خلاصه با اهمیت ترین اخبار آخرین جلسه علنی مجلس در سال 1400

خلاصه با اهمیت ترین اخبار آخرین جلسه علنی مجلس در سال 1400

پارلمان ایران دات کام: بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه از موضوعات خبری امروز(چهارشنبه) بیست و پنجم اسفند ماه 1400 مجلس است که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، در جلسه علنی امروز مجلس بررسی گزارش کمیسیون تلفیق درمورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور (اعاده شده از شورای نگهبان) در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
در جریان این جلسه، نمایندگان بمنظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاحاتی در تبصره ۱ لایحه بودجه اعمال کرده و همین طور با اعمال اصلاحاتی در تبصره ۸ و ۹، بودجه تخصیصی برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت را حذف کردند.


نمایندگان بمنظور تامین نظر شورای نگهبان، بند مربوط به اختصاص بودجه برای جهاد تبیین در سال آینده را حذف کرده و در مصوبه ای دیگر تصمیم گرفتند که تخصیص صددرصد از منابع حاصله استانی به همان استان و پنجاه درصد آن در شهرستان مربوطه از لایحه بودجه حذف شود.


نمایندگان مجلس همین طور جهت تامین نظر شورای نگهبان بند مربوط به واردات خودرو در بودجه ۱۴۰۱ را اصلاح کردند.
بر این اساس به دولت اجازه داده می شود در سال ۱۴۰۱ با رعایت سیاستهای کلی نظام و با شرایط ذیل نسبت به صدور مجوز واردات خودرو توسط بخش خصوصی شامل اشخاص حقیقی و حقوقی با گرفتن حقوق ورودی که به تصویب مراجع ذیربط می رسد اقدام و درآمد ناشی از آنرا به حساب درآمدی ردیف.... جدول شماره ۵ این قانون نزد خزانه داری کل کشور واریز نماید:
در ادامه برررسی ایراد شورای نگهبان به لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، مجلس پرداخت هر گونه وجهی از بودجه کل کشور به هر شکل و به هر نحو به ورزش حرفه ای کشور را ممنوع کرد.


در ادامه جلسه علنی امروز، جهت تامین نظر شورای نگهبان در لایحه بودجه ۱۴۰۱، بند مربوط به اعطای کارت معافیت رایگان به مشمولان متاهل دارای دو فرزند حذف شد.
بند مربوط به طرح بیمه اجتماعی افراد کم برخوردار در صندوق بیمه کشاورزی نیز از طرف نمایندگان حذف شد.
بر طبق این مصوبه؛ صندوق بیماران صعب العلاج با استفاده نیروی انسانی و امکانات موجود دستگاههای مربوط و بدون توسعه تشکیلات و نمایندگی و شعبه ایجاد می شود. اساسنامه و ساختار صندوق به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تصویب هیأت وزیران می رسد. مبلغ پنجاه هزار میلیاردریال از محل ردیف ۱۷ جدول تبصره(۱۴ )این قانون بصورت صددرصد(۱۰۰ )%به این صندوق تخصیص و پرداخت می گردد. همین طور مبلغ بیست هزار میلیارد ریال از محل تسهیلات قرض الحسنه تبصره(۱۶ )جهت پرداخت به جامعه هدف به این صندوق اختصاص می یابد.


در جریان جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق درباب لایحه بودجه ۱۴۰۱، با تصمیم نمایندگان مقررشد که حقوق نمایندگان مجلس، اعضای شورای نگهبان و مجمع تشخیص شفاف شود.
همین طور روح الله متفکر آزاد، عضو هیئت رئیسه مجلس آخرین تذکرات کتبی نمایندگان در سال ۱۴۰۰ خطاب به مسئولان اجرائی کشور را قرائت کرد.
محمدباقر قالیباف هم با بیان اختتام آخرین جلسه مجلس امسال اظهار داشت که جلسه بعدی مجلس شورای اسلامی ساعت ۸: ۴۵ روز دوشنبه ۱۵ فروردین ماه تشکیل می شود.
رییس مجلس افزود: گزارش تصمیمات و اقدامات هیات رئیسه در سه ماهه سوم اجلاسیه دوم در قسمت الکترونیکی سامانه مجلس قابل دسترسی است.
منبع:

1400/12/27
19:35:18
0.0 / 5
386
تگهای خبر: آموزش , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام