ایمن آبادی :

گرانی و نگرانی از سال آینده، مردم را عیدگریز کرده است

گرانی و نگرانی از سال آینده، مردم را عیدگریز کرده است

پارلمان ایران دات کام: حدود 800 طرح در این مجلس کلید خورده که هیچ یک به دغدغه مردم مربوط نمی گردد. حیوانات خانگی، فرزندآوری، تعیین اسم و مواردی از این دست است با زندگی مردم فاصله دارد و برایشان مهم نیست که  مردم از عملکرد آنها راضی هستند یا نه؟
از زمان روی کار آمدن مجلس یازدهم تا کنون، حواشی خیلی از نمایندگان آن به گوش رسیده است. نماینده ای که به پلیس راهور سیلی زد تا پیگیری طرح هایی که هیچ ارتباطی با وضعیت مردم ندارد. در ایام اخیر نیز انتقادهای بسیاری درباره طرح صیانت و حذف ارز ترجیحی به بهارستان نشین ها شده اما باز هم کار خودرا می کنند و توجهی به مطالبات و اعتراضات مردم ندارند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده دو دوره نهم و دهم مجلس بر این باور است که رویکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها منجر به شکل گیری چنین مجلسی شده است.
گفت گوی خبرآنلاین با غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی را بخوانید:

مخالفت های بسیاری با لوایح و طرح های در مجلس از سمت مردم صورت می گیرد که طرح صیانت را می توان نمونه ای از آن دید اما چرا مجلس فعلی به افکار عمومی توجه ندارد؟
بزرگترین دلیل آن نحوه ورود این نمایندگان به مجلس است. اکثریت نمایندگان خیلی راحت به مجلس آمدند و پس از حذف گسترده و جناحی شورای نگهبان موجب شد یک جناح خاص و تندرو بدون هر گونه دغدغه به مجلس ورود کنند. خیلی از کسانی که حالا در مجلس هستند روز ثبت نام باور نمی کردند نماینده خواهند شد. نتیجه آن کاملا برعکس یک مردم سالاری دینی شد. یعنی این نمایندگان تصورشان بر این است که به رای مردم احتیاجی ندارند و اقلیت محدودی اگر به پای صندوق رای بیاید، به مجلس راه پیدا می کنند.

طرح هایی که در مجلس پیگیری می شو تا چه حد به مطالبات مردم نزدیک است؟
طرح هایی که در مجلس پیگیری می شود اصلا ربطی به مطالبات مردم ندارد. حدود ۸۰۰ طرح در این مجلس کلید خورده که هیچ یک به دغدغه مردم مربوط نمی گردد. حیوانات خانگی، فرزندآوری، تعیین اسم و مواردی از این دست است با زندگی مردم فاصله دارد و برایشان مهم نیست که مردم از عملکرد آنها راضی هستند یا نه؟ شیوه بررسی صلاحیت سبب شده که شکاف بین مجلس و مردم ایجاد شود. قبلا، پیش تر نماینده ها تلاش می کردند که رضایت مردم حوزه های انتخابیه خود به ویژه روستاییان را جلب کنند تا در انتخابات فشرده بعدی، شانس پیروزی یر رقبای سرسخت را داشته باشند اما نمایندگان مجلس فعلی، چنین دغده ای ندارد برای اینکه با انتخابات رقابتی راهی بهارستان نشده اند و فکر می کنند تضمین پیروزی آنان در انتخابات یعدی هم نیازی به جلب رضایت مردم ندارد و با انتخاباتی غیررقابتی، باردیگر نماینده می شوند.


بیشتر بخوانید:
پاسخ تند آذری جهرمی به میرسلیم: مشکل آنجاست که شما خودرا وکیل ملت نمیدانید
عضو کمیسیون تلفیق: ظرف چند دقیقه موضوع حذف ارز ترجیحی را تمام کردند/ مجلس در تصمیم ناپخته خود قانونی عمل نکرد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: گرانی سرسام آور ناشی از حذف ارز ترجیحی عواقب خطرناکی دارد


دغدغه های اقتصادی مردم تا چه اندازه در مجلس یازدهم پیگیری می شود؟
نمایندگان دغدغه محبوبیت ندارند و نگران فشارهای معیشتی مردم نیستند. راه دوری نرویم، الان وضعیت بازار در آستانه نوروز را ببینید، قیمت ها بیداد می کنند. گرانی و نگرانی از سال آینده، مردم را «عیدگریز» کرده و در اتفاقی نادر، خیلی ها از آمدن عید خوشحال نیستند چون نگران قیمت های بالا ی بازار هستند.آیا صدای اعتراضی از مجلس و بازخواست دولت بایت ناکارآمدی می شنوید؟ واقعیت این است، دغدغه های مردم با دلمشغولی های نمایندگان تفاوت فراوان دارد. اوضاع اقتصادی به شدت بهم ریخته است اما آیا درباره تعیین دستمزدها، نرخ تورم، تناسب سازی حقوق، حق کارگران، گرانی سرسام آور در مجلس صحبتی می شود؟ نیروهای کارآمد در مجلس اندک هستند و کوشش های شان به جایی نمی رسد. مجلس نقش یک کارگاه آموزشی را پیدا کرده که هر دوره حدود ۸۰ درصد از ترکیب آن تغییر می کند و این اصلا به صلاح کشور نیست. قرار بود مجلس در راس امور باشد الان در کف امور هم نیست.

چرا در مجلس فعلی صدای مخالف خیلی کم شنیده می شود و یکدستی بر آن حاکم است؟
نماینده ترس دارد که حرف بزند. در همین طرح صیانت دیدیم که نماینده های مخالف چقدر کم صحبت کردند چونکه این فضا حاکم شده اگر نماینده ای مخالف باشد و صدای بلندی داشته باشد بعدا رد صلاحیت می شود. این نگاه به نمایندگان جرات را از آنها گرفته است. نماینده شجاعی که بتواند حرف مردم را بزند دیگر نیست و امثال علی مطهری ها دیگر در مجلس حضور ندارند. نطق های مجلس را اگر بشنوید کاملا خالی از مطالبات مردم است. چه دلیلی داشت که مجلس ۱۰۰ و اندی بند به لایحه ۱۴۰۱ اضافه کند. دولت ترسی از مجلس ندارد. یکدستی خوب است اما یکدستی که بتواند کشور را ارتقا دهد اما وضعیت درحال بدتر شدن است. پارلمان باید وابسته به مردم باشد نه وابسته به حاکمیت. نمایندگان فعلی احساس می کنند که به مردم نیاز ندارند. هم اکنون نماینده مجلسی داریم که با ۴هزار رای به مجلس آمده است. در خصوصی ترین بخش های زندگی مردم دخالت می کنند اما دغدغه های اصلی مردم را پیگیر نیستند. آیا کار مهم تری از این قضیه وجود ندارد که مجلس درباره حیوانات خانگی جلسات برگزار می کند؟
نوروز امسال، مردم حالا، به شدت نگران سال آینده هستند و حق هم دارند. ما تورمی بالای ۵۰ درصد داریم و با بودجه ای که نوشته شده و مردم در آن جایی ندارند وضعیت اقتصادی خیلی مشکل تر می شود. این مجلس در ابتدای روی کار آمدن از ۸ طرح اقتصادی رونمایی نمود. سرنوشت آن طرح ها چه شد؟ آقای قالیباف در جلسات سران قوا قول داده بود که قضیه حذف ارز ترجیحی را به انتها برساند. براین اساس، بدون رعایت روال معمول بهارستان، حذف ارز ترجیحی را سریع جمع کرد واجازه بیان نظرات و استدلال های مخالفان را ندادوحتی زمانی که آقای حاجی بابایی درباره حذف ارز ترجیحی صحبت می کرد آقای قالیباف به او تذکر داد که صحبت سیاسی نکنید. چرا باید به نماینده گفته شود که فلان حرف رابزند و فلان حرف را نزند؟!
۲۱۲۱۵منبع:

1401/01/01
13:30:18
0.0 / 5
741
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام