طعنه روزنامه شرق به كتمان اموال و دارایی های رییس مجلس

طعنه روزنامه شرق به كتمان اموال و دارایی های رییس مجلس

به گزارش پارلمان ایران دات کام شرق نوشت: درحالی که قانون رسیدگی به دارایی های مسئولان و مقامات از سال نود و هشت اجرائی شده، نمایندگان مجلس در طرح ممنوعیت خروج مسئولان باردیگر بر موضوع ثبت دارایی مسئولان تاکید دارند.محمدتقی نقدعلی، طراح طرح ممنوعیت خروج مسئولان از کشور پس از اتمام دوره مسئولیت می گوید پرکردن سامانه ثبت اموال از مهم ترین محورهای این طرح بوده و در صورت بروز تخلف در اموال مسئولان، قوه قضائیه خارج از نوبت به آن رسیدگی می کند.
این تکرار در قانون گذاری در حالی رخ می دهد که قانون فعلی برای الزام مسئولان برای ثبت دارایی ها هم بطور جدی اجرائی نشد و هیچ گاه هم مشخص نشد چه تعداد گزارش واقعی از دارایی خود ارائه دادند. این قانون از همان ابتدا به سبب عدم کارشناسی دقیق در نحوه اجرا محکوم به تبدیل شدن به قانونی متروک بود که در همین مسیر تا حالا حرکت کرده است. حتی راهکاری برای راستی آزمایی اطلاعات ثبت شده ارائه نشد و ضمانت اجراها در حد سخن باقی ماند.
هرچند حساب کشی از مسئولان با آخر دوره تصدی امر مطلوبی است اما هنوز مشخص نیست ارائه گزارش نادرست از دارایی ها چگونه ارزیابی خواهد شد؛ به ویژه که ما در گذشته تجربه نامزدی کسی را در انتخابات ریاست جمهوری داشتیم که زمان ارائه دارایی های خود به مردم چنان سخن اظهار داشت که از یک کارگر ساده دارایی کمتری داشت در صورتیکه اکنون پرونده تخلفات وی در زمان مسئولیت سابقش بارها قرائت شده آن ادعاها برای مردم ثابت شده است. وقتی در چنین شرایطی افراد بانفوذ کتمان می کنند، از مدیران میانی و معمولی انتظار زیادی نمی توان داشت؛ به ویژه که پشتیبانی از حقیقت ضمانت اجرای قوی ای ندارد و قانون گذاری های بی نتیجه هدردادن وقت و پول بیت المال است مگر این که به طریقی اقدام گردد که امکان دورزدن قانون وجود نداشته باشد که تا حالا در اینگونه موارد شاهد چنین ضمانت اجراهایی نبوده ایم و فقط به قوانین متروک کشور اضافه می شود.
23302


منبع:

1400/04/29
22:39:57
0.0 / 5
858
تگهای خبر: پرونده , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵