عباس گلرو:

مجلس از دیپلماسی فعال دولت سیزدهم حمایت می کند

مجلس از دیپلماسی فعال دولت سیزدهم حمایت می کند

ایرنا نوشت: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رویکرد دولت سیزدهم در برابر برجام را هوشمندانه ارزیابی کرد و اظهار داشت: رییسی با اتخاذ دیپلماسی فعال و استقبال از مذاکرات هسته ای، هوشمندانه عمل می کند تا مذاکرات طولانی، بی خاصیت و بی حاصل نشود. مجلس هم از این دیپلماسی فعال و درست حمایت می کند.عباس گلرو درباره سیاست خارجی دولت سیزدهم و اظهارات اخیر رئیس جمهوری درباره برجام اظهار نمود: در ارتباط با مبحث برجام به نظر می آید که وضعیت روشن است. به این معنا که جمهوری اسلامی ایران از ابتدا به تکالیف خود عمل کرده اما طرف مقابل یعنی آمریکا با خروج از برجام نقض بزرگی را در معاهده چندجانبه بین المللی مرتکب شده است.
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی درباره رویکرد اروپاییها هم اظهار داشت: گناه اروپا کمتر از آمریکا نیست چونکه آنها از برجام خارج نشدند و ادعا کردند برعهد خود ایستاده اند اما به تکالیف خود برپایه برجام عمل نکردند. این مورد بدتر ازآمریکا است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: امروز باید آمریکا و اروپا به ایران پاسخگو بوده و به تعهدات خود عمل کنند.
وی با اشاره به اینکه مذاکره ای که در آن عمل به تعهدات نباشد، هیچ مزیتی ندارد، اظهار داشت: ما به تعهدات خود در بحث غنی سازی، سانتریفیوژها، آب سنگین اراک و غیره عمل کردیم اما طرف مقابل در یک فریبکاری آشکار به تعهدات خود عمل نکرد.
گلرو ضمن اشاره به 6 دور مذاکره در وین برای احیای برجام اظهار داشت: اگر این مذاکرات تعهد طرف اروپایی و آمریکایی را دربر نداشته باشد باز هم مذاکرات فایده ای ندارد. امروز ما طلبکار هستیم و طرف مقابل بدهکار است. مذاکره یک ابزار و لزوم برای رسیدن به تفاهم در روابط دوجانبه و عرصه چندجانبه بین المللی است.
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی افزود: همانطور که مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری بارها گفته و تاکید کرده اند، ما از مذاکره فرار نمی نماییم.

وی رویکرد دولت سیزدهم را دیپلماسی و تعامل فعال و هوشمندانه برای تأمین منافع ملت ایران ارزیابی کرد و اضافه کرد: اگر با هوشمندی پای میز مذاکره می نشینیم برای این است که نخست فراتر از تعهدات خود امتیاز ندهیم و دوم آنکه مکانیزمی در خصوص راستی آزمایی رفتار و گفتار برای طرف مقابل طراحی نماییم تا اگر به تفاهمی می رسیم، حتما طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند. نه این که ما ابتدا عمل نماییم و طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند.
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رییسی با انتخاب دیپلماسی فعال و تعامل هوشمند و استقبال از مذاکرات هسته ای، هوشمندانه عمل می کند تا مذاکرات طولانی، بی خاصیت و بی حاصل نشود. مجلس هم از این دیپلماسی فعال و درست حمایت می کند.
وی تصریح کرد: دولت مسیر درستی را برگزیده است اما علائمی که از سوی مقابل یعنی آمریکا و اروپا در مذاکرات هسته ای دیده می شود، نشانی از حسن نیت در آنها دیده نمی گردد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره رویکرد آمریکا نسبت به برجام در دولت سیزدهم اظهار داشت: پیشبینی این که آمریکایی ها چه موضعی درباره برجام می گیرند، دشوار می باشد. چونکه دولت سیزدهم اخیرا روی کار آمده و همه به دنبال این هستند تا میزی را برای مذاکره مهیا کنند. یعنی هم اکنون خیلی نمی توان اعلام مواضع را مشاهده کرد.
گلرو ضمن اشاره به این که چارچوب سیاست خارجی کلان ما درباره برجام برمبنای رویکرد حاکمیتی مقام معظم رهبری و شورایعالی امنیت ملی مشخص است، خاطرنشان کرد: اگر طرف مقابل بپذیرد که در این فضا وارد شود باید مذاکرات را جمع بندی نماییم تا به دنبال عمل به تعهدات خود باشند و دیگر مذاکره معنا ندارد و در غیر این صورت وارد شدن در بازی های وقت گیر، طولانی و فرسایشی اروپا و آمریکا فایده ای ندارد.
وی با اشاره به اینکه سیاست تهدید و فشار نتیجه نمی دهد، تصریح کرد: تابحال باید برای طرف های مقابل کاملا مشخص شده باشد که ما برای تأمین منافع ملی ایران کوتاه نخواهیم آمد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این دولت مذاکره را فقط برای مذاکره نمی خواهد و مجلس شورای اسلامی هم تکلیف مذاکره را در آن قانون راهبردی مشخص کرد. به این معنا که اگر طرف مقابل به تعهد خود عمل نکرد، دولت و سازمان انرژِی اتمی مکلف و موظف می باشند که قانون راهبردی را اجرا کنند.
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی خواهان اتخاذ رویکرد شفاف و روشن از جانب اروپایی ها شد و اظهار داشت: طولانی کردن مذاکرات نشان دهنده این است که طرف مقابل حسن نیت ندارد.
23219

1400/06/15
21:34:31
0.0 / 5
857
تگهای خبر: دولت , رهبری , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام