واکنش نمایندگان به اظهارات گستاخانه نماینده مجلس آذربایجان

واکنش نمایندگان به اظهارات گستاخانه نماینده مجلس آذربایجان

به گزارش پارلمان ایران دات کام ایسنا نوشت: برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اظهارات گستاخانه نماینده مجلس آذربایجان واکنش نشان دادند.


چند روز پیش حسین قلی اف نماینده مجلس آذربایجان در مصاحبه با روزنامه ینی شفق ترکیه اظهارات گستاخانه ای مقابل تمایمت ارضی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد که با واکنش تند آیت الله سید حسن عاملی امام جمعه اردبیل مواجه گردید. روز گذشته آیت الله عاملی در خطبه های نماز جمعه اردبیل اظهار داشت: به مردم کشور جمهوری آذربایجان عرض می کنم هفته گذشته، ما در خطبه ها، سخن برخی از نمایندگان شما را نقل کردیم که می گویند «ایران را از نقشه جهانی حذف می نماییم ایران را تجزیه و به تمام نقاط ایران پرچم ترک را می زنیم» و این را هم زمان با مانور سه کشور در آن طرف مرز ایران باز پخش کردند. حالا شما حکم باشید و کدام حکم بهتر از شما؟ آیا ما مقصریم یا آنها؟ ما دخالت می نماییم یا آنها؟ ما رابطه را بر هم می زنیم یا آنها؟ ما تهدید می نماییم یا آنها؟ به نظر شما ما باید جواب بدهیم یا ساکت بمانیم؟ وی ادامه داد: اگر این سخن در حق کشور شما گفته می شد ساکت می ماندید یا جواب می دادید؟ ما جواب دادیم که زور شما به ما نمی رسد ایران مثل شیر است. آیا این حرف اهانت است؟ آیا دخالت است؟ آیا تهدید است؟ آنها جواب دادند ما دم این شیر را قطع می کنیم! آیا این جواب برازنده یک شخصیت و یک نماینده است؟ آیت الله عاملی با خطاب قرار دادن تعدادی از نمایندگان جمهوری آذربایجان که مقابل ایران موضع گرفته بودند، اظهار نمود: ما با مانور، با موضوع تریلی های ایران، با دولت آذربایجان و با ملت آذربایجان کار نداریم مخاطب ما فقط این چند نماینده هستند ما از آنها جواب می خواهیم. چه ایرادی دارد ما با آنها در یک گفت و گوی صمیمی حاضر شویم چه در ایران و چه در آذربایجان و آنها به ما توضیح دهند که از ایران چه بدی دیدند که می خواهند این کشور را از نقشه جهان حذف کنند؟ از ما چه بدی دیدند که می خواهند مملکت ما را به تعبیر خودشان تا سه سال دیگر تجزیه و به کل ایران پرچم ترک را نصب کنند من خیلی می خواهم بدانم ملت من، دولت و کشور من چه گناهی کرده که باید از صحنه روزگار محو شود؟ امروز نیز سید عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان اظهار داشت: امروز هیچ قدرت قلدر خارجی نمی تواند حتی فکر تجاوز به ایران را به مخیله اش راه دهد. جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرت های نظامی نیرومند در جهان است که توانمندی های دفاعی اش برای ایجاد بازدارندگی و مقابله با هرگونه تهدیدات خارجی است. قدرت نظامی ایران در خدمت صلح و ثبات منطقه و جهان و همه کشورهای دوست و مسلمان است. قدرت واقعی ایران از روح ایثار و از خودگذشتگی و اتحاد مردمش نشات می گیرد. نمایندگان مجلس نیز در صفحات شخصی خود در توییتر به این اظهارات گستاخانه نماینده آذربایجان واکنش نشان دادند، که در زیر می خوانید؛ علی نیکزاد نایب رییس مجلس: «خطاب به برخی می گویم، کمی تاریخ معاصر مطالعه کنید تا سرنوشت رهبرانی که به آمریکا و صهیونیسم اعتماد کردند را بدانید.
‏مبادا هوس ماجراجویی به سرتان بزند، چونکه ما به تاریخ و هویت مان بسیار علاقه مندیم؛ بدانید که ما لشکر آذری ها گوش به فرمان رهبری معظم انقلاب اسلامی هستیم.» محمود عباس زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی: «‏تقویت و ارتقاء روابط با همسایگان از اولویت های ما در سیاست خارجی است. ایجاد تنش در روابط بین ما و همسایگان همچون جمهوری آذربایجان، آرزوی دشمنان ما‬⁩ و در راس آن ⁧‫رژیم صهیونیستی‬⁩ است. هرگونه رفتار و موضع و اقدام تنش زا خواسته یا ناخواسته بازی در میدان دشمن است.» سید علی آقازاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی: «رویکرد خویشتن دارانه جمهوری اسلامی به مدلول مماشات نسبت به بداخلاقی ها نیست، جمهوری آذربایجان حسن همجواری با جمهوری اسلامی را لحاظ و هرچه زودتر رفتار خودرا اصلاح نماید. اساسا ایران در مقابل هرگونه تحرک مقابل امنیت ملی پاسخ مقتضی خواهد داد.» سید غنی نظری نماینده خلخال: « اظهارات توهم آمیز تعدادی از مقامات سیاسیِ کشورهای همسایه را جدی نگیرید؛ آنها توان و جرات تجاوز به این کشور بزرگ را ندارند.
در جواب آنها باید اظهار داشت:
ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست
عِرض خود میبری و زحمت ما میداری.» محمدرضا احمدی نماینده رشت: «ظاهراً سران باکو در باد پیروزی هایی که با دوپینگ ترکیه بدست آمده خوابیده و گرفتار توهم شده اند. قدمت کشور کوچک شما از عمر جوان ترین نماینده مجلس ما نیز کمتر است پس در عرصه سیمرغ عرض خود نبرید...» ولی اسماعیلی نماینده گرمی: «نماینده پارلمان آذربایجان حواس اش باشد اینجا ایران است… ‏شیران بیشه ایران زمین، ۸ سال با بیش از ۲۴ کشور جنگیدند؛ ۳۰۰ هزار شهید دادند یک وجب خاک ندادند. به گواهی تاریخ ما خاک خورده ایم اما خاک نداده ایم. ‏بازی با ُدم شیر عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.» احمد نادری نماینده تهران: «بارهاست که برخی نمایندگان مجلس جمهوری باکو جوگیر شده و سخنانی بیش از حد و ظرفیتشان می گویند. صبر ایران را نشانه بزرگیش بدانید. رعایت حسن همجواری وظیفه کشورهای دوست و همسایه است. در غیر اینصورت، دست به بازو الحاق خواهد شد.» 23215


منبع:

1400/07/05
14:22:47
0.0 / 5
883
تگهای خبر: حكم , دولت , رهبری , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱