صف آرایی مجلس مقابل تیم مذاکره کننده

صف آرایی مجلس مقابل تیم مذاکره کننده

به گزارش پارلمان ایران دات کام شرق نوشت: نمایندگان مجلس در جریان مذاکرات دولت سیزدهم در وین نیست و همین مساله سبب افزایش نقدها به مذاکرات شده است.


مجلس که در دولت روحانی از هیچ تلاشی برای به بن بست کشیدن مذاکرات وین دریغ نمی کرد، با جدی شدن احیای برجام به دنبال تصویب قانون اقدام راهبردی رفت و به قول روحانی این گونه مجلس مانع مهم به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین در دولت قبل شد. حالا هم مجلس انقلابی که انتظار می رفت کنار دولت مورد حمایت خود باشد، در حال صف آرایی مقابل دولت می باشد. هرچند غلامرضا مرحبا، نماینده مجلس قابل اعتمادبودن تیم مذاکره کننده فعلی را دلیل حمایت مجلس از مذاکرات می داند، به «شرق» گفته است: «حال که خیال ما از تیم مذاکره کننده راحت است و اعتماد کامل به دولت و این تیم داریم و می دانیم بر این تحقق منافع ملی و بازگشت اموال به غارت رفته تلاش می کنند، حامی تصمیم های آنها هستیم». به قول او «شروط و قیدوبند مجلس برای مذاکرات آتی مشخص است، اگر اعتمادسازی شود و آمریکا به تعهدات برجامی بازگردد، مسیر گفتگو باز است. ما می دانیم مقام معظم رهبری ناظر بر عملکرد تیم مذاکره کننده هستند و رئیس جمهور و شورای امنیت ملی هم اشراف کامل بر جریان مذاکرات دارند و مجلس هم کنار دولت است؛ ازاین رو خیالمان راحت است که این اتحاد میان قوا منتج به نتیجه شود». مرحبا همینطور گفته است: «ما اهل تعامل با دنیا همچون آمریکا هستیم، این کشور دارای قدرت و تکنولوژی است که می تواند برای کشور ما مفید باشد؛ البته اگر به دور از سوءاستفاده و با حسن نیت وارد مذاکره مستقیم با ایران شود و به تعهدات خود عمل کند».
اما این نگاه و حمایت در بی اطلاعی مجلس از مذاکرات یا نگرانی تندروها از به نتیجه رسیدن مذاکرات سبب واکنش های بهارستان نشینان هم شده است و کار به امضاکردن بیانیه و اخطار هم رسیده که مبادا مذاکرات بدون اطلاع آنها به نتیجه برسد. درحالی که بر مبنای قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» در دولت روحانی، تیم مذاکره کننده موظف می شد که محتوای مذاکرات را در اختیار نمایندگان بگذارد اما مسعود پزشکیان می گوید: مجلس هیچ اطلاعی از جزئیات مذاکرات وین ندارد و همه چیز با نظر شورایعالی امنیت ملی پیش می رود. پزشکیان می گوید: مذاکرات چند دور جلو رفته و همچنان نمایندگان از محتوای جلسات بی خبرند و حال باید از نمایندگانی که تلاش کردند در دولت گذشته قانون نظارت نمایندگان بر مذاکرات را تصویب کنند و در آن زمان از تصمیم شان دفاع کردند، پرسید که چرا ما از محتوای جلسات بی خبریم و آن قانون برای چه بود؟ این عضو کمیسیون بهداشت و درمان اضافه کرد: از جانب دولت و وزارت خارجه اصلا خبری درمورد مذاکرات به ما نمی دهند، درحالی که تیم مذاکره کننده باید ما را در جریان امور بگذارند. پزشکیان در واکنش به این که حالا وزارت خارجه ابتکار عمل را به دست گرفته و این اتفاقات، رویکرد آنهاست؟ اظهار داشت: نه این طور نیست. شورای امنیت ملی می نشیند و یک سیاستگذاری می کند و بعد وزارت امور خارجه، آن سیاستگذاری ها را پیگیری می کند. نماینده تبریز در انتها درمورد این که احتمال دارد بعد از توافق طرفین برجام، اختلافی بین مجلس و دولت شکل بگیرد، اظهار داشت: حالا که مجلس، دولت و قوه قضاییه همه می گویند ما با همیم. ازاین رو فکر نمی کنم چالشی بین آنها به وجود بیاید. چندی قبل هم عموئی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشته بود: همه تحریم های ذیل کارزار فشار حداکثری، ناسازگار با برجام و با هدف نقض پاراگراف ۲۹ آن و قطع نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت طراحی شده اند؛ ازاین رو این باید یکی از پایه های تصمیم گروه ۱+۴ و آمریکا برای پایبندی به توافق و رفع تحریم ها ضد ایران باشد. آنها لیست این تحریم ها را گرفته اند و باید همه تحریم ها رفع شوند.
فریدون عباسی هم چندی قبل در پاسخ به این سوال که آیا مجلس از محتوای مذاکرات اطلاع دارد یا خیر اظهار داشت: در کمیسیون امنیت چند بار توضیحاتی توسط تیم مذاکره کننده داده شده، ولی کمیسیون انرژی در جریان نیست. در کمیسیون انرژی بحث های فنی به ما مرتبط می شود که هنوز توضیحی درباره بخش های فنی مذاکرات هم در این کمیسیون داده نشده است. عضو کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به این سوال که آیا ایران حاضر است هم زمان با طرف آمریکایی قدمی برای بازگشت به برجام بردارد، تاکید کرد: ما هیچ قدمی نباید برداریم؛ ما قدم هایمان را قبلا برداشتیم. مقداری تکالیفمان را کاهش دادیم تا آنها به تعهداتشان برگردند.
مجلس از یک سو می گوید بی اطلاع است و نگران نادیده گرفته شدن مواضع خود در مذاکرات است، از سویی دیگر برای دولت خط ونشان می کشد. بیشتر از ۲۵۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه اول اسفندماه در اطلاعیه ای از دولت ابراهیم رئیسی خواسته اند بدون دریافت تضمین برای عدم خروج باردیگر آمریکا از برجام زیر بار توافق نرود.
در این بیانیه شش ماده ای تاکید شده بود که کشورهای غربی باید تعهد بدهند که همه تحریم های در رابطه با تروریسم، برنامه هسته ای، برنامه موشکی، بانکی و هم تحریم های حقوق بشری ضد جمهوری اسلامی را لغو کنند. این بیانیه بازگشت ایران به اجرای تعهدات برجامی خویش را مشروط به لغو همه تحریم ها و راستی آزمایی آنها توسط مجلس شورای اسلامی کرده است. این نمایندگان همینطور خواهان دریافت تعهد از اعضای برجام برای استفاده نکردن از «مکانیسم ماشه» شده اند. خواسته های نمایندگان هرچند یک اصل مورد پذیرش است اما مساله مهم روند مذاکرات است و یکجانبه نمی توان به قضاوت نشست، این روزها که خبرها حاکی از احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات است و اجرای کامل قانون راهبردی غیر ممکن، ازاین رو اصرار به اجرای این قانون جز مانع تراشی بر مسیر مذاکرات نیست و یادآور حملات مکرر اصولگرایان به برجام است و آتش زدن آن در صحن مجلس. هرچند انتظار می رفت در دولت اصولگرا و به قول خودشان با تیم مذاکره کننده مورداعتمادشان دیگر بر طبل خروج از برجام نکوبند اما اصرار بر اجرای قانون راهبردی و خط ونشان برای دولت معنایی جز کوشش برای استمرار تحریم ها و بی نتیجه ماندن مذاکرات وین ندارد. 2323


منبع:

1400/12/03
12:49:23
0.0 / 5
419
تگهای خبر: برنامه , تصویب , حامی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام