چرا می توان ماه را در طول روز دید؟

چرا می توان ماه را در طول روز دید؟

پارلمان ایران دات کام: شاید برایتان سوال باشد که چرا می توانید ماه را در طول روز نیز ببینید. سایت خبری ˮسایتک دیلیˮ بتازگی در این زمینه با یکی از دانشمندان ناسا صحبت کرده است و او به زبانی ساده علت این پدیده را توضیح داده است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، چرا می توانید ماه را در روز ببینید؟ پاسخ این سوال آسان است، برای اینکه ماه آنجاست. ممکنست کمی عجیب به نظر برسد که در طول روز به آسمان نگاه کنید و ماه را ببینید، اما این امری کاملا طبیعی است.
"سارا نوبل"(Sarah Noble) زمین شناس سیاره ای از ناسا به این پرسش پاسخ داده است تا ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد، حل شود.
ما، ماه را جرمی که در شب ظاهر می شود می دانیم برای اینکه این چیزی است که اغلب از آن در کتاب ها و فیلم ها به ما نشان داده شده است. حتی هواشناسان نیز از نماد خورشید بعنوان نماد روز و نماد ماه برای نشان دادن شب استفاده می نمایند. اما ماه در حقیقت حدودا به همان اندازه که شب در آسمان حضور دارد، روز نیز در آسمان وجود دارد و برای دیدن آن فقط باید کمی دقیق تر به آسمان نگاه کنید.
بیایید به این فکر نماییم که چرا اصلا می توانیم ماه را در شب ببینیم. بر خلاف خورشید، ماه نوری از خود ایجاد نمی کند و دلیل این که ما می توانیم آنرا ببینیم این است که نور خورشید از سطح آن منعکس می شود.
در طول روز نیز همین مورد صدق می کند اما ماه بر خلاف ستارگانی که در طول روز همچنان در آسمان هستند اما به سبب روشنایی آسمان نمی توانیم آنها را ببینیم، در حقیقت به اندازه ای می درخشد که می توان تا آن زمان که در سمت خاصی از آسمان باشد، آنرا در روز یا شب مشاهده کرد.
در طول پدیده ماه کامل/بدر، ماه در مقابل خورشید در آسمان قرار می گیرد. بنا بر این است که می توانیم تمام صورت ماه را درحال بازتاب نور خورشید ببینیم. همانطور که زمین می چرخد، ماه فقط در یک روز از ماه و درست زمانی که خورشید غروب می کند، طلوع می کند.
در ایام پیش از ماه کامل، اگر به شرق آسمان نگاه کنید، می توانید طلوع ماه حدودا کامل را پیش از غروب خورشید مشاهده کنید و روزهای پس از ماه کامل نیز می توانید به غرب آسمان نگاه کنید و غروب ماه را بعد از طلوع خورشید مشاهده کنید.
منبع:

1400/10/19
22:06:29
0.0 / 5
1158
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام