علیزاده:

سازمان بورس درگیر حواشی است

سازمان بورس درگیر حواشی است

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با اشاره به حمایت های مد نظر دولت در بودجه 1401 برای ایجاد آرامش در بازار سرمایه در عین حال اظهار داشت: هم اکنون سازمان بورس درگیر حواشی است که اگر کار به همین منوال ادامه پیدا کند اتفاقات تلخی را در بازار سرمایه همچون دولت سابق شاهد خواهیم بود.


محسن علیزاده در گفت و گو با ایسنا در تحلیلی از وضعیت بورس اظهار داشت: آنچه توسط مدیران و ارکان بازار سرمایه، وزیر اقتصاد و رییس جمهور تا به امروز برای بازار سرمایه و بورس وعده داده شده، محقق نشده است. هر چند رویکرد های ایشان در ابتدای آغاز به کار دولت و آغاز به کار هیئت مدیره جدید خوب بوده اما تا آن زمان که اثر خودرا در بازار نشان ندهد نمی تواند مثمر ثمر باشد.
وی ادامه داد: زیاد وعده های خوب شنیدیم. تصمیمات خوبی در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا گرفته شد و در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم از زبان رییس جمهور و همین طور در زمان شکل گیری هیئت مدیره جدید سازمان بورس رویکرد های خوبی را شنیدیم اما اتفاقی رخ نداده است.
رییس کمیته بازار سرمایه مجلس اشاره کرد: باتوجه به حمایت هایی که دولت برای بازار سرمایه در نظر دارد می توان انتظار داشت که قدری آرامش بازار برگردد که دولت نمونه آنرا در لایحه بودجه ۱۴۰۱ آورد. لازمه رسیدن به این هدف آنست که تمام ارکان مرتبط در بازار در وهله اول شناخت عمیقی از مشکلات پیدا کنند.
علیزاده توضیح داد: هیئت مدیره ای که چند ماه است کارش شروع شده، هنوز به شناخت و عمق مشکلات بازار سرمایه پی نبرده پس طبیعتا نمی تواند راهکاری برایش تعریف کند. ضمن آنکه تعریف راه حل از مواردی است که باید در برنامه خود داشته باشد. آن سازمان بعنوان رکن اصلی ناظر بر بازار سرمایه درگیر حواشی است که متأسفانه آن حواشی اجازه نمی دهد کار اصلی اش را دنبال کند. پس اگر به همین شکل بخواهد ادامه پیدا کند در این دولت هم اتفاقات تلخ را مثل دولت قبل در بازار سرمایه شاهد خواهیم بود. از طرفی دیگر اگر رویکرد های اعلامی بر طبق واقعیت باشند و رخ دهد، نکات مثبتی را برای بازار به دنبال خواهد داشت.
وی با اشاره به افزایش شاخص بورس در چند روز گذشته اظهار داشت: اگر شاخص بورس از سقف یک میلیون و ۴۰۰ بگذرد شاید بتوان تأثیرات مثبت تری را در بازار سرمایه شاهد باشیم چون این سقف مقاومی است.

بازار سرمایه به تزریق اعتماد نیاز دارد
عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با تاکید بر لزوم ایجاد اعتمادسازی در بازار سرمایه اظهار داشت: بازار سرمایه پیش از هر چیزی به تزریق اعتماد نیاز دارد. دولت در تلاش است با تزریق نقدینگی به صندوق تثبیت بازار آرامش بوجود آورد. این آرامش در صورتی ایجاد می شود که پیش از هر چیزی اعتماد به بازار تزریق شود. به همین دلیل به دنبال آن هستند که سایر بازارهای موازی با بازار سرمایه را ناامن یا محدود کنند. نمونه آن بازار رمزارزهاست که بسیاری از مردم در این بازار پر ریسک سرمایه گذاری انجام داده اند.
علیزاده افزود: البته ما با محدودسازی مخالفیم و می گوییم باید بازار رمزارزها هم ساماندهی گردد.
وی افزود: یکی از با اهمیت ترین عوامل کمک به بازار سرمایه علاوه بر تزریق اعتماد نظارت دقیق و عمیق بر بازار سرمایه است. شاید در گذشته سازمان بورس برای هر ۱۰ سهم به یک ناظر نیاز داشت اما امروز برای هر سهم حتی شاید به ۱۰ ناظر نیاز دارد تا بتواند آنرا کنترل کند. متأسفانه تعدادی از سهامداران بزرگ ما در بازار راه های فرار نظارت ها را متوجه شده و از این نظارت ها شانه خالی کرده که همین موجب سلب آسایش در بازار سرمایه می شود.

مالیات بر عایدی سرمایه اثری بر بازار سرمایه ندارد
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره احتمال تأثیر قانونی شدن مالیات بر عایدی سرمایه بر بازار بورس اظهار داشت: ما زمانی که طرح مالیات بر عایدی سرمایه را در کمیسیون اقتصادی دنبال کردیم تاکید بر این شد که این طرح بدون تسری بر بازار سرمایه باشد پس بازار سرمایه مستثنا شد. مطمئنا این طرح نمی تواند اثر منفی در بازار سرمایه داشته باشد.1400/10/11
16:53:54
0.0 / 5
1086
تگهای خبر: برنامه , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام