مجلس یازدهم در بوته شفافیت

مجلس یازدهم در بوته شفافیت

پارلمان ایران دات کام: نمایندگان مجلس یازدهم یک سال و پنج ماه پیش و حتی پیش از روی کار آمدنشان وعده شفافیت داده بودند؛ وعده ای که در ادامه به تدوین طرح شفافیت آراء بعنوان یکی از طرح های اول دوره یازدهم مجلس منجر و در دور اول با مخالفت مواجه گردید. اما نسبت مجلس یازدهم با شفافیت چیست؟شفافیت نظارت
به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی چهارشنبه دوازدهم آبان ماه با نظارت شفاف بر عملکرد نمایندگان مخالفت کردند. در این نشست کلیات طرح اصلاح موادی از قانون نظارت بر رفتار نمایندگان در دستور کار قرار گرفت؛ طرحی که به دنبال شفاف تر کردن روند نظارت بر رفتار نمایندگان است. همچون موارد مطروحه در این طرح ممنوعیت اعطای هرگونه هدیه با هر مقدار ارزش مالی به نمایندگان یا اشخاص معرفی شده توسط آنان، از طرف دستگاه های اجرائی و تعیین مجازات برای هدیه دهنده و دریافت کننده هدیه است.
در این طرح همین طور ارائه سفارش نامه توسط نمایندگان یا از جانب ایشان برای خود و بستگان درجه یک سببی و نسبی آنان و سایر نمایندگان، در ارتباط با دریافت تسهیلات، امور مالیاتی، امور اداری و استخدامی، دعاوی حقوقی وکیفری و اداری، مناقصات و مزایده های دستگاه های اجرائی ممنوع شده است.
رحمت الله نوروزی از مخالفان این طرح آنرا غیرضروری خواند و با اعلان اینکه گفت در وضعیت فعلی باید طرح هایی در دستور کار مجلس قرار گیرد که مشکلات اقتصادی مردم را حل کند، اظهار داشت: هیچ کس حق ندارد نماینده را محدود سازد این طرح نیاز به پخته تر شدن دارد.
علی خضریان از موافقان این طرح نیز اظهار داشت: چه ایرادی دارد مردم اموال ما را بدانند و رفتارمان مشخص باشد؟ امروز ما تحت نظارت افکار عمومی هستیم اگر خودمان نظارت را ساماندهی نماییم می توانیم به شایعاتی که دشمن در فضای مجازی به وجود می آورد پاسخگو باشیم.
محمد تقی نقدعلی هم در اخطاری در جریان بررسی این طرح اظهار داشت: ما مخالف نظارت بر رفتار نمایندگان نیستیم و خودرا معصوم نمی دانیم، اما دغدغه ای که از بامداد در میان نمایندگان شنیده می شود این است که نکند محدودیت آنقدر زیاد شود که آزادمنشی از نماینده گرفته شود.
در نهایت کلیات این طرح در مجلس رد و در نتیجه این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.

شفافیت آراء
طرح شفافیت آرای نمایندگان تنها هفت روز بعد از آغاز به کار مجلس یازدهم اعلام وصول شد و بهمن ماه سال قبل به صحن مجلس رسید. این طرح که در قالب اصلاح بخشنامه داخلی مجلس عنوان شد و نیازمند دوسوم آرای نمایندگان بود با ۱۵۳ رأی موافق، ۶۳ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از ۲۲۸ رأی ماخوذه به تصویب نرسید.
الیاس نادران که اظهاراتش در جریان مخالفت با کلیات این طرح در رد آن تعیین کننده بود در جریان بررسی کلیات ضمن اشاره به اهمیت موضوع شفافیت، اظهار داشت: مشکل ما رفتار دوگانه ای است که نمایش شفافیت است. من در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه تقاضای رای گیری با ورقه را مطرح کردم اما گفتند که رئیس مجلس به صلاح نمی داند. چه طور روز گذشته شفافیت آراء بد بود و امروز خوب شده است؟ این رفتارها نمایش شفافیت است. رئیس مجلس اگر طرفدار شفافیت هستند صراحتا اعلام کنند که به کلیات لایحه بودجه چه رایی دادند. بنده به شدت با شفافیت آراء موافقم ولی باید ملاحظه نمایندگان شهرستان ها را کنید که چه فشاری از طرف بخش های مختلف استان سال ها وارد خواهد شد. کل کشور تهران نیست، نباید نماینده را در وضعیت پوپولیستی قرار دهیم.
بر همین اساس این طرح از دستورکار خارج شد. بااینکه همچنان تلاش هایی برای طرح مجدد موضوع و بازگرداندن آن به صحن در جریان بود.
حدود یک ماه پیش محمدباقر قالیباف در صحن علنی مجلس اعلام نمود: در هفته های آتی بررسی دوباره طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستور کار قرار خواهد گرفت و مراحل اصلاح این طرح با اعمال نظر نمایندگان در کمیسیون بخشنامه داخلی به انتها رسیده و به رای نمایندگان گذاشته خواهد شد. اگر این طرح تصویب شود مجلس در مقایسه با تمامی دستگاه های اداری کشور در عرصه شفافیت روندها و فرایندها فاصله غیر قابل مقایسه پیدا خواهدنمود.
به گفته وی، در صورت تصویب نهایی این طرح جلسات کمیسیون ها بصورت علنی برگزار می گردند و برای پخش این جلسات بوسیله صداوسیما بستری قانونی فراهم خواهد شد. حاضران، غایبان و آرای نمایندگان در جلسات کمیسیون ها بصورت عمومی منتشر می شود و جلسات بررسی طرح ها و لوایحی که متعاقب اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون های تخصصی یا مشترک مورد بررسی و تصمیم گیری قرار می گیرند بصورت علنی برگزار خواهند شد. همین طور گزارش ماموریت های کاری نمایندگان مردم و مشروح مذاکرات ظرف یک ماه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.
او همین طور اظهار داشت که مجلس یازدهم شفاف سازی را از خودش آغاز نموده است، پس جهت گیری اقدامات این مجلس در امور قانونگذاری و نظارت به شکلی خواهد بود که همه دستگاه های اداری کشور به سمت شفافیت و مدیریت تعارض منافع پیش بروند.
در همین راستا، طرح شفافیت آرای نمایندگان بعد از اعمال اصلاحاتی برای جلب نظر نمایندگان مخالف و ایجاد اجماع از مهرماه در دستورکار مجلس قرار گرفته اما هنوز مورد بررسی و تصویب قرار نگرفته است.

طرح های اصل هشتاد و پنجی
در حالی که شفافیت آراء و کلیدواژه شفافیت به اصلی ترین شعار مجلس یازدهم تبدیل گشته است، بررسی دو طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی و همین طور طرح پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت بصورت اصل هشتاد و پنجی یعنی بررسی و تصویب در کمیسیون بجای صحن علنی، انتقاداتی را به دنبال داشت. با این وجود طرح پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت با همین شیوه بررسی و تصویب گردید و به تایید شورای نگهبان رسید و بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی نیز با وجود انتقادات بسیار در کمیسیون مشترک شروع شده اما بر طبق وعده رئیس مجلس، جلسات آن بصورت علنی برگزار می شود.
به نظر می رسد باتوجه به وعده مجلس یازدهمی ها، افکار عمومی بیش از پیش مطالبه شفافیت را از این دوره مجلس دارد پس انتظار می رود علاوه بر تصویب طرح شفافیت آراء که از شروع مجلس مطرح بوده، ایجاد شفافیت در سازوکارهای دیگر پارلمان و سایر دستگاهها نیز مورد توجه قرار گیرد.
منبع:

1400/08/13
12:22:51
0.0 / 5
917
تگهای خبر: تصویب , طرح , قانون , لایحه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳