شانس بالای 5 وزیر پیشنهادی رئیسی برای کسب رأی اعتماد مجلس

شانس بالای 5 وزیر پیشنهادی رئیسی برای کسب رأی اعتماد مجلس

به گزارش پارلمان ایران دات کام محمود عباس زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید: مجلس یازدهم تصمیم گرفته با بهره بردن از تجارب مجالس قبل با تمام توان از منافع مردم دفاع و با دولت جدید نیز تعامل کند.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از خبر آنلاین، شمارش معکوس برای جلسات رأی اعتماد به دولت سیزدهم شروع شده و کمیسیون های تخصصی مجلس نیز با دعوت از وزرای پیشنهادی دولت جدید درحال بررسی طرح ها و برنامه های وزرای پیشنهادی هستند. تعدادی از نمایندگان مجلس در ایام اخیر در فضای رسانه ای و تریبون های اطلاع رسانی شخصی خود اعلام نموده اند که چهار یا پنج وزیر پیشنهادی از بهارستان مجوز صدارت در وزارتخانه ها را نخواهند گرفت، اما در بین همین نمایندگان مجلس، هستند افرادی که نتیجه رأی اعتماد به وزرای دولت سید ابراهیم رئیسی را منوط به عوامل مختلفی می دادند و به صورتی از پیش بینی درباره نتیجه نهایی جلسات پیش رو خودداری می کنند. در همین راستا محمود عباس زاده مشکینی که در جایگاه سخنگویی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان یازدهم قرار دارد، بر این باور است که همه افراد فهرست پیشنهادی رییس جمهور به مجلس در یک سطح قرار ندارند و احتمال دارد تعدادی از آنها در جلسات رأی اعتماد با مشکل مواجه شوند. او تاکید می کند که رابطه مجلس یازدهم با کابینه جدید برمبنای مماشات نخواهد بود و نمایندگان ملت در بهارستان تنها در ذیل قانون و با نگاه تعاملی در جهت احقاق منافع مردم، با دولتمردان جدید مواجه خواهند شد. گمانه زنی درباره میزان استقبال از کابینه پیشنهادی، کار غیرکارشناسی است محمود عباس زاده مشکینی نماینده مردم مشکین شهر در مجلس یازدهم در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین و در تشریح نگاه خود به کابینه پیشنهادی از طرف سید ابراهیم رئیسی به پارلمان، گفت: گمانه زنی درباب میزان استقبال از کابینه پیشنهادی رییس جمهور از طرف نمایندگان کار غیرکارشناسی است. باید منتظر ماند شاکله مجلس بعد از استماع طرح های وزرای پیشنهادی، درباب رأی اعتماد به تک تک آنها تصمیم گیری کند. وی ادامه داد: نباید انتظار داشته باشیم وکلای ملت یک نگاه یکسان به کابینه پیشنهادی آقای رییس جمهور داشته باشد. برای اینکه ممکنست تعدادی از وزرای معرفی شده به پارلمان عیار بالایی داشته باشند و با آرای بالا جهت کار در وزارتخانه ها تأیید شوند. رابطه مجلس با دولت جدید تعاملی خواهد بود این عضو پارلمان با تاکید بر این نکته که مجلس شورای اسلامی بنای کار را بر تعامل با دولت جدید گذاشته، بیان کرد: نمایندگان ملت تمام تصمیمات خود درباره کابینه پیشنهادی را برمبنای منافع ملی اتخاذ خواهند کرد و اکنون نیز در کمیسیون های تخصصی مجلس؛ موضوع بررسی برنامه های ارائه شده از طرف کابینه با دقت و حساسیت بسیار بالایی در حال انجام می باشد.
شانس بالای امیر عبدالهیان برای گرفتن رأی اعتماد از مجلس نماینده مردم مشکین شهر در مجلس یازدهم در پاسخ به این پرسش که کدامیک از وزرای پیشنهادی از طرف آقای رئیسی عیار بالایی در تصدی وزارتخانه های مربوطه را دارند؟ عنوان کرد: پنج وزیر پیشنهادی به مجلس به طور قطع مورد استقبال بالای نمایندگان قرار خواهند گرفت که عمده این افراد در رابطه با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هستند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: احتمال دارد تعدادی از وزرای پیشنهادی از طرف دولت در جلسات رأی اعتماد گرفتار چالش شوند. اما همه چیز بستگی به دفاع رییس جمهور از ایشان و همین طور نوع ارائه برنامه کاری این افراد در صحن علنی پارلمان دارد. این عضو پارلمان یازدهم در پاسخ به این پرسش که آیا گزینه معرفی شده برای تصدی وزارت امور خارجه و همین طور پیگیری مسائل در رابطه با برجام از طرف مجلس تأیید خواهد شد، اظهار نمود: آقای امیر عبداللهیان همچون افرادی است که با رأی بسیار بالا از مجلس راهی وزارت امور خارجه خواهد شد. موضع دولت در قبال برجام انفعالی نباشد وی متذکر شد: در موضوع برجام باید توجه داشت که توپ در زمین ایالات متحده و غرب قرار دارد و آنها برای جبران کم کاری ها، خسارت و بدعهدی های خود به برجام بازگرداند، برای اینکه جمهوری اسلامی ایران تا کنون به تمامی تعهدات خود در ذیل برجام عمل کرده است. عباس زاده مشکینی اشاره کرد: انتظار داریم راهبرد دولت جدید در موضوع برجام به این شکل باشد که اگر طرف مقابل همچنان تصمیم به بدعهدی و ایجاد فشار داشت، از طرف ایران نیز یک استراتژی جدید و در امتداد منافع ملی اتخاذ شود و دیگر با مواضع انفعالی گذشته با طرف مقابل مواجه نشود. چالش های مشابه دولت احمدی نژاد تکرار می شود؟ این عضو پارلمان یازدهم درباب نوع مواجهه مجلس یازدهم با دولت جدید و احتمال تکرار روابط پارلمان با دولت احمدی نژاد، ابراز کرد: انتظار این است که نمایندگان فعلی از تجارب مجلس قبل بهره بگیرند و با نگاه عقلانی و در امتداد منافع مردم، با دولت مواجه شود. وی همین طور اشاره کرد: رابطه بین دولت و مجلس برمبنای قانون خواهد بود و مردم نیز انتظار دارند که نمایندگان ایشان در دو قوه تمام تلاش خودرا برای پیگیری احقاق حقوق ایشان به کار بگیرند. دولتمردان نیز باید بدانند مجلس در امتداد منافع مردم، با هیچ فردی تعارف نخواهد داشت و در کنار نگاه تعاملی خود، ذره ای از جایگاه نظارتی خود نیز کوتاه نخواهد آمد. پایداری ها بازی را بهم خواهد زد؟ عباس زاده مشکینی در آخر این گفتگو درباب احتمال مخالفت جبهه پایداری با کابینه و تسری این مخالفت به بدنه مجلس، تصریح کرد: بنده تا کنون با فردی در مجلس مواجه نشده ام که مخالفت جدی با کابینه پیشنهادی داشته باشد و بنظر می رسد شاکله مجلس تصمیم گرفته به دولت جدید برای عمل به وظایف خود کمک نماید. ۲۷۲۷


منبع:

1400/05/27
14:15:59
0.0 / 5
896
تگهای خبر: برنامه , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴