توانگر تشریح كرد:

چرا مرغ گران شده است؟

چرا مرغ گران شده است؟

مسوول کمیته ناظر بر تنظیم بازار مجلس با اشاره به وجود سیگنال هایی در خصوص کوشش برای افزایش قیمت مرغ در وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشت: در همین رابطه تقاضای خرید خانوار به سبب نگرانی از افزایش قیمت افزایش یافته و از سویی مرغدار نیز مرغ آماده کشتار را عرضه نمی کند و این عوامل سبب گرانی سرسام آور مرغ می شود.


مجتبی توانگر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: پس از بازدید از کشتارگاه های مرغ بعنوان نقطه ای قدرتمند از زنجیره تامین، سوالی پیش آمد که چرا دولت که با دریافت ارز ترجیحی ۴۲۰۰ از خزانه متولی تامین نهاده های دام و طیور است نتوانسته از این اهرم برای توزیع صحیح و کنترل قیمت استفاده کند؛ پس بلافاصله و در نخستین روز کاری دولت، به ملاقات قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجاری رفتیم.
وی اضافه کرد: در مطالبه حق مردم در دسترسی سهل به مرغ با قیمت واقعی، نکاتی مشخص شد همچون اینکه نهاده های خوراک دام و طیور با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تامین می شود که بایستی به ازای آن گوشت با قیمت واقعی، یعنی مرغ حدوداً هر کیلو ۱۵ هزار تومان و گوشت قرمز حدود ۶۰ هزار تومان، به دست مصرف کننده برسد و با توجه به این که نهاده ها با یارانه دولتی تامین می شود گوشت به نرخ آزاد و قیمت دوم و یا مجوزهای کشتار آزاد معنا ندارد، اما وزارت جهاد کشاورزی با اقداماتی سبب افزایش قیمت گوشت شده اند.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: بعنوان مثال در بحث مرغ نهاده های دامی پس از تبدیل به دان مرغ فقط قابل استفاده در مرغداری ها است، ولی وزارت جهاد کشاورزی بجای تحویل نهاده ها به کارخانه های تولید دان مرغ (که به سبب تعداد محدودشان قابل کنترل اند)، نهاده ها را مستقیماً می خواهد تحویل حدود ۳۰ هزار مرغداری دهد که نه می تواند و نه قابل کنترل است و بخش زیادی از این نهاده های یارانه دار پیش از تبدیل شدن به دان از چرخه تغذیه مرغداری ها به بازار سیاه خوراک دام منتقل می شود و قابل کنترل هم نیست؛ پس این مساله علاوه بر ایجاد واسطه گری و غیرقابل کنترل شدن توزیع نهاده ها، بازار سیاه و منافع بزرگ واسطه گری به وجود می آورد که نتیجه آن کاهش تولید و عرضه مرغ و گرانی قیمت است.
وی معتقد است: وزارت جهاد کشاورزی به صورت کاملاً غیرقانونی به تغییر قیمت مصوب مرغ می پردازد در صورتیکه نه قیمت نهاده ها و دستمزد و نه دیگر هزینه ها افزایشی نیافته است و اخیراً نیز سیگنال هایی از این وزارت خانه در خصوص تلاش دولت برای افزایش قیمت مرغ برای بار چهارم خارج می شود. این مساله سبب شده که اولاً تقاضای خرید خانوار به سبب نگرانی از افزایش قیمت ها افزایش یافته و منجر به خرید و نگهداری بیش از نیاز شود و از سویی مرغدار نیز مرغ آماده کشتار را باوجود هزینه های نگهداری آن عرضه نمی کند و این عوامل سبب گرانی سرسام آور مرغ می شود.
توانگر همین طور اشاره کرد: بررسی دستگاه های نظارتی نشان میدهد که برخی مرغداران حدود ۱۷۰ هزار تن مرغ را با گذشت ۳۰ روز پس از حداکثر وزن گیری مرغ نگهداری می کنند، در صورتیکه این نگهداری و پرداخت هزینه آن پس از حداکثر وزن گیری مرغ اقتصادی نیست. علت این اقدام همان سیگنال های وزارت جهاد کشاورزی و ایجاد انتظار گران شدن مرغ در بازار است.
عضو ناظر مجلس در شورای اقتصاد در ادامه اشاره کرد: وزارت جهاد کشاورزی بایستی مرغ تامین شده را پس از کشتار تحویل وزارت صمت جهت توزیع بوسیله ساختار مویرگی اصناف کند در این مرحله با وجود وجود زیرساخت هایی چون سامانه جامع تجارت ایران و سامانه ره گیری شناسه کالا تحویل گوشت به صمت و توزیع کننده ها در این سامانه های شفاف صورت نمی گیرد و زمینه ورود دلال برای انتقال مرغ به بازار سیاه را فراهم می آورد.
وی در آخر اشاره کرد: برای پیگیری حقوق مردم باید به سراغ وزارت جهاد کشاورزی برویم. وزارتخانه ای که همه امکانات برای تنظیم بازار را دارد اما علم، تخصص و توانایی مدیریت بازار نهاده های دامی و عرضه گوشت و مرغ را ندارد.1400/01/10
23:26:45
0.0 / 5
993
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳