انتقاد نماینده اهواز از اختصاص 30 درصد عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست

انتقاد نماینده اهواز از اختصاص 30 درصد عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست

به گزارش پارلمان ایران دات کام خوزستان نماینده اهواز ضمن اشاره به این که در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۰ درصد حق آلایندگی صنایع استان ها به صندوق محیط زیست اختصاص یافت، اظهار داشت: این اقدام بر مغایر قانون است و در سال ۱۴۰۰ اصلاح گردید اما دولت در اقدامی قصد احیاء چنین رویه ای برای بودجه سال ۱۴۰۱ را دارد.مجتبی یوسفی در نشست اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در شرکت فولاد اکسین خوزستان که امروز(۲۳ دی ماه) برگزار شد، اظهار نمود: در بی توجهی های صورت گرفته، ۳۰ درصد سهم و حق استان ها از محل جرایم آلایندگی صنایع به صندوق محیط زیست اختصاص یافت.

به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: این اقدام، سبب کاهش توان مالی استانهای کشور برای رسیدگی به مناطق محروم و کم برخوردار شد و باید تلاش شود تا از تکرار چنین اشتباهی در بودجه سال ۱۴۰۱ جلوگیری شود.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۹ هزینه و منابعی که به صندوق محیط زیست اختصاص یافت، از ابهامات بسیار زیادی برخوردار بود، اظهار داشت: بررسی های صورت گرفته نشان داده است که این منابع صرف فعالیتهای سیاسی و انتخاباتی شده است.

یوسفی ضمن اشاره به این که در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۰ درصد حق آلایندگی صنایع استان ها به صندوق محیط زیست اختصاص یافت، اظهار داشت: این اقدام بر مغایر قانون است و در سال ۱۴۰۰ اصلاح گردید اما دولت در اقدامی قصد احیاء چنین رویه ای برای بودجه سال ۱۴۰۱ را دارد.

وی خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از منابع مورد نیاز شهرداری ها و دهیاری های کشور و بخصوص استان خوزستان از محل عوارض آلایندگی صنایع تأمین می شود و اختصاص بخشی از این حق آلایندگی به صندوق محیط زیست سبب تضعیف خدمات رسانی به مناطق کم برخوردار شده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به لزوم تکمیل زنجیره ارزش تولید در صنایع اظهار داشت: علاوه بر اینکه تکمیل این زنجیره در صنایع فولادی باید پیگیری شود، انتظار می رود که پتروشیمی ها هم در این حوزه فعالیت جدی تری را در دستور کار خود قرار دهند.

یوسفی اضافه کرد: تعداد مجتمع های پتروشیمی در استان خوزستان ۲۱ واحد است و علیرغم چنین ظرفیتی اما حتی یک محصول نهایی در این بخش تولید نمی گردد.

منبع:

1400/10/24
12:19:34
0.0 / 5
844
تگهای خبر: خدمات , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳