه مقاومت اسلامی گره زده و هیچ گاه در دفاع از آرمان مقاومت و آزادی قدس شریف فاصله نگرفت.
تلاش متعهدانه و دلسوزانه شیخ الاسلام برای پایداری و تقویت مقاومت اسلامی در لبنان، یکی از صفحات زرین خدمت او به جبهه مقاومت اسلامی است. آرمان فلسطین و مقابله با دشمن صهیونیستی در اندیشه سیاسی او جایگاهی ویژه، عمیق و خدشه ناپذیر داشت.
حمایت و تقویت مقاومت ضدصهیونیستی، شاخصه حرکت وی در آوردگاه سیاست خارجی و روابط بین الملل بود. نقش برجسته وی در فراکسیون بزرگ حامیان قدس و فلسطین در مجلس شورای اسلامی و هفت سال دبیرکلی کنفرانس بین المللی پشتیبانی از انتفاضه فلسطین، در زمره ی خدمات برجسته او به آرمان فلسطین و مقاومت به حساب می آید.
برادر شیخ الاسلام در زمان مسئولیت خود بعنوان معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی نیز، ضمن تلاش معتقدانه و مخلصانه، در راه تقریب میان ابناء امت اسلامی، قدس را از شاخصه های مهم حرکت در راه تقریب و وحدت میان امت اسلامی قرار داد.
او علاوه بر مسئولیت های رسمی خود، مشاوری مجرب و صاحب نظری دلسوز و پرکار در خیلی از مراکز فکری و اندیشه ورزی کشور بود که همواره تحلیل ها و آراء برآمده از تجربه، علم و اعتقاد وی در نشست ها، شاخص و اثرگذار بود.
شیخ الاسلام با شناخت درست از هدف و مقصد فعالیتهای سیاسی داخلی و خارجی خود، در هر منصبی بعنوان سربازی فداکار در خدمت نظام و انقلاب و ولایت و رهبری، ملتزم و وفادارانه عمل کرد و این مشی سربازی را تا واپسین روزهای حیات خود ترک نکرد. او زبانی گویا و صدایی رسا برای انقلاب اسلامی در هر اجتماع، نشست و تریبونی بود.
حالا یکسال است که آقای حسین شیخ الاسلام، آن انسان نجیب، پاک طینت، خدوم، متواضع و مجاهد، از میان ما رفته است، اما تفکر مقاومت و جهادی را در بدنه دستگاه دیپلماسی و مراکز اندیشه ورزی حوزه مقاومت کشور به یادگار گذاشت.
با رفتن او، نظام جمهوری اسلامی چهره ای خدوم و پرارزش و کم نظیر از نسل کارگزاران اندیشه ورز انقلابی و جهادی را از دست داد، اما نام و یاد او به علت پاکی و نورانیت اندیشه و خدمات خالصانه اش، همچون صدقات جاریه، باقی خواهد ماند و او را در صحیفه مقدس نظام طیبه جمهوری اسلامی ماندگار خواهد نمود.
یادش گرامی و روح بلند او با ارواح طیبه شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی محشور باد.
در انتها مایلم یاد سایر همکاران خود در مجلس یازدهم همچون مرحومه سرکار خانم دکتر فاطمه رهبر نماینده منتخب مردم تهران، مرحوم عیسی جعفری نماینده مردم بهار و کبودراهنگ و مرحوم محمدعلی رمضانی نماینده مردم آستانه اشرفیه را که به دلیل ابتلاء به بیماری کرونا و یا عوارض ناشی از جانبازی دوران دفاع مقدس در یکسال گذشته دار فانی را وداع گفتند، گرامی بداریم و برای روح بلندشان غفران، رحمت و آرامش ابدی از خداوند مسئلت نماییم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

منبع:

1399/12/20
11:27:46
0.0 / 5
1174
تگهای خبر: حامی , خدمات , رهبری , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵