در نشست شورای هماهنگی كمیسیون های تخصصی

قالیباف: طرح تغییر رویكرد در صدور مجوز كسب وكارها به زودی در مجلس نهایی می شود

قالیباف: طرح تغییر رویكرد در صدور مجوز كسب وكارها به زودی در مجلس نهایی می شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرحی درباره تغییر رویکرد در صدور مجوزهای حوزه کسب وکار و تولید در کمیسیون ویژه جهش تولید در دست تدوین است، اظهار داشت: این کمیسیون این طرح را به زودی نهایی خواهدنمود.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف بامداد امروز (دوشنبه ۱۶ فروردین) در نشست شورای هماهنگی کمیسیون های تخصصی و مرکز پژوهش های مجلس، با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ بعنوان سال "تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" اظهار داشت: در سالهای متمادی محوریت شعار سال متمرکز به موضوعات اقتصادی بوده است و این نشان میدهد که چالش اول کشور از منظر رهبر معظم انقلاب مسئله اقتصاد است و امسال نیز این نامگذاری همین خط مشی را نشان میدهد.
وی با اشاره به اینکه مجلس باید متمرکز به بحث اقتصادی باشد و تاکید رهبر انقلاب در این موضوع، خنثی سازی تحریم ها و تقویت توان اقتصادی و ایستادگی روی پای خود است، اضافه کرد: پس برای اصلاح این مسیر باید ناکارآمدی ساختاری در بودجه و نظام مالیاتی، ساختار بانکی، بروکراسی اداری، نظام ناکارآمد و غیرهدفمند یارانه ای، نظام آماری ناکارآمد، فقدان استراتژی صنعتی و آمایش سرزمین ناقص و ضعیف اصلاح گردد، چونکه این ساختارها سبب ایجاد مشکلاتی نظیر بیکاری و رانت شده است.
رئیس قوه مقننه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه سوءمدیریت و تعارض منافع همچون عوامل مشکلات اقتصادی می باشد، اظهار داشت: البته کرونا و تحریم ها در سالهای اخیر بر مشکلات اقتصادی کشور افزوده است.
قالیباف با اشاره به قوانین گوناگون در عرصه تولید اظهار داشت: با یک بررسی اجمالی به برخی قوانین مربوط به حوزه تولید نظیر قانون رفع موانع تولید، قانون اصل ۴۴، قانون تسهیل فضای کسب وکار، قانون برنامه ششم توسعه، قانون استفاده حداکثری از توان تولید و پشتیبانی از کالای ایرانی که همه اینها پیش تر در مجالس گذشته تصویب شده اند، درمی یابیم که اگر این قوانین به درستی اجرا شود، نیاز زیادی به قوانین جدید نداریم.
رئیس مجلس همین طور با اشاره به نقاط مغفول مانده در قوانینِ مربوط به تولید اظهار داشت: طرحی درباره تغییر رویکرد در صدور مجوزهای حوزه کسب وکار و تولید در کمیسیون ویژه جهش تولید در دست تدوین است و این کمیسیون آنرا به زودی نهایی خواهدنمود.
قالیباف اشاره کرد: بر طبق کار پژوهشی صورت گرفته در مجلس و بررسی های علمی، بر طبق کارکرد کمیسیون ها دو اولویت مهم با محوریت موضوعات اقتصادی و خنثی سازی تحریم ها مشخص شده است و این مساله ملاک اصلی عمل ما خواهد بود و ما بطور شفاف گزارش عملکرد خودرا نیز به مردم ارائه خواهیم کرد.1400/01/16
19:59:19
0.0 / 5
993
تگهای خبر: برنامه , تصویب , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲