جلال زاده در دیدار با رئیس كمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان بیان كرد

ایران از منافع ملت افغانستان دفاع می كند

ایران از منافع ملت افغانستان دفاع می كند

به گزارش پارلمان ایران دات کام رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند از منافع ملت افغانستان دفاع کرده و همیشه در راه صلح و ثبات پایدار در کنار آنها خواهد ایستاد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، امیر گل شاهین رییس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان بعدازظهر شنبه (۱۲ تیرماه) با وحید جلال زاده رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ملاقات و گفتگو کرد.
جلال زاده در ابتدای این دیدار ضمن اشاره به اشتراکات فراوان دو کشور همچون پیوندهای عمیق فرهنگی و روابط حسنه دو ملت اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و افغانستان دارای اشترکات فرهنگی، دینی، تاریخی و زبانی هستند. از بسترهای موجود جهت همفکری و ارتقاء سطح همکارهای فیمابین استقبال می نماییم.
وی همین طور بر آمادگی مجلس شورای اسلامی درباب افزایش میزان و سطح رایزنی میان کمیسیون های مجالس دو کشور همچون کمیسیون فرهنگی بمنظور تبادل تجربیات در حوزه های قانونگذاری، گسترش روابط فرهنگی و اجتماعی اصرار کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه با اشاره به حضور تعداد قابل توجهی از اتباع افغانستان در ایران اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در حد امکانات خود شرایط یکسانی را برای سکونت اتباع افغانی فراهم نموده است و الان دانش آموزان و دانشجویان کشور افغانستان در مراکز علمی و آموزشی مشغول تحصیل هستند.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات اخیر در افغانستان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند از منافع ملت افغانستان دفاع کرده و همیشه در راه صلح و ثبات پایدار در کنار آنها خواهد ایستاد.
وی در ادامه بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران برای پشتیبانی از روند صلح و مذاکرات بین الافغانی بدون مداخله خارجی اصرار کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در آخر این دیدار حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه را موجب گسترش ناامنی دانست.
ایران، دولت و ملت افغانستان را در راه استقرار صلح و ثبات یاری کند
امیر گل شاهین رییس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به سابقه همکاریهای فیمابین، اشتراکات دینی، تاریخی، مذهبی، فرهنگی و سرزمینی دو کشور را عامل تحکیم روابط و پیوند افغانستان و ایران در طول تاریخ دانست.
وی همین طور در ادامه ضمن تشکر از حمایت های مقام معظم رهبری و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت افغانستان اضافه کرد: ما هیچ گاه کمک های جمهوری اسلامی ایران را در ایام سخت فراموش نخواهیم کرد.
رئیس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات افغانستان بیان کرد: افغانستان متعلق به همه گروه ها و احزاب افغانی است و توسل به خشونت از طرف هر جریانی به ضرر ملت افغانستان می باشد. از جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری تأثیرگذار در منطقه انتظار داریم دولت قانونی و ملت افغانستان ما را در راه استقرار صلح و ثبات در افغانستان یاری نماید.
منبع:

1400/04/13
12:10:13
0.0 / 5
917
تگهای خبر: آموزش , دولت , رهبری , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام