تشخیص سریع سرطان ریه با کمک یک قطره خون!

تشخیص سریع سرطان ریه با کمک یک قطره خون!

پارلمان ایران دات کام: پژوهشگران آمریکایی تلاش می کنند امکان تشخیص سریع سرطان ریه را تنها با بهره گیری از یک قطره خون فراهم آورند.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی "بیمارستان عمومی ماساچوست"(MGH)، سرطان ریه که از علت های اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان محسوب می شود، بطور معمول در مراحل پایانی بیماری و زمانی که میزان بقا بسیار پایین است، تشخیص داده می شود. سرطان ریه در مراحل ابتدایی، عمدتا بدون علامت است و تصویربرداری با سی تی اسکن که روش فعلی برای تشخیص ضایعات ابتدایی سرطان ریه است، به سبب هزینه بالا و خطر تشعشعات مکرر، نمی تواند یک آزمایش گسترده برای عموم مردم باشد.
بررسی جدید پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست که با بودجه "موسسه ملی سرطان آمریکا"(NCI) انجام شده است، شواهدی را در مورد قابلیت یک قطره خون برای آشکار کردن سرطان ریه در بیماران بدون علامت ارائه می دهد.
"لئو چنگ"(Leo Cheng)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: پژوهش ما، قابلیت ابداع یک دستگاه نظارت بسیار حساس را برای تشخیص سریع سرطان ریه نشان میدهد. مدل پیش بینی که ما ابداع کرده ایم، می تواند افرادی را شناسایی کند که ممکنست در معرض خطر سرطان ریه باشند. افرادی که نتایج مربوط به آنها مشکوک باشد، برای ارزیابی بیشتر و تشخیص قطعی، به آزمایش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن ارجاع داده می شوند.
"چنگ" و همکارانش، یک مدل پیش بینی کننده سرطان ریه را بر طبق سوابق مربوط به "متابولومیکس"(Metabolomics) خون ساختند. متابولومیکس با بررسی "متابولوم"(Metabolome)، جریان های متابولیت سلولی را برای رمزگشایی حالت های سالم و پاتولوژیک تجزیه و تحلیل می کند. وجود سرطان ریه با فیزیولوژی و لطمه شناسی تغییر یافته آن، می تواند به بروز تغییراتی در متابولیت های خون منجر شود که توسط سلول های سرطانی ریه تولید یا مصرف شده اند. پژوهشگران به کمک "روش طیف نگاری با تشدید مغناطیسی"(MRS)، سوابق متابولومیک خون را بررسی کردند. روش طیف نگاری با تشدید مغناطیسی می تواند مجموعه ای از ترکیبات درون سلول های زنده را با اندازه گیری واکنش های جمعی متابولیت ها بررسی کند.
پژوهشگران، ده ها هزار نمونه خون ذخیره شده در بانک زیستی بیمارستان عمومی ماساچوست و منابع دیگر را مورد بررسی قرار دادند و ۲۵ بیمار را یافتند که به "سرطان ریه سلول غیر کوچک" (NSCLC) مبتلا بودند و نمونه خون آنها در زمان تشخیص بیماری به دست آمده بود. پژوهشگران، نمونه های به دست آمده از این بیماران را با نمونه های به دست آمده از ۲۵ فرد سالم مقایسه کردند.
پژوهشگران ابتدا مدل آماری خودرا آموزش دادند تا بتواند سرطان ریه را با بررسی سوابق متابولومیک نمونه های خون بیماران تشخیص دهد و آنها را با نمونه های به دست آمده از افراد سالم مقایسه کند. سپس، آنها اعتبار مدل خودرا با بهره گیری از نمونه های خون همان بیماران تایید کردند که قبل از تشخیص سرطان ریه جمع آوری شده بودند. مدل پیش بینی توانست نتایجی را در مورد افراد سالم و بیماران عرضه نماید.
"چنگ" اظهار داشت: این نتایج واقعا امیدوارکننده بودند برای اینکه بررسی بیماری در مرحله ابتدایی باید تغییراتی را در سوابق متابولومیک خون تشخیص دهد که حد واسط میان مراحل سلامتی و بیماری هستند.
سپس، پژوهشگران مدل خودرا با گروه متفاوتی متشکل از ۵۴ بیمار مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک و با بررسی نمونه های خون که قبل از تشخیص سرطان آنها به دست آمده بودند، مورد آزمایش قرار دادند. نتایج تأیید کردند که پیش بینی های مدل، دقیق بوده اند.
نتایج مدل پیش بینی که از نمونه های خون قبل از تشخیص بیماری به دست آمده بودند، توانستند بقای پنج ساله بیماران را پیش بینی کنند. این نتایج ممکنست در هدایت راهبردهای بالینی و تصمیم گیری های درمانی، سومند باشند. بررسی پیشین این پژوهشگران، ظرفیت متابولومیک مبتنی بر روش طیف سنجی رزونانس مغناطیسی را برای تفکیک کردن انواع سرطان و مراحل بیماریها نشان داد. برای تایید کردن استفاده از مدلهای متابولومیک خون بعنوان ابزار نظارت ابتدایی بر سرطان ریه سلول غیر کوچک در مرحله بالینی، به بررسی های بیشتری نیاز است.
پژوهشگران در مرحله بعد، سوابق متابولومیک خاصیت های بالینی سرطان ریه را برای درک طیف متابولیک بیماری تجزیه و تحلیل خواهند کرد که ممکنست برای انتخاب درمان های هدفمند سودمند باشد. آنها سوابق متابولومیک بیش از ۴۰۰ بیمار مبتلا به سرطان پروستات را نیز بررسی نموده اند تا مدلی را ابداع کنند که بین سرطان غیرفعال که نیاز به نظارت دارد و سرطان تهاجمی تر که نیاز به درمان فوری دارد، تمایز قائل شود. همچنین، پژوهشگران قصد دارند از همین فناوری جهت بررسی بیماری آلزایمر با بهره گیری از نمونه خون و مایع مغزی-نخاعی استفاده کنند.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.
منبع:

1400/09/26
00:04:39
0.0 / 5
1026
تگهای خبر: آموزش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳