به دنبال برخی اعتراض ها به روند بررسی صلاحیت ها برگزار شد

جلسه رئیس مجلس با وزیر كشور و هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا

جلسه رئیس مجلس با وزیر كشور و هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا

پارلمان ایران دات کام: در پی برخی اعتراض ها نسبت به رد صلاحیت نامزدهای شورای شهر و درخواست از رئیس مجلس برای پیگیری این مسئله «نگاهداری» مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی، از جلسه رئیس مجلس با وزیر کشور و و برخی از اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر بمنظور بررسی وضعیت و روند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا آگاهی داد.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از مجلس شورای اسلامی، نگاهداری با اشاره به اینکه در جلسه روز یکشنبه، با حضور ریاست مجلس، وزیر کشور، رئیس ستاد انتخابات کشور، معاون پارلمانی وزارت کشور و برخی از اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، گزارشی در مورد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و وضعیت نامزدهای این انتخابات به ریاست مجلس ارائه شد، عنوان داشت: در انتخابات پیش رو برمبنای منویات مقام معظم رهبری، ایجاد زمینه حضور حداکثری آحاد مردم در انتخابات امری مهم و همچون دغدغه های جدی ریاست مجلس است، برای اینکه که برگزاری یک انتخابات پرشور به افزایش همبستگی اجتماعی و تقویت پشتوانه مردمی نظام جمهوری اسلامی کمک شایانی خواهد نمود و خیلی از طرح ها و نقشه های خارجی برای ایجاد فاصله درخلال حاکمیت و مردم را نقش بر آب خواهدنمود. بر این اساس و با توجه برخی اعتراض ها نسبت به رد صلاحیت شدگان این دوره از انتخابات شوراها به وجود آمده بود، این مساله روز گذشته مورد بررسی قرار گرفت.

مشاور رئیس مجلس با اشاره به اینکه شوراهای شهر بعنوان پارلمانهای شهری نقش مهمی در مدیریت شهر دارند، اضافه کرد: دکتر قالیباف در این نشست تاکید داشتند که حضور افراد متخصص، متعهد و دارای تجربه در زمینه های در رابطه با مدیریت شهری در شوراها می تواند سبب ارتقا و بهبود شرایط محیطی، عمرانی، فرهنگی و اجتماعی شهرها گردد پس نباید انتخابات شورای شهر و روستا، کم اهمیت در نظر گرفته شود و احراز صلاحیت نامزدهای این انتخابات باید با دقت صورت گیرد و حقی از هیچ فردی زایل نشود. هم باید خطوط قرمز قانونی و نظر مراجع مورد استعلام مورد نظر باشد و هم در عین حال از رویکرد جناحی جدا دوری گردد. درباره هر دو جناح سیاسی نباید دایره صلاحیت ها آنقدر تنگ گردد که خیلی از افراد متخصص و متعهد نیز امکان حضور در این انتخابات را نداشته باشند. باتوجه به آنچه برخی جناح های سیاسی می گویند لازم است که کاملا منصفانه و قانونی و بدون لحاظ گرایش سیاسی، هیات نظارت عمل کند.

نگاهداری اشاره کرد: بدین سبب در جلسه روز گذشته با همین رویکرد و با نظر ریاست مجلس و اعضای هیئت نظارت، بعد از مباحثات صورت گرفته تصمیم بر آن شد که در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شورای شهر، صلاحیت افرادی که استعلام آنها از کلیه مراجع نظارتی مثبت است، با امعان نظر از طرف هیات نظارت مورد تائید قرار گیرد.

وی در آخر عنوان داشت: به نظر می آید با این تصمیم مشکل تعداد زیادی از داوطلبان رد صلاحیت شده بر طرف گردد و صلاحیت آنها تائید شود تا شاهد حضور و مشارکت پرشور مردم در انتخابات شوراهای شهر و روستا باشیم.

منبع:

1400/02/15
10:38:41
0.0 / 5
900
تگهای خبر: رهبری , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵