بررسی مشکلات قانون جدید چک در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ با صالح آبادی

بررسی مشکلات قانون جدید چک در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ با صالح آبادی

به گزارش پارلمان ایران دات کام سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه این کمیسیون با رئیس بانک مرکزی جهت بررسی مشکلات در ارتباط با قانون جدید چک اطلاع داد و اظهار داشت که تصمیماتی برای حل این مشکلات گرفته شد.


علی خضریان در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه بامداد امروز کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی که با حضور رئیس جدید بانک مرکزی اظهار داشت: این جلسه پیرامون مسائل در رابطه با مشکلات و مسائل قانون جدید چک بود که طبق بررسی های کمیسیون، مقرر شده بود این موارد از جانب مدیران وقت بانک مرکزی پیگیری شود، آنها را از آقای صالح آبادی رئیس بانک مرکزی پیگیری کردیم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت رفع مشکلات قانون صدور چک، بیان نمود: بعنوان اولین محور، تسهیل ثبت و تأیید اطلاعات چک در سامانه صیاد از راه پیامک، خودپردازها و دستگاههای کارتخوان به منظور حل مشکل دسترسی بعضی از مردم به گوشی هوشمند و اینترنت مورد پیگیری قرار|گرفت تا هرچه سریع تر اجرا شود که بانک مرکزی متعهد شد تا آخر دیماه سالجاری این مورد را حل کند.
وی در ادامه ضمن اشاره به مبحث ارسال پیامک تأیید ثبت اطلاعات برگه چک در سامانه چک برای گیرنده آن، اظهار داشت: برای جلوگیری از مشکل عدم ثبت اطلاعات چک و تسویه آن در شبکه بانکی و مشکلاتی که برای مردم فراهم شده بود، بانک مرکزی مکلف شد تا آخر آذرماه سالجاری نسبت به اطلاع رسانی به گیرنده چک اقدام نماید.
خضریان با تاکید بر ایجاد امکان صدور برگه چک بابت تضمین و وثیقه، آنرا بعنوان یکی دیگر از مشکلات سامانه صیاد خواند و اضافه کرد: با عنایت به اهمیت و کارکردهای این مورد برای کسب و کارها، بانک مرکزی مکلف شد در اسرع وقت امکان صدور چک بابت تضمین را در سامانه فراهم آورد. البته کمیسیون اصل نود با همکاری مرکز پژوهشها و کارشناسان بانک مرکزی رویه ای را برای این امر پیشبینی خواهند کرد تا به لحاظ قانونی هم مشکلی به وجود نیاید.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اطلاع رسانی و آموزش برای عموم مردم و کارکنان شبکه بانکی را از دیگر محورهای این جلسه خواند و افزود: بانک مرکزی مکلف شده از امکانات لازم برای آموزش و اطلاع رسانی در مورد این مورد استفاده نماید. مدیرعامل بانک مرکزی هم بر مبحث استفاده از ظرفیت رسانه ملی، فضای مجازی و برگه های چک برای آن تاکید کرد تا مشکل عدم اطلاع رسانی برای مردم حل شود.
وی اضافه کرد: مبحث مسدود کردن موجودی حساب های صادرکننده چک به میزان کسری مبلغ چک از دیگر محورهای جلسه امروز بود که بانک مرکزی تأیید کرد تا آخر دیماه این تکلیف را اجرا نماید.
خضریان همینطور به مسأله تکلیف بانک مرکزی برای اجرای گام به گام تعیین سقف اعتباری برای دارندگان دسته چک، به منظور جلوگیری از بروز مشکل برای مردم و کسب و کارها، اشاره و بیان نمود: بانک مرکزی مکلف شد که تعیین اعتبار برای دارندگان دسته چک را به صورت گام به گام و به دور از شتاب زدگی انجام دهد چون که شتاب زدگی سبب قفل شدن کسب و کارها می شود.
سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در انتها ضمن اشاره به تکلیف بانک مرکزی برای شناسایی و برخورد با عاملان رفع سواثر غیرقانونی، تصریح کرد: مقرر شد بانک مرکزی این عوامل و روش های سوءاثر غیرقانونی چک را شناسایی و نسبت به برخورد قضایی با آنها اقدام نماید که کمیسیون اصل نود هم در صورت لزوم همکاری خواهد نمود.
منبع:

1400/08/24
23:23:34
0.0 / 5
902
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام