یوسفیان ملا:

نمایندگان مجلس طرح شفافیت آرا را تصویب نمی کنند چون نگرانند دیگر رای نیاورند

نمایندگان مجلس طرح شفافیت آرا را تصویب نمی کنند چون نگرانند دیگر رای نیاورند

ایلنا نوشت: نماینده مجلس دهم اظهار داشت: خیلی دشوار می باشد که طرح شفافیت تصویب شود. مگر آنکه در ماه های پایانی دوره یازدهم بگذارند که احتمال تصویب آن بیشتر است. نماینده ای که در انتهای دوره به این طرح رای می دهد به این منظور است که نمایندگان دوره بعدی را مجبور به شفافیت می کند.عزت الله یوسفیان ملا، نماینده پیشین مجلس در دوره دهم درباره معطل ماندن طرح شفافیت آرا نمایندگان مجلس اظهار داشت: نمایندگان مجلس و رئیس دولت، اگر نگاه شان به انتخابات بعدی باشد باید یک بخشی از کارها را برای رای آوری دوره بعدی خود انجام دهند. این یک حقیقت است و هیچ کس نمی تواند منکر این مورد شود. قبلا گفته می شد ریاست جمهوری دو دوره ای است و دوره اول امکان دارد که برای دور دوم فعالیت کند و فقط در دوم فعالیت ریاست جمهوری را انجام می دهد. اما امروز متاسفانه دور دوم هم تحت الشعاع همین رفتارها قرار گرفته است که به برنامه پوتین – مدودف معروف شده بود. یعنی خودش برای دور بعدی نمی تواند بیاید، می گفتند فردی را بیاوریم تا او پلی برای حضور مجدد ما باشد.

وی اضافه کرد: اما وضعیت مجلس بدتر است. چون نمایندگی مجلس ته ندارد و می تواند تا سن ۷۵ سالگی کاندیدا شود. اگر نماینده نگاهی به رای خود داشته باشد، باید بخشی از کارهایی که برای انجام وظیفه نمایندگی انجام می دهد، به رای آوری خود در دور بعدی اختصاص دهد.

یوسفیان ملا خاطرنشان کرد: امکان دارد در طرح یا لایحه ای که در صحن مطرح می شود، عده ای در حوزه انتخابیه موافق یا مخالف آن باشند. این طبیعی است. اما آنچه مسلم است، اگر نماینده ای به طرحی رای منفی یا مثبت داد، تمام حوزه انتخابیه به او بگویند که کار شما درست بوده است، خیر به این شکل نیست. امکان دارد موافق و مخالف بیشتر یا کمتر باشد اما نماینده مجلس هر تصمیمی بگیرد برای او هزینه دارد که نمی خواهد آن هزینه را بپردازد.

این نماینده پیشین مجلس در ادامه اظهار داشت: اگر ۲۲۰ نفر یا ۲۳۰ نفر طرحی را امضا کردند اما در صحن علنی مجلس هفتاد نفر به آن رای دادند به آن ۲۲۰ نفری که امضا کردند، نگاه نکنید. به طرح های دو فوریتی نگاه کنید، دو فوریتی ها با دو سوم رای به صحن می آید تا تصویب شود یعنی از هر سه نفر باید دو نفر به آن رای دهند. معمولاً طرح های دو فوریتی، امضای بیشتری را جمع می کنند که طرفداران آن زیاد شود تا بتواند رای بیاورد. خیلی از دو فوریتی ها را ۲۲۰ نفر امضا کردند اما در صحن ۸۰ نفر به آن رای می دهند، می گویند یک فوریت آن رای بیاورد. اما وقتی رای مخفی نباشد این ایراد به نماینده وارد است که می پرسند چرا زمانی که دو فوریت طرحی را امضا کردی، در صحن به آن رای ندادی و این سبب می شود که نماینده هزینه سنگینی پرداخت کند.

وی افزود: اما بعضی اوقات امکان دارد نماینده اعتقاد قوی داشته باشد و بگوید من وجدانی عمل می کنم و خود تشخیص می دهم که از رایی که دادم راضی یا ناراضی هستم و اگر دور بعدی رای ندادند، مهم نیست. البته که این موارد خیلی نادر است. بنابراین، مادامی که نگاه نماینده به حوزه انتخابیه خود است، توقع نداشته باشید که از شفافیت آرا طرفدارای کند و به آن رای دهد. چون شفافیت آرا برای او مشکل آفرین است.بیشتر بخوانید:
نامه انتقادی نمایندگان به قالیباف درباره طرح «شفافیت آرا» فعال سیاسی اصولگرا: طرح صیانت مجلس را با نقد جدی روبرو کرد


یوسفیان ملا درباره نظر کمیسیون نسبت به این طرح اظهار داشت: کمیسیون طرح شفافیت آرا نمایندگان را تصویب کرد. چه کمیسیون تصویب بکند و چه نکند، نماینده می تواند در صحن آنرا پیشنهاد بدهد که مطرح شود. یعنی بگوید من پیشنهادی به کمیسیون دادم اما آنها نپذیرفتند. وقتی طرحی به کمیسیون می آید، آن طرح تصویب یا رد می شود و سپس رد یا تصویب آن به صحن عرضه می شود. کمیسیون چه طرحی را رد یا قبول کند باردیگر در صحن مطرح خواهد شد. اما این که چرا آن طرح رای نیاورد بدین سبب بود که عده ای گفتند اگر رای ما شفاف شود، در حوزه خودمان گرفتار می شویم. از سوی دیگر خیلی ها از رای دادن شانه خالی می کنند و به جهت اینکه جواب مخالفان و موافقان خود در حوزه انتخابیه را ندهند، می گویند ما در رای گیری نبودیم.

وی درباره این که آیا این طرح در این دوره مجلس تصویب خواهد شد یا خیر، اظهار داشت: خیلی دشوار می باشد که تصویب شود. مگر آنکه در ماه های پایانی دوره یازدهم بگذارند که احتمال تصویب آن بیشتر است. اما نماینده ای که در انتهای دوره به این طرح رای می دهد به این منظور است که نمایندگان دوره بعدی را مجبور به شفافیت می کند. یعنی نقش شفافیت را برای دور بعدی مشخص می کند. شفافیت به اعتقادات هر فردی وابسته است. هرچه نظر او باشد، تصمیم می گیرد. این طرح باید از اول اجرا شود که شفافیت وی در این چهار سال را مشخص نماید. اما هرچه عقب تر می رود، مشکلات برای نماینده فعلی کمتر خواهد شد.

نماینده پیشین مجلس در دوره دهم درباره این که چرا بازپس گیری لوایح از جانب دولت فعلی زیاد شده است، اظهار داشت: باید تعامل میان دولت و مجلس که همیشه در ارتباط مستقیم با هم هستند، به وجود بیاید. وقتی دولت می خواهد لایحه ای را بنویسد، آنرا پشت درب های بسته نمی نویسند. باید معاون حقوقی دولت و بسیاری از کارشناسان در آن جلسه حضور داشته باشند. وقتی می گوییم تعامل، منظور این نیست که وزیر دولت و نماینده مجلس همدیگر را بغل کرده و روبوسی کنند. منظور این است که در جریان تصمیم همدیگر بوده و نظرات را در اختیار داشته باشند تا فاصله میان دولت و مجلس بیشتر نشود. هر چقدر دولت و مجلس با هم بیگانه باشند، نتیجه این می شود که دولت طرحی را به مجلس داده اما به قدری مجلس آنرا تغییر داده، دولت گفته طرح را پس می گیرم. به صورت مثال دولت در مبحث بودجه چندین بار به مجلس درباره تغییراتی که در آن چیزهای دیگری می نویسند نوشته است که تاکنون نتیجه ای نداشته است که خود نشان دهند عدم تعامل میان دولت و مجلس است.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت و مجلس می خواهند طرحی را تصویب کنند و تعامل داشته باشند به صورت مثال درباره مالیات جلسات مشترکی با نمایندگان حاضر در کمیسیون اقتصادی برگزار می کنند تا طرح را به جهت اینکه نمایندگان مجلس بتوانند به آن رای دهند، پخته کنند. در نتیجه میان دولت و مجلس یکصدایی وجود ندارد و تصمیمات واحد نیست وقتی تعامل وجود نداشته باشد مجلس طرح دولت را بشکلی تصویب می کند که دولت مخالف آن است و می روند در جای دیگری رایزنی می کنند که جلوی آن گرفته شود.

۲۱۲۱۹

1400/11/23
23:47:31
0.0 / 5
831
تگهای خبر: برنامه , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام