جوكار:

یارانه غیرنقدی جایگزین حذف ارز ترجیحی در سبد هزینه خانوار شود

یارانه غیرنقدی جایگزین حذف ارز ترجیحی در سبد هزینه خانوار شود

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ پیشنهاد کرد که یارانه غیرنقدی را جایگزین حذف ارز ترجیحی کنند.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدصالح جوکار در جلسه علنی امروز(چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود اظهار داشت: متأسفانه هشت سال مدیریت فاقد تدبیر و منفعل به جای چشم داشتن به توان داخلی و تکیه بر اراده جوانان پرکار کشور، به دنبال راضی کردن کدخدا بود و تمام ظرفیت کشور را معطل توافقی سست و با وعده های کاغذی کرد و سبب شد که اعتماد بخش مهمی از جامعه صدمه ببیند.
نماینده مردم یزد در مجلس در مورد روند اقتصادی کشور اظهار نمود: سالهای گذشته وضعیت معیشت مردم به خطر افتاد، ثروت روز افزون آقازاده های رانت خوار به رخ جوانان تحصیل کرده جویای کار کشیده شد. زندگی اشرافی بعضی کارگزاران در مقابل چشمان مردمی ناتوان از پرداخت اجاره بها قرار داده شد.
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها اضافه کرد: کاهش ارزش پول ملی و کوچک شدن مداوم سفره ها به مشکلات اقشار کم درآمد و بازنشستگان اضافه کرد. همه این موارد در خوشبینانه ترین حالت ممکن، نتیجه انفعال، راحت طلبی و بی تدبیری افرادی است که در دولت گذشته شعار آسایش فراگیر سر می دادند. حالا با آخر دوران خون سردی و با روی کار آمدن دولت باانگیزه با نگاه به توان داخلی کشور، بار دیگر امید به رفع تنگناهای کشور بخصوص در حوزه اقتصاد قوت یافته است. مردم به درستی از مسؤلان در دولت انتظار دارند که ثبات اقتصادی را ببینند.
وی مهار نقدینگی افسارگسیخته را از اقدامات ضروری دانست و اظهار داشت: با عنایت به عدم کارآیی سیاست های انقباضی به علت کاهش درامدهای مردم و کارکنان دولت، راهکار اثربخش مهار نقدینگی از راه طراحی ابزارهای مالی جدید و در نتیجه هدایت آن به سمت تولید و فعالیتهای مولد است.
یارانه غیرنقدی جایگزین حذف ارز ترجیحی جوکار همینطور به لزوم اصلاح نظام تأمین و توزیع کالاهای اساسی تاکید کرد و اظهار داشت: روند قطع ارز ترجیحی نگرانی مضاعفی در بین مردم به وجود آورده است. با اینکه این کار، تصمیمی درست برای قطع دست رانت خواران و مفسدان است، اما کمیسیون تلفیق بودجه باید بگونه ای برنامه ریزی کند تا مابه ازای آن به صورت یارانه غیرنقدی و به صورت کامل در سبد هزینه خانوارها قرار گیرد، این سازوکار باید بگونه ای تنظیم شود که سفره مردم کوچک تر نشود.
نماینده مردم یزد در مجلس ضمن اشاره به سامان دهی بازار سرمایه به سامان دهی بازار خودرو، رقابتی شدن تولید خودرو با قیمت و کیفیت مناسب تاکید کرد.
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها اظهار نمود: برای رفع مشکلات کادر درمان و معلمان بخصوص معلمان خرید خدمات و تبدیل وضعیتشان اقدامات اساسی انجام دهید. اصلاح سیستم بانکی کشور و بروزرسانی آنرا در دستور کار قرار دهید. همینطور برنامه ریزی در جهت سامان بخشی یارانه های حامل های انرژی بگونه ای باشد که این یارانه ها به جیب مردم بازگردد نه آنکه با کاهش بهای تمام شده حداقل های انرژی بعنوان سود شرکت ها به حساب عده ای معدود سرازیر شود.
جوکار در انتها نطقش بر لزوم توجه به بخش فرهنگ تصریح کرد و اظهار داشت: مشکلات مختلف اقتصادی نباید ما را از مسائل فرهنگی بعنوان زیربنای همه مسائل کشور و روح حاکم بر کشور غافل کند. امروز در کنار همه اقدامات خوب فرهنگی شاهد برخی ناهنجاری ها در حوزه فرهنگی هستیم که باید مقابله با آن مورد توجه مدیران فرهنگی و آموزشی کشور باشد.
منبع:

1400/10/22
12:55:33
0.0 / 5
922
تگهای خبر: آموزش , برنامه , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام