یك عضو كمیسیون انرژی مجلس تشریح كرد

وزیر نفت دولت آینده چه اولویت هایی را باید دنبال كند؟

وزیر نفت دولت آینده چه اولویت هایی را باید دنبال كند؟

به گزارش پارلمان ایران دات کام یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: برنامه ریزی برای فروش نفت، صدور خدمات فنی، ساماندهی وضعیت پالایشگاه ها، تحول در وضعیت نیروهای صنعت نفت و پژوهش و نوآوری در صنعت نفت همچون اولویت هایی است که باید از طرف وزیر نفت دولت آتی دنبال شود.


هادی بیگی نژاد در گفت و گو با ایسنا، درباره اولویت هایی که باید در وزارت نفت دولت آینده دنبال شود، بیان کرد: بنده باتوجه به تجربه یکساله خود که بصورت عملیاتی با این وزارت خانه در ارتباط بودم و در جلسات مختلف حضور یافته و با مسائل و مشکلات این صنعت آشنایی پیدا کردم به چندین اولویت اشاره می کنم. نخستین مسئله بحث فروش نفت می باشد که وزیر نفت دولت آینده هم باید برای فروش نفت راه حل و برنامه داشته باشد و هم بداند که از چه طریقی آنرا اجرائی کند.
وی در ادامه اظهار نمود: از طرف دیگر وزیر نفت آینده باید با بالا بردن ارزش افزوده محصولات پتروشیمی برای کشور ثروت آفرینی کند. ساماندهی پالایشگاه ها باید در اولویت قرار گیرد، امروز پالایشگاه های ما در معرض ورشکستگی قرار دارند و با مشکلات جدی روبرو هستند که باید برنامه تخصصی برای حل مشکلات این حوزه دنبال شود.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: صادرات خدمات فنی از دیگر مسائلی است که باید در دولت آتی با جدیت دنبال شود. باید به کشورهایی که روابط سیاسی خوبی داریم نظیر ونزوئلا و سوریه، خدمات فنی صادر نماییم و از این طریق برای کشور درآمدزایی داشته باشیم. ساماندهی نیروی انسانی در وزارت نفت از دیگر مواردی است که باید در دولت آتی به آن توجه گردد. امروز نیروها در وزارت نفت هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ ساختاری با مشکلاتی مواجهند و باید یک تحول در این عرصه صورت گیرد.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس اشاره کرد: نکته بعدی که باید در اولویت وزیر نفت دولت آینده قرار گیرد بحث پژوهش و نوآوری است. باید نیازهای صنعت نفت با فناوری روز جلو رفته و مرتفع گردد. روابط مالی در وزارت نفت از دیگر مواردی است که وزیر نفت باید برای ساماندهی آن طرح داشته باشد. توجه به افت تولید در پارس جنوبی و برنامه ریزی برای ارتقای تولید در این بخش و همین طور بحث جمع آوری گازهای فلر از دیگر مواردی است که باید با برنامه در دولت آتی دنبال شود.
بیگی نژاد در آخر با اعلان اینکه وزیر نفت کارآمد باید در هرکدام از این حوزه ها از افراد متخصص و کارآمد استفاده نماید و به آنها مسئولیت دهد و سپس نتیجه عملکرد را دنبال کند، اشاره کرد: وزیر نفت خودش باید بعنوان یک وزیر در جایگاه بالاتر بایستد و بتواند با مدیریت صحیح نظارت داشته باشد. تجربه ثابت کرده که اگر وزیر شخصا خودش را درگیر هرکدام از این حوزه ها کند از سایر بخش ها غافل شده و به وزارت نفت ضربه وارد می شود. باید از افراد متخصص برای پیشبرد هر یک از این اهداف بهره برد و وزیر نیز توانایی مدیریت آنها را داشته باشد.
منبع:

1400/04/19
18:55:05
0.0 / 5
758
تگهای خبر: برنامه , خدمات , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام