عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس :

پیشبینی ما توافق ایران و آمریکا و احتمال مذاکره مستقیم است

پیشبینی ما توافق ایران و آمریکا و احتمال مذاکره مستقیم است

به گزارش پارلمان ایران دات کام عصر ایران نوشت: رحیمی اظهار داشت: اگر در پرونده هسته ای رفتار آمریکایی ها بگونه ای باشد که نشان دهند می خواهند مشکل حل شود و دست از شیطنت و لجاجت بردارند، امکان دارد حتی این اتفاق بیفتد که روند گفت وگوها به مسائل دوجانبه هم بکشد.عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن اشاره به مذاکرات وین اظهار داشت: فرایند مذاکرات پیچیدگی های خاص خودش را دارد؛ نیت ایران حل مشکل است و طرف غربی به این نتیجه رسیده است که بدون گفتگو و توافق با ایران هیچ چاره ای برای این بحران وجود ندارد و این سیگنال و پالس مثبتی است؛ اما این که آیا پالس های مثبت و میانجی گری کشورهایی مثل قطر، عمان، روسیه و دیگران سبب رفع اختلاف نظرها شود، بستگی به روند مذاکرات، کار کارشناسی و دیدگاه هایی دارد که در پایتخت دوکشور پیرامون این مذاکرات وجود دارد.

جلیل رحیمی جهان آبادی با بیان این مطلب اظهار داشت: چیزی که آمریکایی ها از ابتدا از ما می خواستند قابل اجرا نبود؛ آمریکایی ها می خواستند که به شرایط پیش از برجام برگردیم، سطح غنی سازی را به ۳/۶و ۳/۸برسانیم، موادی را که غنی سازی کردیم تحویل دهیم، سانتریفیوژها را کلاً از بین ببریم و آنها بدون این که تضمینی بدهند به روال عادی پیش از تحریم ها برگردند.

وی افزود: در روند مذاکرات اخیر، آمریکایی ها از مواضع خودشان تا حدودی عقب نشینی کردند و این نشان داده است که می خواهند مشکل حل شود، ولی ما بیشتر از این که به گفتار آمریکایی ها دقت نماییم، به نتایجی توجه می نماییم که در بحث انتقال پول، رفع تحریم ها، تضمین و راستی آزمایی به صورت ملموس حاصل می شود. ما هم نقطه نظرات خودمان را داریم، در ارتباط با نوع سانتریفیوژها؛ میزان، درصد و نحوه نگهداری مواد غنی شده و این که لغو تحریم ها به چه روشی باشد.

رحیمی تصریح کرد: پیشبینی ما این است که توافق بین ایران و آمریکا صورت می گیرد. با عنایت به این که بخش عمده ای از تحریم ها را آمریکایی ها اعمال کرده اند و ایران هم اگر به خواسته های خودش در مذاکرات برسد، به جهت اینکه تضمین لازم را بگیرد باید بتواند مشکل را با طرف آمریکایی حل کند؛ پس احتمال توافق تقویت می شود و بنابراین روند گفتگو ایران و آمریکا امکان دارد به صورت مستقیم صورت گیرد.


بیشتر بخوانید:
ایران با آمریکا وارد مذاکره فرابرجامی می شود؟ / شمخانی پاسخ داد

انتخاب موعظه به جای مذاکره از جانب جلیلی، از علل وضعیت سخت و ناگوار کنونی


وی در پاسخ به این سؤال که "آیا در صورت توافق بین آمریکا و ایران، روند مذاکره بین دو کشور در جهت بهبود روابط پیش خواهد رفت"، اظهار داشت: این بستگی به دو کشور دارد؛ چالش های بین ایران و آمریکا عمیق است و شاید به این راحتی اعتمادسازی و روند حل گفت وگوها اتفاق نیفتد، ولی اگر در پرونده هسته ای رفتار آمریکایی ها بگونه ای باشد که نشان دهند می خواهند مشکل حل شود و دست از شیطنت و لجاجت بردارند، امکان دارد حتی این اتفاق بیفتد که روند گفت وگوها به مسائل دوجانبه هم بکشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد نقش روسیه و چین در مذاکرات وین اظهار داشت: هر کشوری منافع خاص خودش را دارد، ول باید بدانیم که روابط ما با روسیه و چین، به لحاظ اقتصادی، امنیتی و سیاسی روابط مهمی است و ازاین رو کشورهایی که با ما رابطه بهتری داشته و رفتار خصمانه و چالش برانگیزی نداشته اند را به صرف این که با ما اختلاف نظر دارند و امکان دارد در بحث مذاکرات دیدگاه های خودشان را دنبال کنند، نباید کنار بگذاریم.
وی اضافه کرد: اگر این کشورها را که با ما رابطه نزدیکی دارند کنار بگذاریم، دیگر با چه کشوری گفتگو نماییم و از کدام نیرو در روند مذاکرات استفاده نماییم. هم اکنون فضایی در کشور ما هست که هر گونه همکاری با چین و روسیه را کار اشتباهی می دانند، اما این گونه طرز فکر اشتباه است. همان میزان که اعتماد صددرصدی به روسیه و چین درست نیست، کنار گذاشتن کشورهایی که با ما در دوران سختی روابط نزدیکی به لحاظ اقتصادی و سیاسی داشتند هم اشتباه است.
نماینده مردم تربت جام در مجلس تصریح کرد: حتی اگر رابطه ما با غرب بهبود یابد و تنش های ما با آمریکا رفع گردد و وارد گفت وگوی دوجانبه با آمریکایی ها شویم، کنار گذاشتن روسیه و چین اشتباه است، چون در شرایط سخت از نفوذ و همکاری این کشورها بهره بردیم و نمی خواهیم روابط ما در مقابل غرب به صورت یکجانبه و صدمه پذیر باشد.


21217


منبع:

1400/11/28
11:22:47
0.0 / 5
600
تگهای خبر: پرونده , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام