یك كلید ژنتیكی كه می تواند عامل سرطان پوست باشد

یك كلید ژنتیكی كه می تواند عامل سرطان پوست باشد

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که نوعی پروتئین می تواند مانند یک کلید ژنتیکی عمل کند و در بروز سرطان پوست نقش داشته باشد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، ملانوما به رغم اینکه تنها حدود یک درصد از سرطان های پوست را تشکیل می دهد، عامل بیشتر موارد مرگ و میر ناشی از سرطان پوست است. باآنکه درمان هایی برای این بیماری جدی وجود دارد اما اثربخشی داروها با عنایت به هر شخص می تواند متفاوت باشد.
پژوهش جدیدی که در "موسسه سالک" (Salk Institute) آمریکا انجام شده است، بینش های جدیدی را در مورد پروتئینی معروف به "CRTC3" عرضه می دهد. این پروتئین، یک کلید ژنتیکی به حساب می آید که شاید خاموش نگه داشتن آن، به عرضه درمان های جدیدی برای ملانوما کمک نماید.
"مارک مونتمینی" (Marc Montminy)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما توانسته ایم فعالیت این کلید ژنتیکی را با تولید "ملانین" (Melanin) و بروز سرطان مرتبط سازیم.
هنگامی که سلول های تولیدکننده رنگدانه در پوست که "ملانوسیت" (melanocyte) نام دارند، جهش می یابند و به صورت غیر قابل کنترل تکثیر می شوند، ملانوما بروز می کند. این جهش ها باعث می شوند که پروتئین هایی مانند CRTC3، سلول را به تولید میزان غیرعادی از رنگ دانه ترغیب کنند و به تهاجمی شدن سرطان بیانجامند.
پژوهشگران می دانند که خانواده پروتئین های "CRTC" شامل CRTC1، CRTC2 و CRTC3، در ساخت رنگ دانه و بروز ملانوما نقش دارند. با این حال، به دست آوردن جزئیات دقیق در مورد پروتئین ها به صورت انفرادی، دشوار است.
"جلنا استوجیچ" (Jelena Ostojic)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این واقعا شرایط جالبی است که رفتارهای متفاوت پروتئین ها یا کلیدهای ژنتیکی می توانند خصوصیت های خاصی را در اختیار ما بگذارند.
پژوهشگران دریافتند که حذف CRTC3 در موش ها، به تغییر رنگ پوست آنها منجر می شود و نشان داده است که پروتئین برای تولید ملانین مورد نیاز است. همینطور آزمایش ها نشان داد هنگامی که پروتئین از سلول های مبتلا به ملانوما حذف می شود، میزان تهاجمی بودن کاسته می شود و این بدان معناست که شاید مهار کردن پروتئین، برای درمان بیماری مفید باشد.
پژوهشگران در نظر دارند تا مکانیسم نحوه تأثیر CTRC3 بر تعادل تفکیک ملانوسیت را بیشتر بررسی نمایند تا به درک بهتری در مورد نقش آن در سرطان برسند.
این پژوهش، در مجله "Cell Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/30
22:47:22
0.0 / 5
852
تگهای خبر: پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام