اخطار ایزدخواه نسبت به عواقب حذف ارز ترجیهی

اخطار ایزدخواه نسبت به عواقب حذف ارز ترجیهی

به گزارش پارلمان ایران دات کام نماینده مردم تهران در مجلس ضمن اشاره به مخالفت نمایندگان مجلس با حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، اقدام دولت در خصوص حذف ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱ را زیرکانه خواند و اظهار داشت: اگر راهکار ندارید، همچون شکار عبدالمالک ریگی در آسمان رانت خواران ۶۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی را پیگیری قضایی کنید.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، روح الله ایزدخواه در جلسه علنی امروز(سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تبریک و تسلیت سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی، لایحه بودجه ۱۴۰۱ را «اولین آزمون دولت جدید و شخص رئیس جمهور» دانست و اظهار نمود: انتخابات تمام شده است. شعارها باید عملیاتی شود. اینجا مجلس در رأس امور است و رفاقت ها نباید زبان و رای ما را در احقاق حق مردم خنثی کند.
نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم در مورد حذف ارز ترجیحی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اظهار داشت: با وجود مخالفت اخیر مجلس، زیرکانه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ حذف گردیده است. امکان اظهار نظر اولیه برای ما سلب شده و این مساله قابل اغماضی نیست. معنای حذف ارز ترجیحی در اوج تورم، گران کردن غذای مردم است. این تصمیم نشان از فروماندگی در پیشبرد تغییرات اساسی و ساختاری است.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه علت تورم، تخصیص ارز ترجیحی نیست، اظهار داشت: خلق نقدینگی توسط بانکها است. رئیس جمهور محترم در زمان انتخابات فرمودند که بانکها را به خط خواهم کرد. راهکار کسری بودجه، کسر کردن از سفره و جیب مردم نیست. نتیجه اش تعمیق شکاف های اجتماعی و بزرگ کردن کیک اغنیا از محل نان و پنیر فقرا است.

محصولات اساسی کشاورزی را به قیمت جهانی از کشاورز داخلی بخرید
ایزدخواه در اظهاراتی انتقادی از نبود راهکار برای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اظهار داشت: اگر راهکار ندارید بر واردات نهاده ها نظارت کنید چون که ۶۰ درصدش دست شرکتهای دولتی و خصولتی است. اگر راهکار ندارید بازارهای میوه و تره بار را نظارت کنید چون که بی قاعده ترین بازار دنیاست و هنوز به صورت دستی نظارت می شود. محصولات اساسی کشاورزی را به قیمت جهانی از کشاورز داخلی بخرید تا تولید کالاهای اساسی رونق بگیرد و مردم مرغ یخی خارجی نخرند.

رانت خواران ۶۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی را پیگیری قضایی کنید
نماینده مردم تهران در مجلس از انحصار و دلالی نهاده های دامی اطلاع داد و اظهار داشت: انحصار دلال مشهور را بشکنید و دست هزاران اتحادیه کشاورزی و روستایی را در تأمین نهاده ها باز کنید. اگر راهکار ندارید، مافیا واردات دارو را مهار کنید یا همچون شکار «ریگی» در آسمان رانت خواران ۶۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی را پیگیری قضایی کنید چون که اگر تنها ۲۰ درصد این رانت به بیت المال برگردد، مشکل کمبود ارز کشور برطرف می شود. اگر راهکار ندارید، بودجه ارزی و ریالی را هم تفکیک کنید تا بودجه دلاریزه نشود. زمانی که تئورسین های بودجه حسن روحانی، ایدئولوگ بودجه رئیسی شده اند، انتظاری نیست که چنین راهکارهایی را تجویز کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این ادعا که هنوز آموزه های نظریه منسوخ بازار آزاد و مکتب پولی دیده می شود، اظهار داشت: این یعنی ادامه همان راهی که اقتصاد کشور از اصلاحات ساختاری و نهادی به سیاست صنعتی، تولیدگرایی و خودکفایی را به سمت سیاست های صرف پولی و مالی نافرجان و دور باطل قیمت درمانی و در رأسش افزایش قیمت ها و پرداخت یارانه نقدی منحرف می شود.
او در آخر خطاب به سید ابراهیم رئیسی اظهار داشت: به شعارهای خود در ابتدای انتخابات توجه کنید و به محققان اقتصاد اسلامی در دانشگاه و حوزه دل ببندید. همان ها که با پول نماز و روزه استیجاری هزینه تحقیقات بنیادی خود در باب اقتصاد اسلامی و مردمی سازی اقتصاد تأمین می کنند. نگذارید شما را مستأصل کنند و سوخت تداوم جریان تکنوکرات اقتصادی و مدیریتی را از سیاست های شما تأمین کنند.
منبع:

1400/10/14
13:17:10
0.0 / 5
920
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴