توضیح رضایی درباره علت مخالفت کمیسیون تلفیق با حذف ارز ترجیحی

توضیح رضایی درباره علت مخالفت کمیسیون تلفیق با حذف ارز ترجیحی

یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ دلیل مخالفت اکثریت اعضای این کمیسیون با حذف ارز ترجیحی را، تبعات اجتماعی و امنیتی و تأمین معاش مردم دانست و اظهار داشت که دولت با تردید برای این کار وارد شد و معاون اول رئیس جمهور هم برای عرضه توضیحات در کمیسیون تلفیق حاضر نشد که این ها ابهامات را بیشتر کرد.


علی رضایی در گفت و گو با ایسنا در توضیح علت مخالفت کمیسیون تلفیق با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار داشت: دولت با قاطعیت و جدیت نمی گوید که چه تضمینی می دهد تا با حذف ارز ترجیحی مشکلات معیشتی برای مردم بوجود نیاید، فقط می گوید که ان شاءالله مشکلی درست نمی گردد اما با "ان شاءالله گفتن" که کار پیش نمی رود. مجلس نگران است و به علت همین نگرانی کمیسیون تلفیق با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالفت کرد. البته که تصمیم گیری نهایی بر عهده نمایندگان در زمان بررسی بودجه در صحن علنی است.
وی ادامه داد: عده ای از مردم نمی توانند سختی ها را تحمل کنند پس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیاز به تعیین سازوکار جدید است و این که سازوکار بگونه ای اندیشیده شود که مشکلی برای طبقه ضعیف و متوسط جامعه به وجود نیاید. همین نگرانی های اجتماعی و تأمین معاش مردم سبب شد که تلفیق با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالفت کند. این راهکار درستی نیست که ماهانه یک کیلوگرم پنیر و گوشت و برنج به مردم بدهیم و بعد ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف نماییم.
این عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: دولت می گوید ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت و فساد ایجاد می کند، ما هم این را قبول داریم که عده ای برای واردات دارو و کالاهای اساسی ارز ترجیحی گرفته و بعد به مصارف دیگر هزینه کردند اما چطور دولت نمی تواند جلوی این هزار نفر را بگیرد؟
این عضو کمیسیون تلفیق بودجه افزود: از سوی دیگر دولت ضمانت قوی به ما نداده و با تردید وارد شد. قرار بود معاون اول رئیس جمهور هم در کمیسیون تلفیق حاضر شده و توضیح دهد که نیامد و ابهامات بیشتر شد. با وجود این که دولت اصرار به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد اما نمایندگان معتقدند که برای این کار باید زیرساخت ها فراهم گردد چون در غیر این صورت مشکلات بوجود می آید؛ گرانی چند قلم کالای وارداتی با ارز ترجیحی بر روی سایر کالاها هم تاثیر منفی گذاشته و این سبب فشار مضاعف بر طبقه ضعیف و متوسط جامعه می شود.
رضایی در انتها درباره ارتباط این تصمیم با مذاکرات اظهار داشت: نگاه ما باید به داخل باشد چون در طول ۴۰ سال قبل هر تصمیم برپایه قول و قرارهای خارجی ها گرفته شده و هیچ اتفاقی برای اقتصاد ایران رخ نداده است.
منبع:

1400/11/27
19:44:20
0.0 / 5
980
تگهای خبر: دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام