فرمانده عملیات مقابله با كرونا در استان تهران اعلام كرد

افزایش مبتلا شدن و بستری کودکان زیر ۱۰ سال به کرونا

افزایش مبتلا شدن و بستری کودکان زیر ۱۰ سال به کرونا

به گزارش پارلمان ایران دات کام فرمانده عملیات مقابله با کرونا استان تهران با تاکید بر ضرورت تزریق دوز سوم واکسن کرونا، در عین حال از افزایش مبتلا شدن و بستری کودکان زیر ۱۰ سال به دلیل این بیماری اطلاع داد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران اظهار داشت: روند رو به رشد مراجعین سرپایی و سرپایی های مثبت که بعنوان یکی از زودرس ترین شاخص ها قلمداد می شود، باید مورد توجه قرار گیرد. معمولاً بین ۱۰ تا ۱۴ روز بین افزایش بیماران سرپایی و بستری ها فاصله وجود دارد که البته این مورد در سویه اُمیکرون متفاوت می باشد.
وی ادامه داد: مدل عمومی کشور و استان تهران میزان ایستایی بستری و فوتی را نشان داده است. البته در بعضی استان ها روند رو به کاهش است اما میزان سرپایی در تهران همانند یزد رو به افزایش است که باید مورد توجه قرار گیرد چون که زمان محدودی برای مدیریت این مورد وجود دارد بنابراین باید آماده باش سیستم بهداشتی را در نظر بگیریم.
وی افزود: شرایط موجود شکننده قلمداد می شود بنابراین نباید آمار ایستایی فوتی ما را گول بزند و بدون شک باید امیکرون را جدی بگیریم چون که با تأخیر تغییرات به ما منتقل می شود بر همین مبنا باید بحث های مراقبتی بخصوص رعایت شیوه نامه های بهداشتی را مد نظر قرار بدهیم.
فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران ضمن اشاره به مطالعات انجام شده و نتایج مقالات معتبر در مورد تفاوت سویه دلتا با اُمیکرون اظهار داشت: هر چند که مقایسه نسبی است اما تحقیقات نشان می دهد میزان مرگ و میر در سویه اُمیکرون نسبت به دلتا ۹۱ درصد کمتر و میزان بستری در اُمیکرون ۷۰ درصد نسبت به سویه دلتا کاهش بیشتر دارد. همینطور در حوزه ابتلای شدید اُمیکرون ۵۳ درصد کمتر از سویه دلتا بوده و ۷۳ درصد شانس بستری در بخش مراقبت های ویژه در اُمیکرون نسبت به دلتا کمتر است ولی میزان سرایت پذیری اُمیکرون ۶۴ درصد بالاتر از دلتا است.
وی تاکید کرد: بدون شک تکمیل واکسیناسیون کادر اداری و کودکان بالای ۱۲ سال و تزریق دوز سوم می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد. در تهران و کشور میزان مبتلا شدن و بستری کودکان زیر ۱۰ سال افزایش داشته که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.
وی افزود: ۴۳ درصد کودکانی که هم اکنون به علت کووید ۱۹ بستری شده اند فاقد بیماری های زمینه ای بودند در حالیکه این مورد در گذشته متفاوت بود. این نتایج مطالعاتی است که در داخل کشور انجام شده است.
وی ادامه داد: ردیابی و تست در جامعه با عنایت به سرایت پذیری بالای اُمیکرون هم اکنون خیلی مفهومی ندارد چون که با سرعت بسیار زیادی این سویه منتشر می شود. بر همین مبنا باید برخی موارد همچون تهویه را که از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد مورد توجه قرار دهیم. هم تهویه طبیعی و هم تهویه مصنوعی، باید در همه دستگاه ها همچون آموزش و پرورش مورد توجه قرار گیرد.
زالی افزود: باید بیماریابی و تست ها را به سمت مراکز تجمعی و بزرگ همچون مدارس، پادگان ها و... هدایت نماییم که می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. همینطور تزریق دوز سوم واکسن بسیار مهم می باشد. هم اکنون آمار تزریق دوز سوم نسبت به واکسیناسیون دوز اول و دوم در کشور بسیار پایین است. بر همین مبنا احتیاج به ترغیب و بسیج عمومی برای افزایش مشارکت در تزریق دوز سوم داریم. همینطور در مراکز مراقبتی و مراکز جامع سلامت ماسک های موجود کافی نیست و امکان دارد پرسنل مبتلا شوند بنابراین ترجیحا باید از ماسک های N۹۵ و اگر در دسترس نبود ترجیحا از دو ماسک استفاده گردد.
منبع:

1400/11/02
23:54:39
0.0 / 5
891
تگهای خبر: آموزش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام