تاثیر كربن سیاه تولید شده در اطراف تهران بر آلودگی هوای پایتخت

تاثیر كربن سیاه تولید شده در اطراف تهران بر آلودگی هوای پایتخت

ذرات کربن سیاه بعنوان یکی از آلاینده های هوای شهر تهران مورد پایش قرار می گیرند. اما منابع انتشار این ذرات کدام هستند؟به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا کربن سیاه (Black Carbon) یکی از اجزای مهم ذرات ریز معلق در هوا با قطر کمتر از ۲.۵میکرون (PM۲.۵) است و از انواع فرآیندهای احتراق و عمدتاً از احتراق ناقص سوخت های فسیلی خصوصاً سوخت دیزل و غیرفسیلی مانند چوب (زیست توده) منتشر می شود. مواجهه با ذرات کربن سیاه می تواند نسبت به سایر اجزای ذرات ریز معلق در هوا، خطرات و نتایج بیشتری را برای سلامت انسان به همراه داشته باشد.

احمد طاهری - مدیر واحد سنجش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - در این زمینه می گوید: اندازه گیری غلظت کربن سیاه برای اولین بار در سطح کشور در پایتخت و توسط شهرداری تهران از سال ۹۶ شروع شد و به مرور دامنه آن گسترش یافت و هم اکنون اندازه گیری این آلاینده در چهار ایستگاه سنجش کیفیت هوا صورت می پذیرد.

به گفته طاهری، مطالعات انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشان میدهد که بیشترین غلظت این آلاینده در ساعات شب و کمترین آن در طول روز مشاهده می شود که متاثر از عوامل جوی همچون ارتفاع لایه مرزی و منابع انتشار است همین طور این مطالعات نشان داد که ناوگان سنگین دیزلی تهران بیشترین سهم را در انتشار این آلاینده دارند.

اما بتازگی پژوهشی جامع در حوزه بررسی منابع انتشار و تجزیه و تحلیل دامنه تاثیر ذرات کربن سیاه توسط پژوهشگران دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی و شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران انجام شد. نتایج این پژوهش در خرداد ماه گذشته در نشریه معتبرScience of the Total Environment انتشار یافته است.

رضا بشیری خوزستانی - پژوهشگر دانشگاه شهید بهشتی -می گوید: در حوزه انجام این پژوهش، از داده های سه سال اخیر چهار ایستگاه پایش کربن سیاه متعلق به شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران استفاده شد. نتایج اندازه گیری غلظت کربن سیاه در یک ایستگاه پایش می تواند تا حد زیادی تحت تأثیر منابع انتشار در مقیاس محلی، متوسط و بزرگ قرار گیرد. پس در ضمن مراحل تحقیقات، مقادیر غلظت کربن سیاه اندازه گیری شده از منابع مختلف در مقیاس های مکانی مختلف در هر ایستگاه بطور کامل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. نتایج این تحقیق نشان داده که میزان انتشار کربن سیاه در تهران عمدتا از منابع محلی است و غلظت آنها تا حد زیادی تحت تأثیر انتشار وسایل نقلیه دیزلی همچون کامیون های سنگین در شهر تهران است.

بیژن یگانه - عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی - نیز در این زمینه می گوید: بررسی های انجام شده نشان داده که غلظت کربن سیاه حتی در مقیاس های کوچک جغرافیایی نیز می تواند تفاوت شایان توجهی داشته باشد. این تفاوت قابل توجه را می توان به میزان انتشار مختلف از منابع در مقیاس های متنوع مکانی نسبت داد.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بگفته یگانه، نتایج این مطالعه نشان داده که بیش از ۶۰ درصد کربن سیاه انتشار یافته در شهر تهران در مقیاس شهری که ممکنست تا فواصل بزرگتر تا ۵۰ کیلومتری را نیز دربرگیرد، تولید می شوند. این در شرایطی است که منابع محلی (در مقایس مکانی ۵ کیلومتری) سهمی کمتر از ۴۰ درصد انتشار کل کربن سیاه در شهر تهران را به خود اختصاص می دهند. پژوهشگران دلیل پدیده حاضر را انتشار و پراکندگی آلودگی از گستره وسیعی از منابع آلاینده واقع در فواصل مکانی دورتر از محدوده شهری تهران و اثرپذیری کیفیت هوای شهر از این منابع می دانند.
1400/04/12
22:46:42
5.0 / 5
1035
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳