علوی:

قسمتی از فرونشست ها به استحصال آب از اعماق زمین باز می گردد

قسمتی از فرونشست ها به استحصال آب از اعماق زمین باز می گردد

به گزارش پارلمان ایران دات كام نایب رییس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه میزان فرونشست زمین در نقاط مختلف كشور نگران كننده است، اظهار داشت: وزارت نیرو باید به این مساله ورود كرده و در گام اول جلوی فعالیت چاه های غیر مجاز را بگیرد.


سید احسن علوی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آگهی كارشناسان در ارتباط با فرونشست زمین در كشور بیان كرد: امروز ما شاهد فرونشست زمین در نقاط مختلف كشور هستیم. برمبنای استاندار جهانی اگر میزان نشست زمین در یك نقطه بیشتر از 4 سانتی متر باشد، وضعیت بحرانی است. امروز در بعضی از نقاط كشور بین 25 تا 15 سانتی متر فرونشست زمین را داریم.
ایشان سپس اظهار نمود: در رفسنجان بیش ترین میزان فرونشست زمین و در تهران نیز تا حدود 15 سانتی متر فرونشست گزارش شده است. این وضعیت بسیار خطرناك بوده و در جاهایی كه محل زندگی افراد است وضعیت را باید جدی تر گرفت.
نماینده مردم سنندج در مجلس اشاره كرد: قسمتی از فرونشست های زمین به دنبال كمبود بارش ها و استفاده بی رویه از منابع زیر زمینی است. از طرف دیگر قسمتی از این فرونشست ها به استحصال آب از اعماق زمین باز می گردد.
ایشان سپس اشاره كرد: برداشت بی رویه آب از اعماق زمین موجب می شود خلل و فرجی در اعماق زمین ایجاد شود و به دنبال آن زمین نشست كند. وزارت نیرو باید به این مساله ورود كرده و در گام اول جلوی فعالیت چاه های غیر مجاز را بگیرد.
او در آخر اضافه كرد: رفتارهای قهر آمیز با طبیعت نتایج خوش آیندی برجای نمی گذارد. علاوه بر فرونشست زمین گاهی شاهد شكل گیری شكاف ها و حفره هایی در سطح زمین هستیم. باید این مساله را با جدیت دنبال كرد.
منبع:

1398/08/16
20:55:01
5.0 / 5
4473
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱