درخواست معاون رئیسی از نمایندگان برای رأی دادن به کل کابینه پیشنهادی

درخواست معاون رئیسی از نمایندگان برای رأی دادن به کل کابینه پیشنهادی

ایرنا نوشـت: معاون پارلمانی رئیس جمهوری اظهار داشت: امیدواریم نمایندگان فردا به وزیران پیشنهادی رای اعتماد بدهند تا دولت شکل گرفته و کار خویش را آغاز کند. چرا که کارهای زیادی بر زمین مانده است که باید به آن رسیدگی شود.سید محمد حسینی روز سه شنبه در گفت وگویی با تشریح وظایف معاونت پارلمانی رئیس جمهوری اظهار داشت: مسائل مختلف مانند استیضاح و سوال، رفع شبهات و ارجاع مشکلات حوزه های انتخابیه نمایندگان جزو وظایف معاونت پارلمانی است. در واقع هر موضوعی که در مجلس مطرح می شود چه طرح نمایندگان باشد و چه لایحه دولت باشد نظر دولت باید مطرح شود ازاین رو یک پیوند دائمی بین مجلس و دولت وجود دارد.
وی افزود: نمایندگان در حوزه انتخابیه با گرفتاری ها و مطالبات مردم مواجهند و می توانند مشکلات را به سادگی در اختیار معاون پارلمانی قرار دهند و در صورتیکه این مطالبات معقول و حل آن امکانپذیر باشد در اختیار دولت قرار می گیرد. معاون پارلمانی رئیس جمهوری اظهار داشت: ارتباط و همسویی دولت و مجلس در پیشبرد کارها خیلی مهم می باشد و معاونت پارلمانی می تواند خیلی کارها را تسهیل کند.
حسینی تصریح کرد: معاون پارلمانی رئیس جمهوری در همه جلسات علنی مجلس حضور دارد اما ضرورتی به حضور در کمیسیون ها ندارد مگر این که کمیسیون تخصصی بخواهد درباره موضوعی در کمیسیون حضور یافته و نظر بدهد.
وی درباره اینکه آیا همسویی دولت و مجلس، فرصت است یا تهدید اظهار داشت: همسویی در جهت سیاسی بهتر است اما در هر حال مجلس نظرات خویش را دارد. با وجود این که از نظر فکری بین دولت و مجلس مغایرت وجود ندارد، اما دیدیم که نمایندگان خیلی جدی در مورد وزیر اطلاعات نظر دادند در حالیکه در بسیاری از دوره ها کسی مخالف صحبت نمی کرد و این نشان داده است فضای آزاد اندیشی وجود دارد و هر کسی می تواند درباره دغدغه های خود سخن بگوید و پاسخ بگیرد.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری اضافه کرد: همسویی و همراهی همیشه به معنای این نیست که هیچ اختلاف نظری وجود ندارد هر دو گروه هم دغدغه مند هستند هم کسی که موافق هست و هم کسی که مخالف است، همه می خواهند شرایط بهتری برای کشور فراهم گردد و فرد لایق تری در این پست قرار بگیرد.
معاون پارلمانی رئیس جمهوی خاطرنشان کرد: کسی که مخالفت می کند معنایش آن نیست که ضد دولت باشد بلکه می خواهد بگوید طرح و بیان دغدغه ها خوب است و کارها راحتتر پیش می رود. ازاین رو به جای این که همدیگر را تخریب کنند و اصطکاک پیش بیاید که چوب آن بر سر مردم می خورد هم سویی و همدلی بهتر است. در عین حال نظارت هم باید باشد و اگر کسی تخطی و کوتاهی کرد باید با آن برخورد شود.

وی افزود: هم اکنون درباره برخی از وزیران سوالاتی هست اینکه آیا برخی وزیران مصمم به خدمت به مردم هستند یا نیستند. می خواهند تحول ایجاد کنند یا خیر. ازاین رو وزیری که برنامه های خویش را اعلام می کند نمایندگان بعدا مطالبه می کنند چون که اینها همه ضبط و ثبت می شود مطالبی که مکتوب گفته است و مطالبی که ضبط و ثبت شده است ازاین رو از او سوال می کنند که چه کار کردید و تحولی که گفتید چه شد.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری اظهار داشت: وقتی اختلاف باشد همدیگر را متهم به جناحی بودن می کنند. بعضی وقت ها بدون اینکه منطقی وجود داشته باشد از فردی حمایت می کنند چون رقیب آنها است. اما هم اکنون حقیقت ها را نظر می گیرند چون که دیگر کشور و مردم حوصله، توان و تحمل تنش و درگیری ها را ندارند و کارهای زیادی بر زمین مانده است که باید به آن رسیدگی شود.
حسینی با اشاره به اینکه باید پیام مثبتی از کشور منتقل شود، اظهار داشت: خاطرنشان کرد: هم اکنون تعداد قربانیان کرونا به بیشتر از ۶۰۰ نفر رسیده است همه باید کمک نماییم. دیگر وقت تخریب و از صحنه خارج کردن رقیب نیست و نباید فرصت سوزی کرد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا همسویی دولت و مجلس سبب می شود که مجلس از وظیفه نظارتی خود چشم پوشی کند، اظهار داشت: در انتخابات بیشتر از ۲۲۰ نماینده از آقای رئیسی حمایت کردند اما این به آن معنا نیست که وظیفه نظارتی خویش را تعطیل کنند. نمایندگان با احساس تعهد و مسئولیتی که دارند، گاهی اوقات مو را از ماست بیرون می کشند و اینطور نیست که اگر ضعفی است بخواهند بخشایش کنند.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: نمایندگان در مورد همه وزیران به صراحت اشکالات و ایرادات را می گویند و آنها هم توضیح می دهند. ازاین رو وظیفه نظارتی به هیچ وجه صدمه نخواهد دید. با شناختی که از اغلب نمایندگان داریم، حاضر نیستند وظیفه قانونی و شرعی خویش را به خاطر رفاقت و دوستی رها کنند.
وی با بیان اینکه امیدواریم نمایندگان فردا رای اعتماد خویش را به وزیران پیشنهادی بدهند که دولت شکل بگیرد، اظهار داشت: متوسط سنی این دولت از دولت قبل کمتر است اگر میانگین سنی دولت قبل بالای ۶۰ بود، میانگین سنی این دولت حدود ۵۲ سال است.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری افزود: پایین ترین سن وزیر پیشنهادی دولت ۴۰ سال و بالاترین ۶۳ سال است یعنی اعضای دولت آماده کار و تلاش هستند چون که دوران پرکاری را پیش رو خواهیم داشت. خود آقای رییسی هم پا به کار و جدی و مرد میدان است.
حسینی با اشاره به اینکه وقت نشستن و وقت تلف کردن نیست، خاطرنشان کرد: مردم وقتی ببینند مسئولین از جنس آنها هستند دلگرم می شوند. چرا مردم پس از گذشت این همه زمان به شهیدان رجایی و باهنر علاقه دارند به خاطر این که آنها دنبال تشریفات و تجملات و منافع شخصی نبودند و زندگی خیلی ساده و معمولی داشتند و تمام فکر و ذکرشان خدمت به مردم بود از این جهت ماندگار شدند. امیدواریم این دولت هم این شیوه و روش را در پیش بگیرد.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری اظهار داشت: دولت سیزدهم تلفیقی از جوانان و افراد با تجربه است. باید هم برنامه ریزی کرد و هم در صحنه حضور داشت و نباید تنها به عرضه گزارش اکتفا کرد.
وی تصریح کرد: حضور در صحنه یک نوع دلگرمی برای مردم است که نگویند مسئولین به فکر ما نیستند و کسی خبر ندارد که ما چه می کشیم. باید از درد و دل مردم و گرفتاری های آنها آگاه بود البته اگر این رفتارها و حضور در صحنه جنبه نمایشی پیدا کند اساسا درست نیست و فایده ندارد بلکه باید واقعا اقدامی صورت بگیرد.
27219

1400/06/02
22:06:17
0.0 / 5
915
تگهای خبر: برنامه , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام