بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱

تخصیص منابعی برای ساخت و تکمیل خوابگاه های دانشجویان با اولویت متاهلین

تخصیص منابعی برای ساخت و تکمیل خوابگاه های دانشجویان با اولویت متاهلین

پارلمان ایران دات کام: نمایندگان مجلس شورای اسلامی منابعی به منطور ساخت، خرید و تکمیل خوابگاه های دانشجویی با اولویت متاهلین در سال 1401 تخصیص دادند.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی بامداد امروز دوشنبه مجلس و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۱؛ بند (الف) و بند (ب) تبصره ۹ لایحه را بررسی نموده و آنرا به تصویب رساندند.
بر اساس بند الف در تبصره ۹؛ به دانشگاه ها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری اجازه داده می شود با تصویب هیأت امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال ۱۴۰۰ نسبت به أخذ تسهیلات از بانکها از محل توثیق اموال در اختیار خود اقدام نمایند و در جهت تکمیل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای خود با اولویت ساخت، خرید و تکمیل خوابگاه های متأهلین خصوصاً مناطق کمتر توسعه یافته موضوع بند (پ) ماده (۱۰۳) قانون برنامه ششم توسعه استفاده و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی خود اقدام نمایند. صندوقهای رفاه دانشجویان مکلفند نسبت به پیش بینی اعتبار لازم در کارهای خود بمنظور پرداخت یارانه سود و کارمزد تسهیلات با اولویت تسهیلات مربوط به راه اندازی و تکمیل خوابگاه های متأهلین اقدام نمایند.
دانشگاهها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری و پارکهای علم و فناوری شامل دولتی و غیردولتی نیز میتوانند با رعایت مفاداین بند، ازتسهیلات بانکی برای خرید تجهیزات صرفًا تخصصی و بروزرسانی آزمایشگاه ها و کارگاه های خوداستفاده نمایند. اصل و سود تسهیلات بانکی دریافتی موضوع این بند، بعنوان بدهی دولت تلقی نمی گردد.
دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که در سال ۱۴۰۰ دارای ردیف مستقل بوده و دارای ردیف درآمدی اختصاصی جاری یا تملک مستقل بوده اند، کماکان مستقل خواهند بود.
بر اساس بند ب در تبصره ۹؛ صددرصد (۱۰۰ درصد) وجوه اداره شده پرداختی از محل بازپرداخت وام های شهریه دانشجویی ازسال۱۳۸۵تا ۱۴۰۰تا سقف دو هزار میلیاردریال به خزانهداری کل کشور واریز می شود.
وجوه مذکور به صندوقهای رفاه دانشجویی بعنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق های مزبور اختصاص می یابد تا بر طبق اساسنامه مصوب، صرف پرداخت وام شهریه به دانشجویان و سایر پرداخت های رفاهی دانشجویی شود. اختصاص وجوهی
از محل منابع این بند در قالب وام شهریه دانشجویی به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بلامانع است.
منبع:

1400/12/16
10:13:13
0.0 / 5
388
تگهای خبر: آموزش , برنامه , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام