پرواز نرخ ایرلاین ها از باند كرونا

پرواز نرخ ایرلاین ها از باند كرونا

ورود ویروس کرونا بعنوان یک میهمان ناخوانده، زحمت زیادی را بر جوامع انسانی تحمیل کرد و صنعت توریسم هم مانند سایر بخش ها از صدمه های این بیماری همه گیر مصون نماند، بدون شک سال۱۳۹۹ را میتوان سال سخت صنعت توریسم کشور نامید.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، از زمان آغاز شیوع این ویروس همه گیر، بخش های مختلفی تحت تأثیر آن قرار گرفتند و مسؤلان امر هم در بازه های زمانی گوناگونی مجبور به اعلام تعطیلی صنوف مختلف به منظور کنترل شیوع این بیماری شدند. تعطیلی مراکز تفریحی و گردشگری، محدودیت فعالیت مراکز خرید و بازاریان، ممانعت از انجام سفرهای تفریحی و برگزاری کنسرت ها و مراسمات مذهبی همگی تصمیماتی بودند که برای حفظ سلامتی مردم گرفته شدند اما این محدودیت ها خسارات زیادی را برای صنوف مختلف به همراه داشت.
در کنار صنایع مختلفی که از گزند شیوع این ویروس همه گیر در امان نماندند، شرکتهای هواپیمایی هم با خسارات زیادی روبرو شدند. چونکه به دنبال محدودیت های بوجود آمده مسافران ایرلاین ها به شدت کاهش پیدا کرد و از طرفی با وجود تحریم ها هزینه نگهداری و تجهیز هواپیماها هم افزایش پیدا کرد. پشتیبانی از صنایع مختلف در شرایط سختی که شیوع گسترده این بیماری برای بخش های مختلف کشور ایجاد کرده، مطالبه ای به حق است اما این حمایت باید از طرف دولت صورت گیرد.
اما در اواخر مهر ماه سالجاری، دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی از افزایش نرخ پروازهای داخلی اطلاع داد که بر طبق این دستور العمل قرار بر این شد تا به صورت میانگین قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی ۵۰ تا ۸۰ درصد افزایش یابد. این تصمیم در شرایطی اتخاذ شد که قیمت بلیت هواپیما در خرداد ماه هم افزایش یافته بود. اما با این وجود باردیگر انجمن شرکتهای هواپیمایی با انتشار جدول نرخنامه ای جدید قیمت بلیت هواپیما را از آبان ماه افزایش داده و برپایه این جدول، نرخ پروازهای داخلی از حداقل ۴۹۱ هزار تومان تا حداکثر دو میلیون و ۶۷۴ هزار تومان تعیین شده بود.
انجمن شرکتهای هواپیمایی رعایت پروتکلهای ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص استفاده حداکثر ۶۰ درصد از ظرفیت هواپیماها به منظور رعایت فاصله گذاری اجتماعی در کابین پرواز را یکی از علل افزایش قیمت بلیت هواپیما تلقی نمود. از طرفی افزایش نرخ ارز تا حدود ۳۰ هزار تومان و تأمین تجهیزات هواپیما از دیگر دلایلی بود که به منظور افزایش قیمت بلیت ایرلاین ها به میان آمد.

نمایندگان مجلس قول ورود جدی به منظور پیشگیری از اجرای این تصمیم را دادند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخصوص اعضای کمیسیون عمران مجلس از همان روز اول مخالفت خویش را با این تصمیم اعلام نموده و قول ورود جدی مجلس به منظور پیشگیری از اجرای این تصمیم را دادند.
غلامرضا شریعتی بعنوان یک عضو از کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایسنا، ضمن ابراز مخالفت با اجرای این تصمیم بیان نمود: کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یقینا مخالف افزایش قیمت بلیت هواپیما می باشد، چون که افزایش قیمت بلیت پروازها هیچ مبنای منطقی ندارد. در طول سالهای گذشته نرخ بلیت ایرلاین ها سالی یکبار و در قالب قانون و با مجوزهای لازم صورت گرفته است و امسال هم یکبار افزایش قیمت داشته ایم و بنابراین حالا هیچ مبنای منطقی برای افزایش مجدد قیمت ها وجود ندارد.
نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: این که به بهانه های مختلف نظیر به حداقل رساندن ظرفیت هواپیما برای رعایت پروتکلهای بهداشتی یا تأمین هزینه های دلاری نگهداری از هواپیماها، تقاضای مجدد افزایش قیمت ها مطرح شود قابل قبول نیست. کماکان نظارت ها نشان داده است که ظرفیت هواپیماها پر است و توجهی به پروتکل ها هم در این عرصه نمی گردد. هیچ توجیه منطقی برای افزایش قیمت ها وجود ندارد. اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اجازه افزایش افسارگسیخته قیمت ها را بدون هیچ مبنای منطقی نمی دهد. امروز همه کسب و کارها تحت تأثیر ویروس کرونا لطمه دیده اند. نمی توان ضرر و زیان ایرلاین ها را هم از جیب مردم جبران کرد.
اسماعیل حسین زهی از دیگر اعضای کمیسیون عمران مجلس در واکنش به این تصمیم، بیان نمود: افزایش قیمت ‎بلیت هواپیما اقدامی نامعقول و به دور از مبنای منطقی است، ‎کمیسیون عمران مجلس در مورد این مورد ورود جدی خواهد داشت.
محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم بلافاصله در واکنش به اتخاذ این تصمیم، اعلام نمود: ‎وزیر محترم ‎راه شهرسازی را به‎ کمیسیون عمران دعوت خواهیم کرد تا مخالفت مجلس و نارضایتی مردم از افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی را اعلام نماییم. نرخ های جدید نه تنها راهگشا نیست بلکه منجر به محرومیت قشر زیادی از مردم از خدمات پروازی و زیان بیشتر شرکتهای هواپیمایی خواهد شد.
اعضای کمیسیون عمران مجلس از ابتدا تاکید داشتند که اتخاذ این تصمیم هیچ جایگاه قانونی نداشته و اجازه جبران ضرر و زیان ایرلاین ها از جیب مردم را نخواهند داد.
پس از انتشار این اخبار در رسانه ها رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بر مبنای جلسات برگزار شده، مقرر است افزایش قیمت بلیت هواپیما تا هفته آینده متوقف شود و در طول این روزها بررسی های بیشتری داشته باشیم. مقرر شده تا ایرلاین ها در جلسه ای با حضور وزیر راه و شهرسازی، اعضای کمیسیون عمران شرکت نمایند و ضمن عرضه صورت های مالی شان در بازه زمانی سالهای ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و نیمه سالجاری درباره هزینه های افزایش یافته شان صحبت کنند.
تورج دهقان زنگنه تصریح کرد: در جلسات پیش رو مقرر شده بررسی بیشتری درباره هزینه هایی که ایرلاین ها از نظر ارزی صرف می کنند انجام شده و راهکاری برای جبران آنها بیاندیشیم.
وزیر راه و شهرسازی همینطور ضمن اشاره به رد درخواست افزایش قیمت بلیت هواپیماها اعلام نمود: برای تعیین نرخ نهایی افزایش قیمت ها با عنایت به ضرورت رعایت حداکثر ۶۰ درصدی ظرفیت هواپیماها از اول آبان ۱۳۹۹ و نوسان های قیمتی و اقتصادی، خواهان عرضه صورت های مالی حسابرسی شده در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ و شش ماهه نخست ۱۳۹۹ به سازمان هواپیمایی کشوری شد تا بر مبنای بررسی های مالی دقیق، تصمیمات لازم برای پشتیبانی از ایرلاین ها گرفته شود و تسهیلات لازم برای برون رفت از شرایط حاکم اتخاد شود.
وی تصریح کرد: با بررسی هایی که سازمان هواپیمایی کشوری با همکاری انجمن شرکتهای هواپیمایی انجام می دهد بزودی نرخ های جدید اعلام خواهد شد.
علی رغم مخالفت وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، نرخ بلیت ایرلاین ها در مسیرهای داخلی افزایش پیدا کرد. افزایش قیمت بلیط هواپیما در کنار ضررهایی که با شیوع کرونا به صنعت توریسم کشور وارد شد، ضربه ای دیگر را به این حوزه وارد کرد. وزیر گردشگری و میراث فرهنگی هم طی نامه ای به وزیر راه و شهرسازی خواهان لغو اجرای این تصمیم شد.
کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم چندین جلسه پیرامون این مورد با حضور نمایندگان سازمان هواپیمایی کشوری، ایرلاین ها و نمایندگان دفاتر مسافرتی و گردشگری برگزار کرد و در نهایت مجوز افزایش ۱۰ درصدی نرخ بلیت را به ایرلاین ها داد. اما برگزاری این جلسات و ادعای تلاش از جانب مسؤلان امر برای ممانعت از افزایش چشم گیر قیمت بلیت ها تأثیر چندانی بر روی نرخ ها نداشت.
نرخ بلیت ایرلاین ها به پرواز خود ادامه داد و حتی در بعضی از مسیرها افزایش بیشتر از ۶۰ درصد را رقم زد. در کنار این افزایش قیمت ها بعضی از ایرلاین ها حتی از اجرای تعهد خود در خصوص استفاده حداکثری از ۶۰ درصد ظرفیت پروازها هم سرباز زده و نسبت به فروش بلیت برای تمام صندلی ها با نرخ افزایش یافته اقدام نمودند.
مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی باردیگر در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به لزوم برخورد با گران فروشی ایرلاین ها، بیان نمود: یکی از دغدغه های جدی این روزهای مردم، گرانی های افسارگسیخته ای است که هر از چندگاهی در حوزه های مختلف اتفاق می افتد. متاسفانه این روزها هم شاهد افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت بلیت پروازها در روزهایی هستیم که حتی پیک سفرها را نداریم و این افزایش قیمت واقعا جای سوال دارد.
وی در ادامه اظهار نمود: به علت عدم نظارت در مجموعه وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری شاهد این روند بوده و ما در چندین جلسه در کمیسیون عمران این مورد را دنبال کردیم و تاکید شد که ایرلاین ها حق افزایش قیمت ندارند. اما باتوجه به شرایط موجود تنها مجوز افزایش ۱۰ درصدی قیمت ها برمبنای قیمت پایه برج ۳ داده شد. اما این روزها شاهد افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت ها هستیم و توجیه آقایان این است که کف قیمت ها برداشته شده است.
نماینده مردم اهواز در مجلس خاطرنشان کرد: درست است که ایرلاین ها باتوجه به تحریم ها و انتشار کرونا شرایط سختی را پشت سر می گذارند اما این وظیفه دولت و حاکمیت است که از آنان حمایت کند. نمی توان با توجیه اینکه فقط پولدارها سوار هواپیما می شوند قیمت ها را بالا برد و قشر اعظمی از جامعه را محروم کرد.
یوسفی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از مردم برای انجام سفرهای کاری و یا درمانی مجبور به استفاده از هواپیما هستند. نگرانی ما از این است که در روزهای پیک افزایش قیمت ها چند برابر شود. بنده سوالی را از وزیر راه و شهرسازی در این حوزه مطرح کرده و بطور قطع این مورد را دنبال خواهیم کرد. متاسفانه به علت سوء مدیریت ها همیشه آسان ترین مسیر که افزایش قیمت و فشار به مردم است از جانب بعضی از مسؤلان برگزیده می شود.
در نهایت علیرغم پافشاری نمایندگان مجلس تغییر چندانی بر روی قیمت های اعمال شده از جانب شرکتهای هواپیمایی صورت نگرفت. در نهایت علیرغم پافشاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور ممانعت از افزایش چشم گیر نرخ پروازها، تغییر چندانی بر روی قیمت های اعمال شده از جانب شرکتهای هواپیمایی صورت نگرفت. با افزایش نرخ بلیت پروازها محدودیتی جهت استفاده از ناوگان هوایی بوجود آمده و شاهد نوعی انحصار برای اقشار مرفه جامعه هستیم.

در کنار افزایش نرخ بلیت پروازها، زمزمه هایی از افزایش ۲۵ درصدی نرخ بلیت قطار هم به میان آمد و بررسی های میدانی هم مبین افزایش نرخ بلیت قطار می باشد.
چندین تن از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به این مورد هم واکنش نشان داده و تاکید نمودند که افزایش قیمت در حوزه حمل و نقل ریلی قابل قبول نیست.
مجتبی یوسفی در گفتگو با ایسنا در این حوزه، بیان نمود: ما نباید نقش حاکمیت در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها را فراموش نماییم. اینکه دولت شامل وزارت خانه ها و مسؤلان متولی هر حوزه در مباحثی که باید تصمیم گیری کنند، منفعل عمل کرده و یا صرفاً دنباله رو تصمیات می شوند، قابل قبول نیست. اینکه عده ای فقط تماشاچی باشند این پیام را به افرادی که علاقه ای به تبعیت از قانون ندارند القا می کند تا هرطوری که می خواهند رفتار کنند.
وی در ادامه اظهار نمود: خروجی این عملکرد سبب شده تا هر روز شاهد گرانی یک خدمات یا یک کالا باشیم که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در زندگی مردم اثرگذار می باشد. در حوزه حمل و نقل عمومی هم این وضعیت حاکم است. افزایش قیمت بلیت هواپیما و قطار یا حاکی از این است که یا وزارت خانه در تصمیم گیری ها نقش نداشته و منفعل عمل می کند یا بدتر اینکه وزارت خانه تصمیم گیری کرده ولی اعلام نمی کند.
نماینده مردم اهواز در مجلس خاطرنشان کرد: ما قبول داریم که افزایش نرخ ارز و شیوع بیماری کرونا بر روی صنعت حمل و نقل تأثیر گذاشته و آنها را با مشکل روبرو کرده است اما ما نباید همیشه کوتاه ترین راه را برگزیده و سریع دست در جیب مردم نماییم. این روش مدیریتی نیست. متاسفانه به جای اصلاح فرآیندها و بهره وری صحیح به سراغ افزایش قیمت می رویم. این تصمیمات غیر کارشناسی سبب شده تا استفاده از حمل و نقل عمومی از چرخه زندگی مردم حذف شود.
وی در ادامه تصریح کرد: امروز اگر یک خانواده چهار نفره که درآمد متوسطی هم دارد بخواهد یک سفر با هواپیما داشته باشد باید حقوق یک ماه خویش را فقط برای بلیط بپردازد. کجای این امر با استانداردهای زندگی سازگار است. این امر مردم را سوق می دهد تا از خودرو های شخصی خود استفاده کنند که منجر به افزایش مصرف بنزین و آلودگی های زیست محیطی می شود.
یوسفی با تکیه بر اینکه افزایش قیمت در حوزه صنعت ریلی و هوایی قابل قبول نیست، بیان نمود: این وظیفه دولت می باشد که از صنعت حمل و نقل حمایت کند. ما شاهد می باشیم که در کشورهای اروپایی انتشار کرونا صدمه جدی به این صنعت وارد کرده است اما در آنجا هم این دولت می باشد که هم از مردم و هم از صنایع مختلف حمایت می کند. افزایش قیمت در حوزه صنعت ریلی و هوایی سبب می شود تا مردم قدرت خرید خویش را از دست داده و با کاهش تقاضا در این عرصه مواجه می شویم که خود این امر به ضرر شرکت ها است.
این عضو کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: افزایش قیمت بلیت هواپیما امروز منجر به کاهش تقاضا در این عرصه شده است که خود به ضرر ایرلاین ها است. این رویه در صنعت ریلی هم این تأثیر را خواهد گذاشت. افزایش قیمت در صنعت ریلی منجر به فشار به اقشار مختلف جامعه می شود و بطور قطع ما این مورد را در مجلس دنبال خواهیم کرد تا جلوی آنرا بگیریم.
محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم در گفتگو با ایسنا در واکنش به این موضوع، بیان نمود: مسئله این است که اگر می خواهیم بار مسافر را از جاده ها به سمت قطار ببریم باید برای مردم جاذبه ایجاد نماییم و در گام اول باید از نظر اقتصادی برای مردم به صرفه باشد تا آنها شبکه ریلی را ترجیح دهند اما افزایش قیمت بلیت قطار منجر به هدایت مسافر از حوزه ریلی به سمت جاده ها می شود.
در پی انتقاد نمایندگان مجلس به افزایش یافتن قیمت بلیت قطار، رئیس انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل ریلی اعلام نمود: قیمت بلیت قطار افزایش پیدا نکرده است و تنها ۲۵ درصد از قیمت بلیت صندلی های خالی را از مسافران دریافت می نماییم. پیش از این چنین قانونی وجود داشت که اگر مسافری صندلی خالی را کنارش بخواهد باید صد درصد پول بلیت آنرا پرداخت کند. در شرایط کنونی شیوع کرونا دولت از حوزه ریلی خواست تا قانون ۵۰ درصد را برای پذیرش مسافر در کوپه ها اجرا کنند و در این راستا با عنایت به این که دولت هیچ حمایتی از ما نکرد، درخواست دادیم تا مسافران ۵۰ درصد بلیت صندلی های خالی را پرداخت کند.
وی اضافه کرد: بعد از پیگیری های فراوان مصوب شد تا مردم تنها ۲۵ درصد از این هزینه را پرداخت کنند که البته این هزینه های اضافه برای مسافرانی اعمال می شود که در کوپه هایی با صندلی خالی هستند اما خانواده هایی که با هم سفر می کنند می توانند کوپه هایی به اندازه تعداد خودشان تهیه کنند تا مشمول این قانون نشوند.
رئیس انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل ریلی ضمن اشاره به علل اتخاذ این تصمیم، خاطرنشان کرد: شیوع کرونا، افزایش نرخ ارز و تورم هزینه های عملیاتی شرکتهای حمل و نقل ریلی را چند برابر افزایش داده اند در حالیکه دولت هیچ گونه منابعی برای جبران این هزینه ها به شرکتهای ریلی در نظر نگرفته اند و حتی تسهیلات کرونایی که حدودا به همه بخش ها اختصاص پیدا کرده است، تابحال به حوزه ریلی پرداخت نشده است.
وی ضمن اشاره به مشکلات شرکتهای حمل و نقل ریلی، اضافه کرد: شرکتهای حمل و نقل ریلی در شرایط کنونی در آستانه توقف فعالیت قرار دارند و نگرانی های آنها برای سالهای آتی بیشتر و بیشتر می شود. چونکه امسال مجموعه حمل نقل ریلی بالغ بر یک هزار و یکصد میلیون دیده است و حتی توان خرید نیازهای خویش را برای سالهای بعدی ندارد. بنابر این در شرایطی که دولت هیچ کمکی به حمل نقل ریلی نکرده است. شرکتهای این حوزه نمی توانند از جیب خودشان هزینه های اضافی را پرداخت کنند و بیشتر از این زیان ببینند چونکه تنها درآمد شرکتهای حمل و نقل ریلی، بلیت قطارهایی است که آنها می فروشند.
همان طوری که در ابتدای این گزارش تاکید شد، شیوع کرونا فعالیت صنوف مختلف را تحت تأثیر قرار داده و هر بخشی به نوبه خود متضرر شده است. اما افزایش قیمت خدمات برای جبران خسارات و حفظ فعالیت صنعت حمل و نقل هوایی و ریلی کشور تنها فشار را بر مردم جامعه افزایش داده و حتی این خدمات را از دسترس قشر متوسط و ضعیف جامعه دور می کند.
منبع:

1399/12/29
18:01:02
0.0 / 5
1192
تگهای خبر: خدمات , دولت , طرح , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳