در دیدار رؤسای مجالس ایران و تركیه تأكید شد

تسریع در نهایی سازی سند همکاریهای جامع تهران - آنکارا و ارتقای همکاریهای دوجانبه

تسریع در نهایی سازی سند همکاریهای جامع تهران - آنکارا و ارتقای همکاریهای دوجانبه

به گزارش پارلمان ایران دات کام رؤسای مجالس ایران و ترکیه با تاکید بر جایگاه دو کشور در منطقه و تحولات بین المللی بر ارتقای سطح همکاریهای دوجانبه و نهایی شدن سند همکاریهای جامع تهران- آنکارا تاکید کردند.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که روز گذشته به منظور شرکت در اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی با مبحث فلسطین و بحث در ارتباط با مهاجرت افغانستان در کشورهای اسلامی وارد استانبول شد، ظهر امروز (پنجشنبه، ۱۸ آذرماه) با مصطفی شنتوپ «رئیس مجلس ترکیه» دیدار و گفت و گو کرد.
قالیباف در این دیدار اظهار داشت: در این اجلاس و اجلاس های مشابه منطقه ای و بین المللی می توانیم برای حل مشکلات کشورهای اسلامی تلاش نماییم که البته این مساله نیازمند بررسی های همه جانبه و همکاریهای لازم قبل از اجلاس هاست.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه معتقدیم ایران و ترکیه می توانند با همکاریهای نزدیک، اثرگذاری های خوبی در سطوح منطقه ای و بین المللی داشته باشند، عنوان کرد: نتیجه این همکاری ها را در اجلاس شهرداران کلان شهرها در زمانی که شهردار تهران بودم دیدم و الان هم آمادگی داریم همکاریهای مشترک تعریف نماییم.
ایشان در ادامه اولویت دولت و مجلس ایران را توسعه همکاری با کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی دانست و اضافه کرد: امیدوارم در آینده نزدیک توافق راهبردی دو کشور نهایی شده و نقشه راه توسعه روابط ایران و ترکیه تعیین شود چون که بدون شک دو کشور می توانند با همکاریهای نزدیک دو جانبه، نقش موثری در تحولات منطقه ای و بین المللی داشته باشند.
قالیباف خاطرنشان کرد: منافع مشترک بسیاری میان دو کشور وجود دارد و با عنایت به همین منافع و نقش موثر دو کشور، قدرت های خارجی، موافق با این همکاری ها و ارتقای روابط دو کشور نیستند.
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه مسأله ای در منطقه نیست که دو کشور در آن مؤثر نباشند، خاطرنشان کرد: ریشه دشمنی آمریکا با ایران و فشارهای اخیر بر ترکیه در فهم قدرت و جایگاه دو کشور و اثرگذاری ایران و ترکیه در منطقه است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در انتها نقش گروههای دوستی پارلمانی ایران و ترکیه را در حل و فصل مسائل سوریه و عراق بسیار مهم دانست و بر فعال تر شدن آنها تاکید کرد.
رئیس مجلس ترکیه: مصمم به تقویت روابط پارلمانی با ایران هستیم
مصطفی شنتوپ هم در این دیدار با اشاره به اینکه متأسفانه به علت پاندمی کرونا، نقش اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تضعیف شده، اظهار داشت: لازم است با اقدامات هماهنگ و همکاری نزدیک درباره مسائل و مشکلات کشورهای اسلامی بار دیگر جایگاه این اتحادیه را تقویت نماییم.
رئیس مجلس ترکیه در ادامه ضمن تاکید بر تشکیل کمیته حقوق مسلمانانی که در بعضی کشورها حضور دارند اما در اقلیت هستند، اظهار داشت: مبحث فلسطین همواره در دستور کار ما قرار داشته و در مجامع منطقه ای و بین المللی آنرا مطرح کرده ایم.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه در جهت ارتقای روابط دوجانبه و نشست های راهبردی دو کشور مقرر است اردوغان بزودی به تهران سفر کند، عنوان کرد: ما هم مصمم هستیم تا روابط دو کشور را در قالب ارتباطات پارلمانی توسعه دهیم که به این منظور باید گروههای دوستی پارلمانی دوکشور فعال تر شوند.
شنتوپ در ادامه تاکید کرد: با عنایت به جایگاه ایران و ترکیه در منطقه و مسائل مشترکی که با آن مواجه هستیم، افزایش امنیت در مرزها و هم افزایی توان برای مقابله با گروههای تروریستی باید مورد توجه دو کشور باشد.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به افزایش حجم تجارت دو کشور در سال ۲۰۲۱ نسبت به گذشته، بیان داشت: ما مخالف تحریم های یکجانبه آمریکا ضد ایران هستیم و امیدواریم مذاکرات وین با موفقیت به نتیجه برسد.
رئیس مجلس ترکیه در انتها با بیان این مطلب که ما نگرانی های ایران درباره تحولات منطقه را درک می نماییم، تصریح کرد: با عنایت به شرایط افغانستان، نگران موج جدید مهاجرت از افغانستان هستیم ازاین رو باید با همکاری نزدیک دوجانبه به حل و فصل مشکلات این کشور کمک نماییم همینطور ما حامی آرامش و ثبات در مرزهای کشورهای همسایه هستیم.
به گزارش خانه ملت، اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) با موضوعات محوری «فلسطین، مهاجرت و افغانستان»، در ایام ۹ و ۱۰ دسامبر (۱۸ و ۱۹ آذر) در شهر استانبول و به میزبانی مجلس ترکیه برگزار می گردد.
منبع:

1400/09/19
14:40:04
0.0 / 5
998
تگهای خبر: حامی , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳