نظر ابوترابی درباره برگزاری رفراندوم برای حذف یارانه پنهان

نظر ابوترابی درباره برگزاری رفراندوم برای حذف یارانه پنهان

ایلنا نوشت: عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها، اظهار داشت: سالانه 86 میلیارد دلار یارانه بصورت پنهان پرداخت می شود اما به سبب توزیع نامتوازن و غیرصحیح، اثرات آن در معیشت و زندگی برای مردم چندان ملموس نیست.ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها درباب مطرح شدن «تقاضای رفراندوم برای حذف یارانه های پنهان»، اظهار داشت: طبق آمار و ارقام رسمی ما در سال، عددی بیش از ۸۶ میلیارد دلار را بصورت آشکار و پنهان در قالب یارانه به مردم پرداخت می نماییم و این عدد بسیار بالاتر از عدد پرداختی کشوری مانند چین است، در حالی که چین جمعیت بیش از یک میلیاردی دارد و ما کمتر از صد میلیون نفر هستیم، اما باوجود این عدد پرداختی قابل توجه، به سبب توزیع نامتوازن و در بعضی مواقع غیرصحیح اثرات آن در معیشت و زندگی برای مردم چندان ملموس نیست.
وی افزود: دیگر نتایج این سیستم غیرصحیح توزیع این است که دهک مرفه و بالایی ۲۵ برابر دهک لطمه پذیر از آن استفاده می نماید و قشر لطمه پذیر ما تاثیر زیادی از این یارانه های پنهان در زندگی خود لمس نمی نماید.
ابوترابی در ادامه بیان کرد: به همین دلیل من هفته گذشته «تقاضای برگزاری رفراندوم بمنظور حذف یارانه های آشکار و پنهان و پرداخت مستقیم به مردم» را بر طبق اصل ۵۹ و ماده ۳۶ قانون همه پرسی مطرح کردم تا اجازه دهیم که مردم خودشان درباب یارانه ها تصمیم بگیرند که آیا با ادامه روش فعلی موافق هستند یا تمایل دارند که بصورت نقدی دریافت نمایند.

نماینده نجف آباد در مجلس یازدهم در ارتباط با اشکالات سیستم فعلی نظام پرداخت یارانه ها، اظهار داشت: اشکال اول که عرض کردم مساله اسراف است، در دهک برخوردار و بالایی میزان بهره مندی و مصرف یارانه های پنهان ۲۵ برابر دهک کم برخوردار و لطمه پذیر است و این خودش نشان دهنده بی عدالتی و نابرابری است. همین طور جمعیتی در حدود ۴-۵ میلیون نفر از اتباع درحال استفاده از یارانه پنهان هستند.
وی افزود: یک ایراد مهم دیگری که در گذشته فقط به شکل قاچاق سوخت بود اما در سالیان اخیر سایر کالاها هم به سبد آن اضافه شده اند پدیده «قاچاق معکوس» است، دولت در قالب یارانه پنهان ارز ۴۲۰۰ تومانی را به واردات کالاهای اساسی اختصاص می دهد و این ها وارد کشور می شود اما به سبب تفاوت قیمتی که با کشورهای هم جوار دارند، باردیگر بصورت معکوس از داخل به خارج از کشور قاچاق می شوند؛ که این امر هم منجر هدررفت مقدار قابل توجهی از منابع شده است.
ابوترابی همین طور اشاره کرد: اگر ما به این سمت برویم که یارانه را بجای شکل فعلی یعنی پنهان، بصورت نقدی و مستقیم به دست مردم برسانیم اینجا دیگر خود مردم هستند که بر طبق نیاز و اولویت بندی خود برنامه ریزی می کنند. این می تواند یک اقدام انقلابی از طرف مجلس و دولت باشد تا شاهد یک تحول مناسب در وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم باشیم. وی درباب پیش بینی از احتمال اجرائی شدن چنین طرحی، اظهار داشت: اگر امروز در این رابطه اقدام گردد، قادر هستیم در نیمه دوم سال دراین زمینه به نتیجه رسیده و تصمیم نهایی را در بودجه سال آینده اجرائی نماییم. ۲۳۲۱۹

1400/06/24
14:25:48
0.0 / 5
994
تگهای خبر: برنامه , دولت , سیستم , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲