تعیین تکلیف یک نماینده مجلس برای دولت رئیسی در زمینه اقتصادی

تعیین تکلیف یک نماینده مجلس برای دولت رئیسی در زمینه اقتصادی

به گزارش پارلمان ایران دات کام فارس نوشت: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، بر لزوم تنظیم و کنترل بازار با «تولید حداکثری» و «حذف انحصارها» تاکید نمود.روح الله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس در مورد مهم ترین اقدامات لازم برای مدیریت بازار و کنترل قیمت ها که از طرف دولت باید صورت گیرد، عنوان کرد: راهکاری که در تنظیم بازار مغفول مانده، اعمال سیاست های مناسب تولیدی در تمام کالاها است که موجب می شود تا نیاز بازار بموقع تامین گردد.
وی تاکید کرد: بازار فقط با مولفه های قیمتی تنظیم نمی گردد و نمی توان بطورمثال با شناسایی انبارهای محتکرین و برخوردهای قضایی تمام مشکل را حل کرد، هر چند این اقدامات لازم است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با تکیه بر اعمال سیاست های تولیدی حداکثری و احیای ظرفیت های بخش تولید، اظهار داشت: هم اکنون، بطور متوسط 50 درصد ظرفیت بخش تولیدی کشور بلااستفاده و راکد مانده است و پس کار اصلی و ضروری این است که با احیای این واحدها، میزان تولید و عرضه کالا به قدر کافی صورت گیرد تا تقاضای بیش از اندازه ایجاد نشود.
ایزدخواه همین طور ضمن اشاره به راه حل دیگر کنترل بازار عنوان کرد: همزمان با اعمال سیاست های تولیدی حداکثری، ساختار سوداگرانه و رانتی نیز باید جمع شود؛ بعنوان مثال، هرجا کالایی تبدیل به یک سرمایه می شود، باید دولت با شکستن انحصارها و شبه انحصارها، جلوی این پدیده را بگیرد.
85 درصد نهاده های دام و طیور، در انحصار یک شبکه خاص است
وی با اشاره به اینکه مقابله با ساختارهای انحصارزا و رانتی کار مستمر و عمیق می طلبد، اظهار داشت: هم اکنون 85 درصد نهاده های دام و طیور کشور در انحصار یک شبکه خاص است که لازم است، دولت یک دفعه برای همیشه این انحصار را بشکند و عوامل دیگر را هم در این بازار دخیل کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته مقابله با ساختارهای سوداگرانه رانتی و انحصاری مانند یک جراحی است که درد و خونریزی هم دارد، اما برای بهبودی بیمار چاره ای جز تحمل آن نیست.
ایزدخواه همین طور در مورد نقش سامانه های هوشمند و الکترونیک از قبیل سامانه جامع تجارت و پایانه های فروشگاهی در کنترل بازار، عنوان کرد: سامانه های هوشمند برای شفاف سازی در بازار حتما لازم است؛ به شرطی که همزمان با استقرار این سامانه ها با انحصارها هم مقابله و حذف شود، وگرنه سامانه های هوشمند فقط انحصارها را شفاف می کند.
وی اضافه کرد: استقرار سامانه های هوشمند راه مناسبی است اما راهکار نهایی نیست، پس اقدامات اساسی باید در اصلاح ساختارها و حذف رانت ها و انحصارها صورت بگیرد.
23219


منبع:

1400/07/06
10:55:55
0.0 / 5
973
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام