رئیس كمیسیون عمران مجلس خبر داد

حمایت کمیسیون عمران از وزرای پیشنهادی راه و شهرسازی و کشور

حمایت کمیسیون عمران از وزرای پیشنهادی راه و شهرسازی و کشور

به گزارش پارلمان ایران دات کام رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از اعلام حمایت اعضای این کمیسیون از وزرای پیشنهادی راه و شهرسازی و کشور بعد از استماع برنامه های آنها اطلاع داد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمد رضا رضایی کوچی در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به جلسات امروز کمیسیون عمران مجلس با حضور وزرای پیشنهادی راه و شهرسازی و کشور؛ بیان نمود: امروز در کمیسیون عمران میزبان دو وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی و وزیر کشور بودیم. بعنوان کمیسیون تخصصی این دو وزارت خانه هر کدام دو ساعت در کمیسیون حضور بهم رساندند و برنامه های خویش را عرضه کردند. ما هم انتظارات و توقعات خویش را مطرح کرده و به مواردی از قوانین بالادستی و برنامه ششم توسعه که این دو وزیر باید نسبت به اجرای آن اقدام نمایند، اشاره داشتیم.
وی در ادامه اظهار نمود: بحث تفکیک وزارت راه و شهرسازی یکی از مواردی بود که در این جلسه عنوان شد و خود وزیر راه هم قبول کردند با این امر همراهی لازم را بعد از تصویب در مجلس داشته باشند. در ادامه هم به مشکلات موجود در بحث حمل نقل هوایی، ریلی و جاده ای اشاره شد. به خصوص این که در بحث درآمدهای ترانزیتی که سهم ما بسیار ناچیز است در حالیکه کشور ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی می تواند گذرگاه عبور بار از چین و هند به سمت اروپا باشد اما به دلیل سهل انگاری در وزارت راه و شهرسازی و ضعف در دیپلماسی اقتصادی سهم ما از درآمدهای ترانزیتی بسیار ناچیز است.
نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: از دیگر مواردی که در این نشست عنوان شد بحث شبکه ریلی بود که حتی محل های تولید بار هم به شبکه ریلی متصل نبوده در حالیکه قرار بود بر مبنای برنامه ششم توسعه ۳۰ درصد حمل بار در کشوز توسط شبکه ریلی صورت گیرد، این رقم امروز کمتر از ۱۰ درصد بوده و ما در توسعه ریلی بسیار ضعیف عمل کردیم. بحث حمل و نقل هوایی از دیگر مواردی بود که عنوان شد. ناوگان ما واقعا فرسوده بوده و ۵۰ درصد هواپیما ما زمین گیر شده است. بلیت ها گران، نظارت ها ضعیف و تاخیر ها بالا است. این مشکلات به ضعف در مدیریت این حوزه باز می گردد که باید اصلاح گردد.
وی در ادامه تصریح کرد: همینطور در این نشست به وضعیت بنادر کشور اشاره شد که ما با وجود این که ۵۶۰۰ کیلومتر نوار ساحلی داریم اما سهم ما از اقتصاد دریا بسیار ناچیز است. به بحث فرسودگی جاده های شهری و روستایی و ۳۰۰۰ نقطه حادثه خیز در جاده های کشور هم اشاره شد. برای همه این مباحث راهکار و پیشنهاد عرضه دادیم. قرار شد در جلسات بعدی با وزیر راه و شهرسازی بیشتر در این حوزه بحث کارشناسی صورت گیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: از نظر ما بحث درآمدهای ترانزیتی و نقدینگی که در اختیار مردم است می تواند به سمت پروژه های عمرانی کشور هدایت شود. بحث فاینانس داخلی و استفاده از منابع بانکی و در نهایت بحث افزایش اعتبارات دولتی از مواردی است که کمیسیون عمران تاکید دارد وزیر راه و شهرسازی با جدیت دنبال کند.
رئیس کمیسیون عمران مجلس ضمن اشاره به حضور وزیر پیشنهادی کشور در جلسه امروز این کمیسیون نیز، مطرح کرد: در مورد وزارت کشور هم عموما بحث ما در مورد شهرداری ها بود که به اندازه دولت کارعمراتی انجام می دهند اما شرایط استخدام نیروها بسیار نامناسب است که باید شرایط بهتری حاکم شود. در بحث مدیریت بحران هم انصافا در بحث تأمین اعتبارات برای مواجه با بحران ها ضعیف عمل شده است و در بحران استانداران و فرمانداران مدیریت بحران را در دست گرفته اما اعتباری نداشته و در نهایت باید سازمان برنامه و بودجه به آنها اعتبار دهد.

وی اضافه کرد: عملا در مدیریت بحران وزیر کشور با وجود این که دبیر شورایعالی مدیریت بحران است اما از حداقل اختیارات برخوردار نیست. به بحث ترافیک و حمل و نقل درون شهری و فرسودگی تاکسی ها و اتوبوس های درون شهری هم اشاره شد. قرار شد در جلسات کارشناسی آتی به این موضوعات بپردازیم. در کنار این ها بحث اعتبارات ناچیزی که در اختیار فرمانداران است هم اشاره شد.
وی در انتها خاطرنشان کرد: امروز بحث ها مفصلی با حضور وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی و کشور در کمیسیون عمران صورت گرفت. در نهایت هر دو وزیر توانستند اعتماد اغلب اعضای کمیسیون عمران را به دست آورند و در گزارش نهایی که در صحن مجلس قرائت خواهد شد، هر دو وزیر مورد حمایت اعضای کمیسیون عمران قرار خواهند گرفت.1400/05/23
22:00:43
0.0 / 5
937
تگهای خبر: برنامه , پروژه , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام