عضو كمیسیون انرژی:

دیگر چیزی به اسم تونل انتقال آب بهشت آباد نداریم

دیگر چیزی به اسم تونل انتقال آب بهشت آباد نداریم

به گزارش پارلمان ایران دات کام خوزستان یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دیگر چیزی به اسم تونل انتقال آب بهشت آباد نخواهیم داشت، اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده، حداقل فعلاً راه اندازی چنین تونلی منتفی و تعطیل شده است؛ این طرح حتی تا مرحله تأمین اعتبار پیش رفته بود که خوشبختانه مانع آن شدیم.علیرضا ورناصری در گفتگو با ایسنا، در مورد آخرین وضعیت پروژه تونل انتقال آب بهشت آباد اظهار نمود: به دنبال تلاشهای فراوان و رایزنی های نمایندگان استانهای خوزستان و چهارمحال و بختیاری، خوشبختانه بحث راه اندازی تونل بهشت آباد متوقف شده است و فعلاً در این حوزه هیچ اقدامی نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه طرح راه اندازی تونل بهشت آباد دو مشکل اساسی داشت، اضافه کرد: این طرح تاییدیه زیست محیطی ندارد و سازمان حفاظت محیط زیست کلا مخالف اجرای این طرح است. همینطور در این طرح مباحث در ارتباط با حق آبه استانهای خوزستان و چهارمحال و بختیاری در پایین دست، دیده نشده بود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از یک سال پیش با اقدام هماهنگ شده میان مجمع نمایندگان این دو استان و پیگیری از شورایعالی امنیت ملی و تمام سطوح دولت، توانستیم راه اندازی این تونل انتقال آب را که می توانست منشاء خسارات بسیاری برای پایین دست باشد، تعطیل نماییم.

ورناصری با اشاره به اینکه دیگر چیزی به اسم تونل انتقال آب بهشت آباد نخواهیم داشت، اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده، حداقل فعلاً راه اندازی چنین تونلی منتفی و تعطیل شده است. این طرح حتی تا مرحله تأمین اعتبار پیش رفته بود که خوشبختانه مانع آن شدیم.

وی افزود: وزارت نیرو در ادامه سیاست غلط انتقال آب سرچشمه های کارون بزرگ، به دنبال آن بود که در چارچوب چند پروژه، بخش قابل توجهی از آب را به فلات مرکزی منتقل کند که خوشبختانه با رایزنی های انجام شده، از ادامه اجرای طرح های انتقال آب جلوگیری شده است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان نمود: امیدواریم در ادامه هم بتوانیم بحث های انتقال آب را بعنوان یک سیاست غلط منسوخ شده، از برنامه های اجرایی وزارت نیرو و دولت ها کنار بگذاریم و به فکر جایگزین باشیم.

وی اضافه کرد: بهترین چاره و جایگزین تأمین آب برای فلات مرکزی، خلیج فارس است و باید از این منبع سرشار منطقه استفاده نماییم.

ورناصری اظهار داشت: استانهای فلات مرکزی می توانند با حمایت نمایندگان خوزستان و چهارمحال و بختیاری، طرح های انتقال آب از خلیج فارس را کلید بزنند و ما هم حتما در بحث تأمین اعتبارات و دریافت مجوزها به آنها کمک خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: آنچه برای ما اهمیت دارد، تأمین حق آبه استان خوزستان در سطوح مختلف از آب آشامیدنی تا کشاورزی، صنعت و محیط زیست است.

نماینده مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امیدواریم توقف اجرای طرح بهشت آباد، پایانی بر اجرای همه طرح های تمامیت خواهانه ای باشد که در طول سالیان گذشته در منطقه پیاده شده است.

وی خاطرنشان کرد: طرح بهشت آباد به صورت رسمی متوقف شده است و امیدواریم این روند در دولت آینده هم ادامه داشته باشد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیشینه بحث های انتقال آب از سرشاخه های کارون به دهه ۳۰ شمسی برمی گردد، اظهار داشت: طرح های انتقال آب در گذشته اجرایی شده اند و نمی توانیم منکر آن شویم. هم اکنون در منطقه کوهرنگ، دو تونل درحال انتقال آب سرشاخه های کارون به فلات مرکزی هستند و یک تونل انتقال آب هم در منطقه بیرگان راه اندازی شده است که بزودی وارد مدار خواهد شد.

وی اضافه کرد: در ادامه کار و بعد از وارد مدار شدن تونل بیرگان، قرار بود تونل بهشت آباد راه اندازی و وارد مدار شود که خوشبختانه مانع اجرای آن شدیم.

منبع:

1400/04/08
12:46:45
0.0 / 5
980
تگهای خبر: برنامه , پروژه , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام