طرح شفافیت آرای نمایندگان، پنهانکاری می شود تا مجلس به آن رای بدهد!

طرح شفافیت آرای نمایندگان، پنهانکاری می شود تا مجلس به آن رای بدهد!

به گزارش پارلمان ایران دات کام شرق نوشت: بالاخره زمان بررسی دوباره طرح شفافیت آرای نمایندگان رسید و عضو هیئت رئیسه مجلس از نهایی شدن اصلاح این طرح در کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس اطلاع داده و گفته است این طرح خارج از دستور بررسی خواهد شد.مجلس یازدهمی ها که خویش را انقلابی ترین مجلس می نامند، در نخستین آزمون سنجش صداقتشان، یعنی روز بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان برخلاف شعارهایشان شکست خوردند و با رأی منفی به این طرح بر رفتار و گفتار دوگانه اصولگرایان بر پهنه سیاسی کشور صحه گذاشتند.
درحالی که اصولگرایان حامی مجلس فعلی در زمان رد دو فوریت طرح شفافیت در مجلس دهم و نه خود طرح، بارها به اصلاح طلبان تاختند، در مجلس خودشان با آرای منفی نمایندگان سکوت اختیار کردند.
طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با عنوان «شفافیت آرای نمایندگان» در نشست علنی روز چهارشنبه ۱۵ بهمن «مورد بررسی قرار گرفت و با ۱۵۳ رأی موافق و ۶۳ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از ۲۲۸ رأی ماخوذه تصویب نشد».
پس از این رأی گیری، انتقاد به عملکرد دوگانه اصولگرایان چنان بالا گرفت که مجبور به یافتن راهکاری جهت بررسی مجدد طرح در صحن شدند.
بعد از رد این طرح خبر از نامه 50 نماینده مجلس به هیئت رئیسه مجلس جهت بررسی مجدد طرح شفافیت آرای نمایندگان در صحن علنی مجلس رسید؛ نامه ای که در آن علاوه بر درخواست رأی گیری مجدد، اعمال ماده ۱۲۰ و ۱۲۱ آئین نامه هم برای طرح پیشنهاد شده بود تا رأی گیری هم شفاف شده و به صورت قیام و قعود برگزار گردد. ماده 130 آئین نامه داخلی مجلس ناظر بر این است که اگر طرحی مورد تصویب مجلس یا کمیسیون‏ های مبحث اصل هشتادوپنجم (85) قانون اساسی واقع نشد، بدون تغییر اساسی تا شش ماه دیگر نمی ‏توان آنرا باردیگر به مجلس پیشنهاد کرد؛ مگر با تقاضای کتبی 50 نفر نماینده و تصویب مجلس.
همچنین ماده 120 می گوید: هرگاه حداقل 10 نفر از نمایندگان به ‏جای استفاده از دستگاه الکترونیکی یا قیام و قعود رأی علنی با ورقه را تقاضا کنند، ابتدائا بدون بحث نسبت به درخواست، رأی گیری به عمل می ‏آید و در صورت تصویب درخواست، اصل مبحث با ورقه و به صورت علنی به رأی گذاشته می‏ شود.
براساس این مواد همینطور اسامی موافقان، مخالفان و ممتنعان و کسانی که در رأی گیری شرکت نکرده یا پس از اعلام أخذ رأی از تالار خارج شده‏ اند، بدون این که در جلسه قرائت شود، در مشروح مذاکرات مجلس ثبت می شود.
عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان و از امضاکنندگان نامه به هیئت رئیسه جهت بررسی مجدد این طرح در صحن در آن مقطع اظهار داشته بود: با توجه به این که مبحث شفافیت آرای نمایندگان مبحث درخورتوجهی در مجلس است و عمده نمایندگان به آن حساسیت لازم را داشتند؛ اما برخی معتقد بودند طرح موجود نمی تواند جواب گوی اهداف شفافیت آرا باشد. او درباره تمهیداتی که این نمایندگان برای پیشگیری از تکرار شرایط مشابه و عدم رأی آوری طرح شفافیت آرا اندیشیده اند هم تصریح می کند: کوشیده ایم با مذاکره، طرح را بگونه ای تنظیم نماییم که نظر اجماعی درباره آن ایجاد شود. حال طرح تغییر کرده و آماده بررسی دوباره در صحن است.

اصلاحیه طرح شفافیت آماده بارگذاری در سامانه طرح ها و لوایح است
حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، از نهایی شدن طرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آئین نامه داخلی قوه مقننه اطلاع داد و اظهار داشت: این طرح به هیئت رئیسه عرضه شده است تا در سامانه طرح ها و لوایح مجلس بارگذاری شود. او با اشاره به اینکه نمایندگان طبق آئین نامه داخلی مجلس ۱۰ روز فرصت دارند تا پیشنهادهای خود درباره این طرح را عرضه کنند، اضافه کرد: احیانا نمایندگان درخواستی را داشته باشند که این طرح خارج از دستور و با اولویت بررسی شود. عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: بعد از بازگشت نمایندگان از سرکشی به حوزه های انتخابیه خود اگر قرار باشد طرح شفافیت آرای نمایندگان خارج از دستور بررسی شود، بعد از طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار این طرح در دستور کار مجلس قرار می گیرد.
تبیین راهکارهایی برای عدم شفافیت در طرح
در متن نهایی اصلاحیه که انتشار یافته با کمی جست وجو در مواد و تبصره ها متوجه وجود راهکارهای مخفی نگه داشتن آرای نمایندگان می شویم که طرح را به مصوبه ای نمایشی تبدیل خواهد نمود.
مثلاً درباره انتشار جلسات و آرای هیئت رئیسه این گونه مقرر شده است: صوت و تصویر جلسات هیئت رئیسه از راه سامانه در اختیار نمایندگان قرار می گیرد و آرای اعضای هیئت رئیسه به تفکیک موافق، مخالف و ممتنع در انتها هر جلسه و مشروح مذاکرات آن حداکثر 10 روز بعد از جلسه، به اطلاع نمایندگان می رسد. در موارد خاص بعد از درخواست رئیس جلسه یا یک سوم حاضران، در صورت تصویب جمع حاضر، رأی اعضا برای اطلاع نمایندگان اعلام نمی گردد.
یا در سه تبصره ذیل ماده ۴ این طرح راهکار مخفی ماندن مشروح جلسات و آرای کمیسیون ها تبیین شده است.
طبق تبصره ۱ ماده ۴: در صورت اضطرار که رعایت امنیت کشور ایجاب کند، هرگاه وزیر ذی ربط یا بالاترین مقام دستگاه مربوط یا حداقل یک چهارم از اعضای کمیسیون درخواست کنند، برای مبحث مورد بحث جلسه غیرعلنی تشکیل گردد، با تصویب کمیسیون، جلسه صرفاً برای رسیدگی به همان موضوع، غیرعلنی می شود.
همینطور در تبصره ۲ ماده آورده شده: در صورت درخواست پنج نفر از اعضای کمیسیون و تصویب آن، آرای اعضای کمیسیون درباره طرح یا لایحه یا بخشی از اجزای آن، بدون درج اسامی منتشر می شود. در تبصره ۳ همین ماده هم مقرر شده: درباره طرح ها و لوایحی که به باعث اصل هشتادوپنجم قانون اساسی در کمیسیون مورد رسیدگی قرار می گیرد، الزاما جلسات به صورت علنی تشکیل می شود و عدم انتشار آرای نمایندگان در این گونه جلسات به منزله غیرعلنی شدن جلسه نیست.
یکی از نکات جالب این طرح ایجاد تبصره ای برای غیرشفاف کردن سفرها و مأموریت های نمایندگان است که قرار بود طبق این طرح کاملا شفاف اطلاع رسانی شود. در تبصره ای مقرر شده: در موارد خاص با تصویب کمیسیون برای اعضای کمیسیون و درمورد اعضای هیئت رئیسه مجلس با تصویب هیئت رئیسه، اطلاعات در ارتباط با مأموریت ها منتشر نمی گردد. درباره آرای نمایندگان هم در تبصره ذیل ماده ۱۰ این اصلاحیه که در ارتباط با ماده ۱۱۹ طرح اصلی است، این گونه تصمیم گیری شده: درمورد هریک از مواد یا اجزا که به تشخیص هیئت رئیسه مجلس جنبه صنفی یا منطقه ای دارد، آرا اعلام نمی گردد. همینطور در تبصرع ذیل ماده ۱۱ این اصلاحیه آورده شده: در مواردی که حداقل 15 نفر از نمایندگان رأی گیری مخفی با ورقه را برای غیر از موارد مندرج در این ماده درخواست کنند، بعد از توضیح نماینده پیشنهاددهندگان به مدت حداکثر پنج دقیقه، رأی گیری به عمل می آید و در صورت تصویب، برای آن مبحث رأی گیری مخفی با ورقه انجام می شود. این تبصره شامل لوایح در ارتباط با عهدنامه ها، مقاوله نامه ها، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی نمی گردد.
ژست شفافیت با پنهان کاری
در زمان بررسی طرح مجلس یازدهمی ها در صحن، مخالفان این طرح بر نمایشی بودن طرح تاکید داشتند و الیاس نادران در جریان بررسی این طرح و در مخالفت با آن اظهار داشت: «مشکل امروز مجلس رفتار دوگانه ای است که نمایش شفافیت می دهیم و پنهان کاری می کنیم». او از برخوردهای دوگانه «رئیس محترم مجلس» (قالیباف) انتقاد نمود و اظهار داشت: «این رفتارها نمایشی است و نه اصل رأی به شفافیت». عبدالحسین روح الامینی، هم در مخالفت با این طرح ضمن اشاره به رد کلیات بودجه در جلسه علنی مجلس، اظهار داشت که مراد واقعی از«شفافیت» همانا «تحت فشار قراردادن افراد برای این است که رأی شان مطابق یک سلیقه یا جریان باشد». این نماینده تهران اظهار داشت: «ما قیافه شفافیت می گیریم و کارهایمان کاریکاتوری است؛ درحالی که در عصر الکترونیک هیچ چیز نمی تواند پنهان باشد». محمد باقری، نماینده بناب هم در مخالفت با این طرح اظهار داشت: «این طرح پوپولیستی و عوام فریبی است. این طرح حاوی تبصره هایی است که طرح را از شفافیت خارج می کند و عقلانیت را از مجلس خواهد گرفت. با تصویب این طرح منافع ملی را زیر سؤال خواهیم برد». نماینده بناب در مجلس خاطرنشان کرد: «همه حاکمیت باید شفاف باشد و بحث آرا نیست. اگر می خواهیم شفافیت داشته باشیم، همه حاکمیت و نهادها باید شفاف سازی کنند. شفافیت مجلس از همه نهادهای حاکمیت بیشتر است. یک طرح جامع برای حاکمیت بیاورید و اگر این طرح همه حاکمیت را شفاف کند، من مدافع آن هستم».
حال با این تبصره ها باید دید نمایندگان همچنان با اصل طرح شفافیت مخالفت خواهند کرد یا امکان دارد با وجود راهکارهایی برای غیرعلنی شدن آرا و جلسات به اجرای نمایشی طرح تن دهند.

23302


منبع:

1400/07/01
23:30:39
0.0 / 5
1029
تگهای خبر: تصویب , حامی , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام