سخنگوی كمیسیون انرژی:

اشتباهات گذشته زمینه ساز حمله سایبری شد

اشتباهات گذشته زمینه ساز حمله سایبری شد

پارلمان ایران دات کام: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از بررسی ابعاد حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در جلسه فوق العاده امروز این کمیسیون اطلاع داد.


مصطفی نخعی در گفتگو با ایسنا، ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان نمود: در جلسه امروز کمیسیون میزبان مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی، مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش و مدیرانی از سازمان پدافند غیرعامل و برخی از دستگاههای امنیتی و نظارتی بودیم.
ایشان در ادامه اظهار نمود: صحبت های دوستان را از مجموعه های مختلف شنیدیم. اظهار نظر در مورد این که دقیقا از چه طریقی این حمله سایبری رخ داده فعلاً مقدور نبوده و احتیاج به کار کارشناسی بیشتر و دقیق تری دارد. آنچه که واضح است این بوده که این حمله سایبری صورت گرفته و مشکلی که همه هموطنان تجربه کردند در جایگاه های سوخت کشور به وجود آمد. اطلاعات سرور جایگاه بلافاصله حذف شده بود و سبب بروز این مشکلات در جایگاه های سوخت شد. ارتباط جایگاه های سوخت با مرکز داده سامانه هوشمند سوخت قطع شد و این مشکل به وجود آمد.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پیگیری های لازم در حال انجام می باشد تا علت وقوع این مساله و این که از چه طریقی به وقوع پیوسته روشن گردد. کمیسیون هم تصریح کرد هرچه سریع تر این مورد روشن گردد و گزارش ان عرضه شود. چیزی که مشخص است بعضی از تصمیم گیری های غلط و اشتباهات گذشته زمینه ساز بروز این حادثه شده است. سامانه هوشمند سوخت یک سامانه ای بود که برای سهمیه بندی افتتاح شد. در ابتدا پیشبینی های خوبی در بعد نظارت صورت گرفته بود و حمایت های خوبی از سامانه هوشمند سوخت صورت گرفت اما به مرور این حمایت ها کاهش پیدا کرد.
ایشان در ادامه تصریح کرد: بعدها تصمیماتی اتخاذ شد که منجر گردید تا این سامانه عملا کارایی و مأموریت هایی که برای آن تعریف شده بود را از دست بدهد. ما برای مدت طولانی بنزین تک نرخی را بدون محدودیت در کشور عرضه کردیم و خود این سبب شد ارتقاء و بروزرسانی سامانه هوشمند سوخت در کشور مغفول واقع شود. این سامانه چه از بعد تجهیزات و چه از بعد پروتکلهای ارتباطی احتیاج به به روزرسانی دارد.
وی ادامه داد: خیلی از این تجهیزات سالیان طولانی است که درحال کار کردن هستند. این تجهیزات چه به لحاظ نوسازی و چه به لحاظ بروزرسانی نیازمند توجه ویژه هستند. اشتباهات رخ داده در گذشته زمینه ساز اتفاقات این چنینی می شود. امیدواریم نسبت به اصلاح فرآیندها و ارتقای سامانه هوشمند سوخت در ابعاد امنیتی، سخت افزاری، نرم افزاری و ارتباطی اقدام لازم صورت گیرد تا شاهد تکرار این اتفاقات نباشیم.
او در آخر بیان نمود: مقرر شد کمیته ای با محوریت کمیسیون انرژی با حضور همه نهادهای مذکور تشکیل گردد تا مبحث را دقیق تر دنبال کرده و برنامه مشخص و زمان بندی شده ای تدوین شود تا هم امکان نظارت وجود داشته باشد و هم اطمینان حاصل شود که دیگر مشکلی از این بعد برای کشور به وجود نخواهد آمد. همینطور مقرر شد مجموعه پخش فرآورده های نفتی همت خویش را برای به روزرسانی و شناسایی باگ های احتمالی که در سیستم وجود دارد به کار گیرد. این کمیته این موضوعات را دنبال خواهد نمود.

منبع:

1400/08/10
22:50:59
0.0 / 5
939
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام