روایت عضو جبهه پایداری از کمبود پزشک در کشور

روایت عضو جبهه پایداری از کمبود پزشک در کشور

به گزارش پارلمان ایران دات کام ایسنا نوشت: سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، کمبود پزشک در کشور را محسوس خواند و اظهار داشت: با عنایت به روند پیری جمعیت، نیاز کشور به پزشکان عمومی و متخصص در سالهای آینده به صورت فزاینده رشد خواهد نمود و از این نظر باید ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش یابد.علی خضریان در واکنش به اظهار نظر بعضی از مسؤلان وزارت بهداشت در مورد نبود کمبود پزشک در کشور اظهار داشت: برخی آمارهایی که بعنوان تعداد پزشکان کشور مطرح می شود، دقیق نیست و آمار برخی پزشکان فوت شده، مهاجرت کرده و غیر فعال از تعداد پزشکان اعلامی کم نشده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر شواهد آماری، خیلی از مناطق کشور با مشکل کمبود پزشک مواجهند و پزشک عمومی یا متخصص به اندازه کافی در خیلی از نقاط کشور وجود ندارد و مردم مجبور هستند برای درمان به مراکز استان یا پایتخت بیایند و این موضوع، چیزی نیست که بتوان آنرا پنهان کرد. در تهران هم که تعداد پزشک بیشتری وجود دارد، اما برای برخی تخصص ها، بیماران باید چند ماه در صف بمانند که این مورد روند درمان بیماران را با مشکل مواجه کرده است.
خضریان تصریح کرد: با عنایت به روند پیری جمعیت، نیاز کشور به پزشکان عمومی و متخصص در سالهای آینده به صورت فزاینده رشد خواهد نمود و از این نظر باید ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش یابد. متاسفانه وزارت بهداشت با کاهش غیر کارشناسانه ظرفیت پذیرش از اوایل دهه ۷۰ مقدمات بحران کمبود پزشک را در کشور فراهم ساخت، هر چند طی سالهای اخیر ظرفیت ها کمی افزایش پیدا کرده است اما این مقدار با عنایت به رشد جمعیت کشور و هرم سنی آن که درحال پیشروی به سمت سالمندی است، به هیچ وجه همخوانی ندارد.

نماینده تهران افزود: باید وزارت بهداشت هرچه سریع تر با برنامه ریزی دقیق و پیشبینی نیازهای پیش رو، مبادرت به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی کند در غیر اینصورت در آینده ای نه چندان دور با بحران جدی در زمینه عرضه خدمات درمانی روبرو خواهیم شد.
خضریان تصریح کرد: افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی نه تنها باعث افزایش دسترسی مردم اقصی نقاط کشور به خدمات پزشکی می شود، بلکه زیرساخت منابع انسانی لازم جهت اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده را هم فراهم می سازد. متاسفانه این دو طرح زیربنایی نظام سلامت به دلیل نبود نیروی انسانی کافی هم چنان اجرا نشده باقی مانده است.
وی در انتها اظهار داشت: وزارت بهداشت برنامه خود برای افزایش ظرفیت ها را باید به صورت بلندمدت تدوین و اعلام نماید در غیر این صورت افزایش ظرفیت های مقطعی نخواهد توانست نیاز کشور را تأمین کند.
23219


منبع:

1400/08/15
21:12:45
0.0 / 5
964
تگهای خبر: برنامه , خدمات , طرح , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام