عنابستانی:

ضمن پشتیبانی از تولید داخل باید کنترل و نظارت دقیق بر بازار نیز صورت گیرد

ضمن پشتیبانی از تولید داخل باید کنترل و نظارت دقیق بر بازار نیز صورت گیرد

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید اجازه دهیم تولید کننده داخلی قدرت خویش را در بازاری که برای او بوجود آمده به نمایش بگذارد، اما این کار باید با کنترل و نظارت دقیق صورت گیرد تا امکان سو استفاده پیدا نکند و قیمت ها افزایش نیابد.علی اصغر عنابستانی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با ممنوعیت ورود کالاهای خارجی در جهت پشتیبانی از تولید داخل، بیان کرد: قاعدتا اینطور است که ما باید سیاست کلی کشور را بر این مبنا بگذاریم که وقتی کالایی در داخل قابلیت تولید دارد و می تواند نیاز داخلی را برطرف کند، بدین سبب واردات آن کالا به کشور نباید راحت باشد.

وی در ادامه اضافه کرد: این سیاست عمومی دنیا است و همه کشورهای دنیا نگاهشان به تولید داخل است، مگر این که در مواردی اعلام گردد که تولید داخل کیفیت مناسب را ندارد و به جهت اینکه رقابت مناسب ایجاد نماییم، اجازه دهیم که کالاهای دیگر وارد شوند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: رقابت نقطه حساس مساله است و همانجایی است که باید به تولید کننده داخلی اجازه دهیم که در زمان و فرآیند مشخص بتواند سطح کیفیت خودرا بالا ببرد. قاعدتا اگر اجازه ندهیم و درهای کشور را باز نماییم، سیل صادرات کشورهایی که ممکنست به لحاظ تکنولوژی پیشرفته تر بوده و قیمت تمام شده کالاهایشان به سبب بهتر بودن تکنولوژی پایین تر باشد، به سمت کشورمان روانه شود که در این صورت سبب می شود تولید کننده داخلی نتواند با آنها رقابت کند.

عنابستانی در ادامه اشاره کرد: بالاخره ما باید از جایی شروع نماییم و این اصل و قانون هم هست که کالایی که در داخل امکان تولید دارد و نیاز داخل کشور را کاملا برآورده می کند، واردات اینطور کالا باید سخت و نا ممکن باشد و برعکس آن هم باید تلاش نماییم کالایی که نیاز داخلی را تامین می کند را صادر نماییم که این به مفهوم اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به این که معنای اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد درونزای برون نگر، اظهار داشت: باید کاری نماییم که از درون تولید نماییم که این مساله سبب به کار افتادن دانش درونی و نیروی کار درونی است و همین طور به مدلول نیروی انسانی و استفاده از ظرفیت های درونی کشور است که سبب رونق می شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: تا تولید نداشته باشیم رونق شکل نمی گیرد و تا تولید نباشد تورم کاهش پیدا نمی نماید. تولید است که می تواند رونق و اشتغال بوجود آورد و تورم را کم کند. بی شک نباید وقتی کالایی در داخل تولید می شود، به نمونه خارجی آن اجازه ورود داد و یا این که آنقدر عوارض گمرکی را سخت نماییم تا واردات آن کالا برای وارد کننده صرف نکند.

عنابستانی در ادامه در ارتباط با اخباری در خصوص افزایش قیمت توسط برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی بعد از ممنوعیت ورود کالاهای خارجی، بیان کرد: نقطه حساسی که عنوان شد همین مساله است؛ دولت باید در این مورد دخالت کند و اجازه ندهد که انحصار در بازار به وجود آید.

وی اضافه کرد: البته بازار لوازم خانگی بازار انحصاری نیست و برخلاف بازار خودرو که در دست دو، سه شرکت محدود است، این انحصار در بازار لوازم خانگی وجود ندارد و صدها شرکت لوازم خانگی در کشور وجود دارد و بدین سبب بازار انحصاری نیست. اما اگر قرار باشد که برخی ها سو استفاده کنند، اینجا نقطه دخالت دولت می باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اشاره کرد: دولت در ساختار تولید و بازار نباید وارد شود، اما جاهایی لازم است که دخالت کند. یعنی باید از تولید کننده داخلی حمایت نماییم تا کالایی که نمونه مشابه در داخل دارد وارد نشود. بطور مثال لوازم خانگی در کشور درحال تولید است و البته ممکنست در بعضی موارد کیفیت آخرین مدلهای روز دنیا را نداشته باشد.

وی در آخر اشاره کرد: باید اجازه دهیم که تولید کننده داخلی قدرت خودرا در بازاری که برای او به وجود آمده به نمایش بگذارد، اما حق سو استفاده ندارد و باید کنترل و نظارت دقیق صورت گیرد که امکان سو استفاده پیدا نکند و قیمت ها افزایش نیابد.


1400/08/05
20:09:08
0.0 / 5
861
تگهای خبر: دولت , قانون , كیفیت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱