استیضاح های فعلی چگونه قربانی می شوند؟

استیضاح های فعلی چگونه قربانی می شوند؟

به گزارش پارلمان ایران دات کام قرن نو نوشت: اما شنیده های قرن نو حکایت از آن دارد که هیات رئیسه مجلس عزم خویش را بر خنثی سازی طرح های استیضاح تا به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته ای گذاشته است.عملکرد وزرای دولت و شخص سید ابراهیم رئیسی از زمان استقرار کابینه جدید در پاستور با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. منتقدان دولت سیزدهم معتقدند که دولت و وزرای اقتصادی هیچ برنامه مشخصی برای بهبود زندگی مردم ندارند، اما حامیان دولت بر این عقیده هستند که هنوز بخش زیادی از مدیران دولت روحانی در کشور حضور دارند و دفع اثرات سیاسست های دولت پیشین زمان بر است.
مجلسی ها اما چه نگاهی نسبت به دولت رئیسی دارند؟ حمایت حداکثری آنها رئیسی آیا همچنان پابرجا می باشد یا عملکرد چندماهه حمایت آنها را متزلزل کرده است؟
خیز مجلسی ها برای استیضاح وزرا
انتقاداتی که این روزها گاه و بیگاه از پارلمان شنیده می شود حکایت از آن دارد که بهارستان نشینان حتی اگر همچنان حامی رئیسی باشند اما بازهم منتقد برخی تصمیمات و عملکردهای دولتمردان خاصه دولتمردان اقتصادی هستند، چه آنکه فشارهای اقتصادی و معیشتی به مردم طی چندماه اخیر اوج گرفته و بالتبع نمایندگان هم در حوزه های انتخابیه خود تحت فشار هستند.
شاید از همین روست که این روزها واژه «استیضاح» از زبان نمایندگان زیاد شنیده می شود، برخی وزرا را تهدید به استیضاح می کنند و برخی فراتر رفته و به دنبال جمع آوری امضا برای عملیاتی کردن این ابزار نظارتی هستند. هرچند برخی زمزمه ها هم حکایت از تلاشهای متقابل برای خنثی سازی این استیضاح ها دارد. آنچنان که مصطفی رضاحسینی قطب آبادی عضو کمیسیون صنایع پارلمان در ایام اخیر گفته بود؛«مجلس نقش نظارتی و قانونگذاری دارد و باید از ابزار خود، از تذکر و طرح سوال گرفته تا استیضاح، در این راستا استفاده نماید. تذکرات داده می شود اما متاسفانه طرح سوالات در نیمه راه خنثی می شود و ناکام می ماند، در مورد استیضاح هم که اصلا اجازه انجامش را نمی دهند و به شکلهای گوناگون ما را تحت فشار و لابی های مختلف قرار می دهند که نه بتوانیم استیضاحی را به نتیجه برسانیم و نه کاری را در جهت دفاع از حق و حقوق مردم انجام دهیم.»
پیش بینی ها درباره کابینه رئیسی درست از آب درآمد
در زمان معرفی وزرای پیشنهادی هم نقدهای بسیار زیادی متوجه کابینه معرفی شده به پارلمان می شد و حتی در آن زمان بعضی از سیاستمداران پیشبینی می کردند در زمان بسیار کوتاهی مجلس یازدهم وزرای اقتصادی دولت را برای عمل نکردن به شعارها و وعده انتخاباتی رئیسی مواخذه خواهد نمود. پیشبینی که سریع محقق شد و جرقه آن در پاییز سال جاری و بعد از افزایش وحشتناک قیمت خودرو در بازار زده شد.


بیشتر بخوانید:
وصول استیضاح وزرای دولت رئیسی تکذیب شد
پشت پرده لابی ها و تحت فشار گذاشتن نمایندگان چه کسانی هستند ؟ / نماینده مجلس: اصلا اجازه استیضاح نمی دهندا
چه کسانی مانع استیضاح می شوند؟
طرح استیضاح رضا فاطمی امین وزیر «صمت» و پیگیری آن توسط چند نماینده مجلس به علت اظهارات غیرکارشناسی شخص وزیر درحال رقم زدن نخستین چالش بین دولت و مجلس بود که به علل نامعلومی مسکوت باقی ماند و تنها با برگزاری جلسه طرح سوال از وزیر مربوطه، مبحث پیگیری حقوق مردم در افزایش وحشتناک قیمت خودرو در بازار، به فراموشی سپرده شد.
تلاش برای استیضاح وزرای اقتصادی دولت در همین چندماه اخیر محدود به وزیر صمت نبوده و تلاشهای فراوانی برای استیضاح سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد، از جانب همکاران سابق وی در پارلمان شکل گرفته است. وضعیت اسفناک بورس و همینطور بی برنامگی عجیب وزارت اقتصاد همچون عواملی بود که بخشی از نمایندگان پارلمان را مجاب کند تا بعنوان نخستین واکنش جدی به عملکرد ضعیف دولت، سید احسان خاندوزی را در صحن بهارستان مورد پرسش جدی قرار داده و یا حتی عذر او را بخواهند.
واکنش دولت به یک طرح نافرجام استیضاح
البته طرح استیضاح خاندوزی هم به نتیجه نرسید و با شایعه ای همچون استعفای احتمالی وی و یا برنامه جدید دولت برای احیای سریع بازار سرمایه، این تلاش مجلسی ها هم ناکام ماند و در بین اخبار گم شد. دقیقا همین اتفاق برای استیضاح احتمالی بهرام عین اللهی وزیر بهداشت رخ داد و حتی محمدعلی محسنی بندپی نماینده ای که احتمال استیضاح وزیر بهداشت را مطرح کرده بود، با یک عقب نشیی آشکار اظهارات پیشین خویش را پس گرفت. عقب گردی که با استقبال دولت مواجه گردید و «پایگاه اطلاع رسانی» دولت به سرعت این خبر را در خروجی خود قرار داد و به شکلی تلاش 22 نفر از نمایندگان مجلس برای استیضاح عین اللهی را منتفی اعلام نمود.
چرایی عدم توفیق نمایندگان مجلس برای استیضاح وزرای دولت را شاید بتوان در مصاحبه اخیر احمد علیرضابیگی یافت. آنجایی علیرضابیگی به صراحت می گوید؛ «بخش عمده ای از مجلس یازدهم اعتبار خویش را به دولت رئیسی گره زده و طبیعی است که مانع صدمه دیدن کابینه شود.» البته وی در ادامه به موضوعی اشاره می کند که شاید شاه کلید اتفاقات اخیر میان مجلس و دولت باشد. نماینده تبریز تاکید می کند؛هیات رئیسه پارلمان نمی گذارد طرح استیضاح وزاری دولت به جریان بیفتد.
اظهاراتی شبیه به این گفته های نماینده تبریز را میتوان در گپ و گفت با برخی دیگر از نمایندگان پارلمان یازدهم هم شنید. آنها می گویند از جانب هیأت رئیسه مجلس تحت فشار قرار می گیرند که امضاهای خود پس بگیرند و یا به دنبال جمع آوری امضا برای استیضاح نباشند و تنها به پرسش آن هم در کمیسیون های مربوطه اکتفا کنند.
شاید بر مبنای همین فشارها بود که طرح استیضاح حجت الله عبدالملکی وزیر «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» به علت برخی انتصابات بدون ضابطه در وزارت خانه مربوطه به سرعت از دستورکار مجلس خارج شد. و بر مبنای همین سیاست فشار بر نمایندگان هم طرح جدید یکی از وکلای مجلس برای بازخواست عبدالملکی بابت کمک میلیاردی به یک برنامه تلویزیونی، هیچ گاه به نتیجه نرسد.
البته در بین نمایندگان فعلی پارلمان افرادی هم وجود دارند که همچنان بر استقلال کامل مجلس تاکید می کنند. برای مثال عباس مقتدایی عضو شاخص کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان تصریح می کند؛ «وظایف مجلس شورای اسلامی کاملا مشخص است. همینطور اختیارات نمایندگان پارلمان در قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس مورد تصریح قرار گرفته است. روزانه در جلسات علنی مجلس ده ها تذکر کتبی به مسؤلان اجرایی داده می شود که نشان از آن است نمایندگان مردم هرجا ضعف و یا اشکالی ببینند آنرا با صراحت بیان می کنند.»
مجلس نگاه جزیره ای دارد؟
او با تشریح ابزارهای نظارتی پارلمان، تاکید می کند؛ «سوال از وزرا یکی از ابزارهایی است که مجلس یازدهم از آن بهره گرفته است. البته مجلس در کلیت خود مصالح کشور را در نظر می گیرد. اقدامات مجلس، اقدامات یک نهاد و یک قوه عاقله است و همه بخش های مختلف نظام را یک مجموعه واحد می داند که در مجموع باید منافع ملت را رعایت، حفظ و به حداکثر برساند.»
مقتدایی درباره علل پشتیبانی از دولت سیزدهم هم این گونه می گوید؛ «اینکه مجلس از دولت حمایت می کند، در بحث بودجه و برخی اقدامات قانونی رخ داده است. اما این که این مجلس عزم پیشگیری از خطاها را داشته باشد، بطور قطع با شجاعت و حریت، آن هم در بالاترین سطح اتفاق می افتد. بر همین مبنا میتوان اظهار داشت که مجلس نگاه جزیره ای ندارد، بلکه نگاه پارلمان به دولت، دلسوزانه، هدایتگرانه و توأم با منافع ملت ایران است.»
نظارت مجلس به مذاکرات برجامی گره خورده است؟
به نظر می رسد مجلسی ها؛ یعنی همان 220 نماینده ای که در خرداد سالجاری تلاش کردند تا سید ابراهیم رئیسی بر مسند کرسی ریاست جمهوری تکیه بزند گرفتار یک نوع ابهام در نوع اجرای وظایف از جانب کابینه سیزدهم شده اند و هر از چندگاهی با طرح برخی سوالات و یا تهدید به استیضاح تلاش می کنند خط خویش را از برخی سیاست های عموما اقتصادی دولت رئیسی جدا کنند.
البته روایت دیگری هم وجود دارد و آن تلاش هیأت رئیسه مجلس برای حفظ آرامش دولت در جریان رسیدن به توافق با غرب است. موضوعی که از جانب یک نماینده مجلس که مایل نبود نامی از او برده شود این گونه تشریح شد؛ «به نظر می رسد هیأت رئیسه پارلمان، شخص محمدباقر قالیباف و حتی بعضی از کسانی که در مجلس به دولت نزدیک هستند تمایل دارند تا زمان به سرانجام رسیدن مذاکرات با غرب وارد تنش با دولت نشوند و بعد از آن وارد چالش با دولت شوند.»


217


منبع:

1400/11/10
13:47:34
0.0 / 5
727
تگهای خبر: برنامه , حامی , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴