ابهام باردیگر درباره فرجام حذف ارز ترجیحی

ابهام باردیگر درباره فرجام حذف ارز ترجیحی

به گزارش پارلمان ایران دات کام تسنیم نوشت: رییس کمیسیون تلفیق مجلس با اعلان اینکه پیشنهاد یکی از نمایندگان بجای پیشنهاد کارشناسی کمیسیون تلفیق در مجلس رای آورد، اظهار داشت: پیشنهاد تلفیق به گونه ای بود که هم مسئله ارز 4200 و هم مسئله نرخ تسعیر ارز را مدیریت می کرد.


حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباب شرایط و تغییرات در پرداخت یا حذف ارز ترجیحی در سال آینده اظهار داشت: در کمیسیون تلفیق یک کار کارشناسی در این خصوص انجام و یک گزارش برای صحن مجلس آماده شد.
وی اضافه کرد: این گزارش به گونه ای بود که هم مسئله ارز ۴۲۰۰ و هم مسئله نرخ تسعیر ارز که برمبنای ETS در نظر گرفته شده بود را مدیریت می کرد. بر طبق این گزارش، دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را با فروش کالاها به نرخ ترجیحی از مردم دریافت می کرد و ۱۸ هزار و ۸۰۰ هزار تومان نیز که مابه التفاوت ارز ترجیحی با نرخ ETS بود از محل ۲۵۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده جبران می شد.
حاجی بابایی اشاره کرد: در نتیجه اگر این پیشنهاد اجرائی می شد، مردم می توانستند همچنان از ارز ترجیحی استفاده کنند و پایه پولی نیز افزایش نمی یافت. این پیشنهاد کمیسیون تلفیق بود.

بیشتر بخوانید: ناگفته های همتی از نامزدی ریاست جمهوری / روحانی گفت یا نامزدی یا ریاست بانک مرکزی / جهانگیری گفت به هیچ وجه از شما حمایت نمی کنم برنامه جایگزین حذف ارز ترجیحی نباشد، مانند بنزین وقایع ناگوار در کشور تکرار می شود

وی افزود: یکی از نمایندگان مجلس نیز پیشنهادی ارائه کرد که این پیشنهاد رای آورد. زاویه نگاه کمیسیون تلفیق با این پیشنهاد متفاوت بود. در حقیقت این پیشنهاد با آنچه که در کمیسیون تلفیق مصوب شده بود تفاوت داشت.
رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه مجلس قصد ندارد تا توپ را در زمین دولت بیاندازد، اظهار داشت: تلاش مجلس این است که در سال ۱۴۰۱ جلوی دلالی ها گرفته شود و ارز ترجیحی بصورت مستقیم با مردم در ارتباط باشد اما شرط آن نیز این است که گرانی ها در سال ۱۴۰۱ رخ ندهد.
وی اظهار داشت: پیشنهادی که در مجلس داده شد با یک نگاه خیرخواهانه به تصویب رسید و باید دید که مورد تایید شورای نگهبان قرار خواهد گرفت یا خیر. نگاه مجلس این بوده است که در عین حذف واسطه ها و دلالی ها در سال آینده معیشت مردم نیز حفظ شود. مجلس به همکاری با دولت اعتقاد دارد.

۲۱۲۳۱


منبع:

1400/12/22
22:48:41
0.0 / 5
318
تگهای خبر: برنامه , تصویب , دولت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام