رئیس كمیسیون كشاورزی مجلس:

وضعیت تأمین نهاده ها بر سفره مردم اثر منفی داشته است

وضعیت تأمین نهاده ها بر سفره مردم اثر منفی داشته است

فارس رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وضعیت نهاده های دامی، بگونه ای شده که متاسفانه سفره های مردم صدمه دیده و تولیدکنندگان و مصرف کنندگان هم نسبت به این مورد گله مند هستند.


محمدجواد عسکری ضمن اشاره به طرحی که این روزها در چارچوب طرح امنیت غذایی یا طرح مانع زدایی، درحال بررسی است، اظهار داشت: بر طبق این طرح یک مسیر سهل الوصول و بدون مانع در عرصه تولید، ترسیم خواهد شد و تایید آن از جانب شورای نگهبان، کمیسیون کشاورزی دولت را مکلف به انجام آن خواهد نمود.
به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، وی در دیدار با رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس، با اشاره به اینکه برای نخستین بار بعد از انقلاب بیشترین بودجه و اعتبار سالانه بخش کشاورزی در سال ۱۴۰۰ رقم خورده است، اظهار داشت: در جهت برنامه هفتم توسعه در بخش کشاورزی به صورت ویژه برنامه داریم و نیاز است که بانک کشاورزی هم با جدیت ورود کند.
نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس به میزان تولیدات ذرت، سویا و جو گریزی زد و اضافه کرد: ما به ۹.۲ میلیون تن ذرت نیاز داریم که حدودا سه میلیون تن تولید می شود و نیاز ما به سویا ۴.۳ تا ۴.۵ میلیون تن است که از این میزان ۳۰۰ هزارتن تولید می شود.
عسکری ضمن اشاره به نیاز ۶.۶ میلیون تنی جو و تولید ۵۰ درصدی آن و یادآوری این که ظرفیت و قابلیت تولید این محصول را داریم، افزود: منابع درآمدی مردم شهرستان ها ی داراب و زرین دشت زراعت، باغبانی و دامپروری است و در صورت ایجاد صادرات صنایع تبدیلی باید شرایط مهیا و معیارها در نظر گرفته شود.
نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی به این نکته هم اشاره نمود که باید جلوی سو استفاده ها گرفته و نهادها در اختیار متقاضیان قرار گیرد تا مشکلات برطرف شود.
عسکری همینطور با تکیه بر این که کارشناسان بخش کشاورزی باید دغدغه اول و آخرشان مشکلات این حوزه باشد، اظهار داشت: با عنایت به ورود به کشت پاییزه باید نهاده های کشاورزی، بذر، سم و کود در دسترس کشاورزان باشد.
تامین ۱۰۰ درصدی نهاده های زراعی و باغی در فارس آماده است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس هم در این دیدار با تکیه بر این که تولید کنندگان بخش کشاورزی باید به صورت مطلق مورد حمایت قرار گیرند، اظهار داشت: این افراد مأموریت تأمین امنیت غذایی کشور را برعهده دارند و باید به صورت مستمر بخش کشاورزی را به صورت کمی و کیفی توسعه دهند، ازاین رو مطالبه گری حق آنان است.
احمد طمراسی با اشاره به اینکه امروز کشور ما در حوزه تأمین مواد غذایی یک کشور وابسته نیست، اظهار داشت: همه مولفه های اقتصادی بخش نشان داده است با تمام موضوعات و ناملایمات مطالبات جدی بخش کشاورزی درحال رکود نیست.
او ضمن اشاره به فضای اقتصادی رو به رشد بخش کشاورزی، بیان نمود: مطالبات بهره برداران این بخش در جهت ایجاد مجتمع های دامی و توسعه فضای کسب و کار مبین موفقیت این افراد است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس اظهار نمود: نهاده های زراعی و باغی ۱۰۰ درصد آماده است و متناسب با مطالبات در اختیار شهرستان ها قرار می گیرد.
طمراسی ضمن اشاره به این که در دامداری های صنعتی بزرگ مثل واحدهای پرورش طیور، صنعتی پرواربندی بزرگ و گاوداری های شیری نهاده ها به صورت سیستمی و خودکار در اختیار دامدار قرار داده می شود، خاطرنشان کرد: برای دام های کوچک که مقرر است از نهاده ای مثل جو استفاده کنند، بر مبنای "شناسه یکتا واحد دامپروری" تعریف شده، دامدار و یا تشکل می توانند در سامانه سپند اقدام نمایند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سامانه سپند و پورتال سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، فهرست افرادی که نهادهپها به آنان تعلق می گیرد قابل مشاهده شده است، اظهار داشت: انتشار فهرست به منظور شفاف سازی و پیشگیری از تخلف انجام شده و با متخلفین به صورت جدی برخورد می شود.1400/06/31
12:16:20
0.0 / 5
999
تگهای خبر: برنامه , دولت , سیستم , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام