رئیس مجمع نمایندگان استان عنوان كرد

لحاظ شرط بومی گزینی در اشتغال خوزستان

لحاظ شرط بومی گزینی در اشتغال خوزستان

خوزستان رئیس مجمع نمایندگان خوزستان ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه اشتغال، اظهار داشت: همه تلاش ما این است که در اشتغال استان، بومی گزینی حرف اول و آخر را بزند.عبدلله ایزدپناه در نشست خبری که امروز (۳۱شهریور) برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد شهدای حادثه تروریستی ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز و آغاز هفته دفاع مقدس، با اشاره به اینکه در بحث آب، استان خوزستان به خصوص با عنایت به خشکسالی سال جاری و چند سال گذشته، حدودا خشک است، اظهار نمود: سندی در خوزستان با همکاری کارشناسان آب و برق و کشاورزی تنظیم کردیم که سند سازگاری با کم آبی نام گرفت. در این سند نیاز خوزستان به آب بررسی شده است.

جریان آب سدها با نیاز خوزستان هم خوانی ندارد

به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: نیاز آب خوزستان در زمینه کشاورزی، شرب، صنعت، محیط زیست و... حدود ۳۲ تا ۳۳ میلیارد متر مکعب و آورد آب در سدهای بالادست نزدیک ۲۹ میلیارد متر مکعب است. ازاین رو آنچه که در سدها جاری می شود با نیاز استان هم خوانی ندارد.

ایزدپناه اظهار داشت: در بحث انتقال آب، ما نمایندگان جلسات گوناگونی با وزارت نیرو و سازمان محیط زیست برگزار کردیم و گفتیم نیاز ما این است و اگر آب مازادی برای انتقال داریم، ما بخیل نیستیم که بگوییم آب آشامیدنی منتقل نشود اما در شرایطی که حق آبه ما تأمین نمی گردد و کمبود داریم، دلیل نمی گردد آب را منتقل نماییم و خوزستان گرفتار مشکل شود.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان با اشاره به اینکه به علت انتقال آب در ادوار گذشته گرفتار بحران هایی شدیم و تنش آبی را در ماه های اخیر لمس کردیم، بیان نمود: نیاز خوزستان به آب باید مورد توجه مسئولین کشور قرار گیرد و توجه داشته باشند که خوزستان بیشتر از این گرفتار بحران نشود؛ خوزستانی که منبع درآمد کشور است و بیشتر از ۷۵ درصد منابع کشور در آن تأمین می شود.

برای انتقال آب خوزستان مقاومت کردیم و می کنیم

وی اظهار نمود: به این منظور سال قبل مانع از انتقال آب از سرشاخه های کارون شدیم. بحث تونل بهشت آباد مطرح شده بود که با مجموع نمایندگان مجلس بازدید داشتیم و تصمیماتی گرفتیم و تا هم اکنون بر مبنای نظرات کارشناسی مانع تصمیم گیری برای انتقال آب شدیم. هم اکنون چیزی به اسم تونل بهشت آباد در کار نیست و هیچ اقدامی در منطقه انجام نمی گیرد. البته طراحی شده بود و خواستند مجوز بگیرند که با مقاومت ما روبه رو شدند؛ از این به بعد هم مقاومت می نماییم.

ایزدپناه ضمن اشاره به مشکلات کم آبی، افزود: مشکل اساسی ما کم آبی است؛ پیشبینی ما در مورد کشت پاییزه پیشبینی خوبی نیست و احتمال می دهیم که اگر در کشت پاییزه مدیریت بحران و آب نشود، بطور قطع کشت پاییزه همچون گندم و کلزا گرفتار مشکل می شود. به تازگی هم جلساتی در این خصوص داشتیم و معتقدیم که کمبود آب یک طرف قضیه است و مدیریت آب اساس کار است که کارشناسان باید خوب مدیریت کنند.

برای کشت پاییزه باید برنامه ریزی شود / ضرورت رهاسازی آب از سد سیمره به کرخه

وی بیان نمود: ما دیدیم در تنش آبی اخیر چه مشکلاتی برای دامداران و کشاورزان بوجود آمد که پس از رهاسازی آب تا حدودی مشکل مرتفع شد. هم اکنون هم برای کشت پاییزه در استان باید برنامه ریزی شود و از سد سیمره به سد کرخه رهاسازی شود و مدیریت بگونه ای باشد که حداقل صدمه به حوزه کشاورزی وارد شود. بطور قطع مشکلاتی داریم اما هر چقدر مدیریت شود، صدمه ها کمتر خواهد بود.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به یکی از خبرنگاران در مورد طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اظهار داشت: یکی از مباحثی که دنبال می کردیم، اجرای فاز دوم طرح است. همه می دانیم که سال ۷۵ مقام معظم رهبری دستور احیای زمینهای کشاورزی را دادند. فاز اول این طرح در جنوب استان عملیاتی شد گرچه نواقصی دارد اما فاز دوم که در شمال و شمال شرق استان است، عملیاتی نشد و کوتاهی ها و سوءمدیریت هایی شد، به خصوص در حوزه وزارت نیرو. این وزارت تا ۲ یا ۳ ماه قبل، مجوز برداشت و تخصیص آب از سدهای کارون و کارون بزرگ را نداد. پس از تلاش استانداران و نمایندگان، خوشبختانه مجوز تخصیص و برداشت آب را از سدها گرفتیم و سهم هر شهرستان مشخص شد و این مقدمه کار است.

وی ضمن اشاره به تخصیص اعتباری برای اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری اضافه کرد: در بودجه سال ۱۴۰۰، چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای فاز دوم طرح در نظر گرفته شد. باآنکه این رقم ناچیز است اما برای شروع کار خوب است و برای اجرای کامل طرح احتیاج به منابع بیشتری وجود دارد. این طرح تحول عظیمی در حوزه محصولات کشاورزی بوجود می آورد. همینطور ۲۰۰ هزار شغل برای جوانان خوزستانی ایجاد خواهد نمود.

اگر به اندازه نفت، روی کشاورزی سرمایه گذاری می کردیم...

ایزدپناه ضمن اشاره به اهمیت توجه به کشاورزی خاطرنشان کرد: اگر ما به اندازه ای که بر حوزه نفت و گاز کار کردیم، به همین اندازه روی کشاورزی سرمایه گذاری می کردیم هم اکنون کشور و استان مان بحران نداشت. کشاورزی یعنی امنیت غذایی و سفره مردم. در حالیکه ما در فروش نفت بخاطر تحریم ها با کاهش روبه رو شدیم، اگر در کشاورزی درست عمل می کردیم خیلی از معضلات حل می شدند و از این بابت مقام معظم رهبری فرمودند که اگر طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اجرا می شد، هم اکنون وضعیت خوزستان این نبود. این نشان داده است که اجرای این طرح چقدر مهم می باشد.

در جذب سرمایه گذار در خوزستان ضعیف عمل کردیم

به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، وی در مورد جذب سرمایه گذار در خوزستان اظهار داشت: یکی از معضلات ما در جذب سرمایه گذار، موانع سر راه است. ما در جذب سرمایه گذار در خوزستان ضعیف عمل کردیم و باید تلاش بیشتری نماییم. ما نمایندگان مجلس استقبال و کمک می نماییم و نگاه حاکمیت و دولت نسبت به خوزستان بسیار متفاوت با سالهای قبل است.

ایزدپناه اظهار داشت: دولت، نظام و مجلس به این نتیجه رسیدند که استان خوزستان در عرصه تولید و اشتغال جدأ مشکل دارد و باید از این مسیر عبور نماییم. وقتی استاندار خوزستان را ویژه تعیین می کنند، به این معنا است که نگاه عوض شده است. در بخش های مختلف استان بنا است با جذب سرمایه گذار بخصوص در بخش خصوصی تحول ایجاد شود.

با مشکل اشتغال در همه شهرستان ها مواجهیم

وی در پاسخ به خبرنگار ایسنا، در مورد آخرین طرح های اشتغال استان و اقدامات انجام شده در این خصوص بیان نمود: مجمع نمایندگان برخی از مشکلات استان را بعنوان مشکلات اصلی استان احصاء کرد که یکی از آنها اشتغال است. ما با مشکل اشتغال در همه شهرستان ها مواجه هستیم. در بحث تنش آبی اخیر بخش زیادی که در میدان آمده بودند، نیت بدی نداشتند بلکه شغل می خواستند؛ بنابراین، اشتغال مبحث مهمی است.

ایزدپناه اظهار نمود: یکی از کارهای صورت گرفته این بود که دولت قبل و جدید را متوجه کردیم که در مورد اشتغال در خوزستان کار نشد و این خیلی عیب است که استان خوزستان در نرخ بیکاری مقام دوم یا سوم را دارد. بنابراین تلاش ما این بود که دولتمردان را متوجه این نقیصه نماییم تا برطرف شود و تصمیماتی در دولت جدید وجود دارد، البته در دولت قبلی هم شروع شده بود.

اشتغال مستقیم ۲۰۰ هزار نفر در فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان اضافه کرد: یکی از کارهایی که در جهت اشتغال در حال انجام می باشد، اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری است که ۲۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم دارد. بخش بعدی، طرح ۲۸ مخزن نفتی است که بخش زیادی از آنها در خوزستان است و در بخش صنعت هم نشست های گوناگونی با وزرای نفت، صنعت و معدن و کار داشتیم. وزارت صنعت هم قول داد که در خوزستان در همه شهرها هیات های کارشناسی فرستاده شوند و زمینه اشتغال هر شهرستان را بررسی نمایند و اقداماتی را برای رفع بیکاری انجام دهند. بنابراین تلاش ما در مجمع نمایندگان و دولت این است که اشتغال و بیکاری را حل نماییم و اگر نتوانیم از پس آن بربیاییم بطور قطع گرفتار بحران های اجتماعی خواهیم شد؛ مردم نان و آب می خواهند.

فعال کردن شرکتهای تعطیل با تأمین سرمایه در گردش

وی با اشاره به اینکه در شهرک های صنعتی یکی از محورها این است که شرکتهای تعطیل را با سرمایه در گردش و با مدیریت شهرک های صنعتی، به حرکت درآوریم، افزود: شرکت هایی داریم که به ظرفیت صددرصد نرسیده اند که این ها را هم مدنظر قرار داده ایم تا ظرفیت تولید و اشتغال را افزایش دهیم. اما همه تلاش ما این است که بومی گزینی حرف اول و آخر را بزند. در ماهشهر ۲۸ شرکت پتروشیمی داریم که تنها ۳ مدیر آن خوزستانی هستند. وقتی که مدیر غیرخوزستانی است نیرو هم غیرخوزستانی است. ازاین رو تلاش ما این است که هر جا اشتغال ایجاد می نماییم، شرط بومی گزینی را لحاظ نماییم که خوزستانی ها سر و سامان بگیرند.

وضعیت راه ها در خوزستان بسیار بحرانی است

ایزدپناه در مورد مشکلات راه های مواصلاتی استان، اظهار داشت: وضعیت راه ها در خوزستان بسیار بحرانی است. راه های اصلی، فرعی و روستایی مشکل دارند. در بحث راه ها در سال ۱۴۰۰ اعتبارات خوبی برای رفع مشکلات داریم. کلنگ آزادراه ایذه به لردگان به زمین زده شد و سایر جاده ها را هم پیگیری کردیم و ان شاءلله اتفاقات خوبی خواهد افتاد و امیدواریم در یکی دو سال آینده جاده ها به تراز خوبی برسند.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد دخالت خارج از عرف برخی نمایندگان در انتصاب مدیران استانی، بیان نمود: نمایندگان از بطن مردم بیرون آمده اند و هیج کسی به اندازه نمایندگان از مشکلات جامعه اطلاع ندارد. یکی از چالش ها بحث مدیران است و قانون اجازه داده که اگر نماینده، جایی احساس کند مدیر ناکارآمد است، به مافوق اعلام کند. اطلاع دادن و دخالت کردن دو چیز مجزا است ازاین رو در قانون وظیفه نماینده این است که مشکلات را یادآوری کند و اگر جایی مدیری ناکارآمد است، بیان کند. برخی نمایندگان در این سطح حرکت می کنند و برخی امکان دارد ورود بیشتری کنند. ورود بیش از اندازه و اندازه را تایید نمی کنم اما مشاوره و همراهی با دولت، کار پسندیده ای است.
1400/07/01
12:20:12
0.0 / 5
996
تگهای خبر: برنامه , دولت , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام