در نشست فوق العاده بررسی مشكلات بازار شب عید

قالیباف: چرا مردم نمی توانند مرغ و گوشت قرمز تهیه كنند؟

قالیباف: چرا مردم نمی توانند مرغ و گوشت قرمز تهیه كنند؟

رئیس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه مشکل توزیع مرغ نماد مشکلات مختلف زنجیره توزیع و بی عملی است، اظهار داشت: عدم توزیع مناسب ارز دولتی و کاهش قدرت خرید مردم گوشت قرمز و مرغ را از سفره مردم حذف کرده است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در نشست فوق العاده کمیسیون های صنایع و معادن، کشاورزی و اقتصادی در مورد بررسی مشکلات بازار شب عید، اظهار داشت: این نشست برپایه لزوم به وجود آمده برای مردم تشکیل شده، هم اکنون در همه استان های کشور مردم در صف های طولانی خرید مرغ حضور دارند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نشست فعلی به منظور حل تمامی مشکلات نیست، بنابر پیشنهاد دولت در سالهای گذشته وزارت بازرگانی و صنعت ادغام شدند و دولت موظف بوده، وظایف آنها را تفکیک و مشخص نماید اما این اتفاق نیفتاد و صرفاً تابلوی این وزارت خانه عوض شد بنابراین این مشکلات نتیجه ضعف مدیریت و بی عملی است.
قالیباف با بیان اینکه مشکلی که در مرغ هست نمادی از مشکلات مختلف در زنجیره تولید تا توزیع است، اظهار داشت: بحث بر سر این مشکلات دردی از مردم دوا نمی کند و مجلس حتما به آن ورود خواهد نمود اما فعلا باید بحث تنظیم بازار مرغ مدیریت شود.
وی افزود: یکی از مسائل جدی کشور این بود که کشور ۸ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی اختصاص داد تا در تأمین این کالاها مشکلی نباشد اما مردم نفعی نبردند.
قالیباف تصریح کرد: در گوشت قرمز اگر صف نمی بینیم به سبب این است که مردم دیگر نمی توانند گوشت قرمز تهیه کنند و متاسفانه حالا اتفاقاتی می افتد که خانواده ها از خرید گوشت مرغ هم محروم شوند.
وی ضمن اشاره به اینکه در آذرماه با وزیران مربوطه و رئیس کل بانک مرکزی نشستی در مورد تأمین ارز کالاهای اساسی تشکیل شد که بانک مرکزی اعلام نمود تا آن زمان ۴.۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی اختصاص داده شده است، اضافه کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده اما شرایط بگونه ای است که قدرت خرید گوشت قرمز مردم کاهش یافته و این مورد را در مورد لبنیات هم شاهد می باشیم.
وی افزود: مجلس به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود چون ۸ میلیارد دلار هزینه شد ولی مردم نفعی نبردند و درحالی که حتی وزیر صمت موافق این اتفاق بود اما دولت درخواست نمود که این ارز در سال آینده حذف نشود و ما در جهت تعامل با دولت به این خواست احترام گذاشتیم و بنابراین دیگر نباید شاهد این اتفاقات باشیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس جمهور در جلسه روز گذشته ستاد اقتصادی دولت هم به این مورد اشاره کرده و مطرح نمودند که مشکل کنونی، اجرایی بوده و دست ما است، در واقع رئیس دولت این مشکل را پذیرفت.
قالیباف افزود: در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که وزرای جهاد کشاورزی و صمت و آقای پورابراهیمی حضور داشتند، بنده مطرح کردم که قانون انتزاع به صورت یکپارچه به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد، حتی مطرح کردم در صورتیکه نیاز است میتوان یک مرتبه دیگر این مورد را به صورت مصوبه عرضه کرد چون که باید قانون مذکور را تعیین تکلیف کرده و آیین نامه آنرا اجرایی نماییم، ۸ سال است که دولت قانون را اجرایی نکرده و آیین نامه وظایف صمت بعد از ادغام را ابلاغ نکرده است.
قالیباف افزود: با وجود اینکه دو وزیر حاضر در جلسه با این پیشنهاد موافقت کردند اما رئیس جمهور بیان کرد که به سبب نزدیکی به عید نوروز این مورد را متوقف نماییم، ما هم قبول کردیم که قانون انتزاع از ۱۵ فروردین اجرایی شده و وظایف و اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد.
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به اینکه گرانی در سایر کالاهای اساسی هم وجود دارد اما افزایش قیمت مرغ به نمادی تبدیل گشته است، خاطرنشان کرد: از نظر مدیریتی و اجرایی خوب نیست که مردم برای تأمین مرغ گرفتار مشکل شوند. دولت لااقل در این ۱۰۰ روز آخر نشان دهد که می تواند بازار مرغ را مدیریت کند.
وی با اشاره به اینکه از آن جا که تجربه کار اجرایی دارم می دانم که تنظیم بازار مرغ شدنی است، اضافه کرد: باید به فکر مردم باشیم و در شرایط کنونی ساختار و مقررات را رها نماییم. مردم به اینکه ساختار چه می گوید کار ندارند و معتقدم زمانی که برای خرید مرغ کیلویی ۲۳ یا ۲۴ هزار تومان پول می دهیم باید بتوانیم کالا را با تکریم تهیه نماییم، این در حالیست که مردم از ۶ بامداد با وجود ویروس کرونا در صف می ایستند اما ساعت ۹ بامداد هم نمی توانند این کالا را خریداری کنند و باید روز بعد باردیگر رجوع کنند.
رئیس مجلس اضافه کرد: دعوای قوانین و مقررات به مردم ارتباطی ندارد، حق با مردم است، آنها می گویند لااقل همین مرغ ۲۴ هزار تومانی را جوری عرضه کنید که در صف نایستیم، این حرف به حق مردم است.
قالیباف ضمن اشاره به اینکه قرار نبود در جلسه امروز حاضر شوم اما به سبب اهمیت مبحث به این نشست آمدم، خاطرنشان کرد: وزرا و معاونان آنها می توانند بازار مرغ و تخم مرغ را تنظیم کنند، ازاین رو دولت بازار مرغ و پروتئین را در یک هفته پیش رو به صورت متمرکز و جدی مدیریت کند.
وی با اشاره به اینکه مجلس با محوریت کمیسیون اقتصادی تمام تلاش خویش را برای تنظیم بازار مرغ انجام می دهد، افزود: باید به صورت جدی پیگیری شود که بازار شب عید بخصوص ۵ روز آینده تنظیم شود؛ هرچند هم اکنون ده ها مشکل وجود دارد اما در شرایط کنونی باید روی مبحث تنظیم بازار متمرکز شویم و به بقیه موضوعات نپردازیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تکیه بر اینکه باید دغدغه مردم در حوزه گرانی کالاهای اساسی را از بین ببریم، افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت توزیع را پذیرفته و جهاد کشاورزی هم وعده داده کمبود کالایی در کشور وجود نداشته باشد و کالا به دست مردم برسد.
وی با اشاره به اینکه از امروز ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین باید با دقت وضعیت بازار را کنترل کنیم، اظهار داشت: بعد از این زمان هم ساختار اصلاح شده و اختیارات و وظایف تفکیک می شود.
رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره به اینکه در جلسه امروز مسئولیت هر فرد مشخص شود، اضافه کرد: ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده باید با تلاش، آرامش را به شبکه توزیع برگردانیم؛ غصه ما این است که پول این کالا هزینه شده، کالا هست و شبکه توزیع هم هست، فقط باید این عرصه مدیریت شود.
قالیباف ضمن اشاره به لزوم پیشبینی مصرف کالاهای اساسی برای ماه رمضان خاطرنشان کرد: هرساله پیک مصرف در کشور داریم که ماه مبارک رمضان یکی از این زمان ها است. توزیع باید بگونه ای باشد که در ماه رمضان هم با مشکل گرانی کالاهای اساسی روبه رو نشویم.
وی با اشاره به اینکه باید کنترل بازار از قبل از عید تا ماه مبارک رمضان تداوم داشته باشد، افزود: در ۱۰۰ روز پیش رو دولت باید کنترل بازار را با اولویت دنبال کند، مجلس هم برای تحقق این مهم همراه بوده و در صورتیکه نیاز باشد مصوبه صادر کرده یا هماهنگی های لازم را میان دستگاه ها انجام می دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: حالا که صحن علنی تعطیل می باشد، نمایندگان حاضر بوده و کمیسیون ها برقرار است و من هم به صورت شخصی موضوعات را پیگیری می کنم.1399/12/25
22:45:11
0.0 / 5
959
تگهای خبر: ابلاغ , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵