رئیس كمیسیون عمران مجلس خبر داد

بزودی سامانه ای جدید برای ثبت نام مسکن معرفی می شود

بزودی سامانه ای جدید برای ثبت نام مسکن معرفی می شود

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اقدامات لازم برای اجرای قانون جهش تولید و تأمین مسکن با جدیت درحال پیگیری بوده و بزودی سامانه ای جدید برای ثبت نام مسکن و سپس اولویت بندی برای حرکت به سمت خانه دار کردن دهک های پایین جامعه، معرفی می شود.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدرضا رضایی کوچی بعد از حضور وزیر راه و شهرسازی در جلسه امروز پس از ظهر کمیسیون عمران مجلس، با حضور در جمع خبرنگاران، بیان نمود: باتوجه به قانون جهش تولید و تأمین مسکن که مقرر است سالی یک میلیون واحد مسکونی برای افرادی که فاقد مسکن هستند در ظرف چهار سال در کشور ساخته شود، باید اظهار داشت که وزارت راه و شهر سازی در خط مقدم اجرای این قانون قرار دارد.
ایشان در ادامه اظهار نمود: در جلسه امروز کمیسیون وزیر راه و شهرسازی حضور بهم رساندند تا برنامه های خویش را برای اجرای این قانون ارائه نمایند. وزیر راه و شهرسازی باید سه کار اساسی انجام دهد. نخستین مورد بحث تأمین زمین برای این اقدام بزرگ است. خوشبختانه با جدیت کار را شروع کردند. با وجود این که ۱۳ روز از شروع به کار ایشان در این وزارت خانه می گذرد، تلاش قابل قبولی داشتند. نزدیک به ۶ هزارهکتار زمین هایی که قابلیت ساخت و ساز دارند مشخص شدند.
نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: حدودا زمین مورد نیاز برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال آماده است. برخی از زمین ها داخل محدوده شهرها و برخی خارج محدوده شهرها هستند که مقدمات الحاق این زمین ها به شهرها آماده شده است. مبحث دوم بحث تأمین مصالح ساختمانی است که مذاکراتی با وزیر صمت صورت گرفته است.
ایشان در ادامه تصریح کرد: مبحث سوم بحث تسهیلات بانکی است. رئیس بانک مرکزی به بانکها ابلاغ کرده تا معادل ۲۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت مسکن تخصیص دهند. مقدمات کار برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی آماده است. کمیسیون عمران در بحث جانمایی ها هم تاکید دارد تا مسکن ها در مناطق مناسب ساخته شود. این امر مهم می باشد که ما در کجا می خواهیم مسکن بسازیم.

وی ادامه داد: ساخت مسکن فراتر از یک وزارت خانه است. باید بحث گاز رسانی، آبرسانی، خانه بهداشت، مدارس مورد توجه قرار گیرد. تاکید ما بر این بود که همزمان با شناسایی زمین ها با دستگاههای خدماتی هم هماهنگی های لازم را برای عرضه خدمات به مردمی که مقرر است در این مناطق ساکن شوند، دنبال شود. خوشبختانه در دولت اولین نشست شورایعالی مسکن با حضور رئیس جمهور شکل گرفته است. علاوه بر وزیر راه و شهرسازی خود آقای رئیس جمهور هم پای کار هستند. من اطمینان دارم با نگاهی که دولت به حوزه مسکن دارد و میداند نیاز جامعه است، سالی یک میلیون واحد مسکونی ساخته خواهد شد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه، تصریح کرد: بزودی سامانه ای تعریف می شود تا افراد حائز شرایط در آن سامانه ثبت نام کنند و ما با اولویت بندی افرادی که درآمدهای پایین دارند و افرادی که فاقد مسکن هستند به سمت خانه دار شدن دهک های پایین جامعه حرکت می نماییم. افرادی که در سامانه قبلی ثبت نام داشتند اطلاعات آنان محفوظ است اما بزودی سامانه ای جدید معرفی می شود و افراد در آنجا ثبت نام می کنند و اولویت بندی صورت می گیرد.
او در آخر ضمن اشاره به اقدامات لازم برای پشتیبانی از مستاجران در شرایط کرونایی، بیان نمود: در شرایط کرونا مردم و به خصوص مستاجران شرایط سختی را پشت سر می گذارند. ستاد کرونا مصوبه ای داشت و سقفی برای میزان افزایش ودیعه و کرایه مسکن تعیین شد. از طرفی تسهیلاتی که بانکها به این قشر درحال پرداخت هستند با ضمانت های سختی است که خیلی ها نمی توانند از آن استفاده کنند. وزیر راه به دنبال این است تا هرچه می تواند این ضمانت را تسهیل کنند تا همه مردم بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.1400/06/16
23:34:31
0.0 / 5
966
تگهای خبر: ابلاغ , برنامه , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام