پیش بینی یك عضو كمیسیون اقتصادی از كاهش تورم و نرخ ارز

پیش بینی یك عضو كمیسیون اقتصادی از كاهش تورم و نرخ ارز

پارلمان ایران دات کام: یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیش بینی نمود نرخ تورم و نرخ ارز تا آخر سال و همین طور سال آینده رو به کاهش خواهد بود.


مجتبی توانگر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: پیش بینی می شود روند رو به افزایش نرخ تورم متوسط سالانه تا اختتام فصل اول ۱۴۰۰ تداوم خواهد یافت به نحوی که این رقم در فصل اول ۱۴۰۰ به ۴۶٫۲ درصد خواهد رسید.
وی اضافه کرد: با این وجود احتمالا، از فصل دوم ۱۴۰۰ تا انتهای دوره پیش بینی یعنی فصل چهارم ۱۴۰۱، نرخ تورم از روند نزولی برخوردار خواهد بود که نرخ تورم سال ۱۴۰۰ را با متوسط ۳۴٫۳ درصد به پایان خواهد رساند.
عضو ناظر مجلس در شورای اقتصاد افزود: نرخ تورم بالای ۳۰درصد تا فصل اول ۱۴۰۱ نیز تداوم خواهد یافت و از فصل دوم این سال می توان اظهار داشت که نرخ تورم به زیر ۳۰ درصد افت خواهد یافت که تا انتهای ۱۴۰۱ این نرخ کماکان بالای ۲۵ درصد خواهد بود.

توانگر تصریح کرد: همین طور پیش بینی اردیبهشت ۱۴۰۰ حاکی از آنست که روند رو به کاهش نرخ ارز با سرعت بیشتری تداوم خواهد یافت.
وی در ادامه اشاره کرد: بر این اساس پیش بینی می شود که متوسط نرخ ارز در فصل اول ۱۴۰۰ حدود ۲۱۱ هزار ریال باشد که این روند تا کمی پایین تر از ۲۰۰ هزار ریال در فصل دوم تداوم خواهد یافت و در فصل سوم و چهارم ۱۴۰۰ افت نرخ ارز به ترتیب به ۱۸۶۰۰ و ۱۷۵۰۰ هزار ریال نیز خواهد رسید.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در آخر اظهار داشت: نهایتاً پیش بینی این نرخ برای ۱۴۰۱ نشان میدهد که متوسط نرخ ارز در محدوده ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار ریال خواهد بود.منبع:

1400/02/23
22:39:45
0.0 / 5
906
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳