عضو هیات رییسه مجلس:

دولت در سال 1401 دیگر، هیچ بهانه ای ندارد

دولت در سال 1401 دیگر، هیچ بهانه ای ندارد

به گزارش پارلمان ایران دات کام رویداد۲۴ نوشت: حاجی دلیگانی گفته دولت در سال ۱۴۰۰ می گفت وقتی ما کار را دست گرفتیم حدود پنج ماه از سال قبل بود و از طرفی، ۷۰، ۸۰ درصد منابع هم صرف شده بود که انتقال قدرت صورت گرفت. اما در سالجاری، دولت هیچ بهانه ای نمی تواند بیاورد و زدن چنین حرف هایی دیگر معنا ندارد.


سال قبل وقتی ۲۰۰ نماینده مجلس یازدهم برای حضور سیدابراهیم رئیسی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری نامه ای را امضا کردند، می شد حدس زد که این مجلس در صورت پیروزی کاندیدای جبهه اصولگرایان، همه جوره با دولت سیزدهم همکاری کند، آن هم با کمترین چالش. حال حدود هشت ماه از دولت سیزدهم می گذرد و هرچند شرایط اقتصادی نسبت به دولت گذشته تغییر خاصی پیدا نکرده و حتی پیکان تورم برخی اقلام، افزایشی هم شده است، اما مجلس همچنان در نظارت و تذکر به دولت محتاطانه و البته مهربانانه برخورد می کند. حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیات رییسه مجلس اعتقاد دارد زیرساخت های اقتصادی کشور با مشکلاتی توام است و ازاین رو وضع اقتصادی خوب جلوه نمی نماید. او به رویداد۲۴ می گوید: با وجود اشکالات اقتصادی که در ساختار وجود دارد، اما خوشبینم که آرام آرام به سمت ثبات حرکت نماییم. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: با وجود خوش بینی به دولت، ولی نقد هم داریم. به صورت مثال وقتی مردم به ما می رسند و می گویند چرا برنج کیلویی ۴۵ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرده است، جوابی برایشان نداریم. کار در این حوزه ها به دست دولت می باشد و مجلس هم تابحال همه جوره با دولت همکاری کرده است. فراتر از آنچه دولت از مجلس می خواست را در اختیارشان گذاشتیم نماینده میمه و شاهین شهر عنوان کرد: آنچه دولت انتظار داشته را مجلس در اختیارش گذاشته است و به شکلی باید بگویم حتی فراتر از آنچه آنها از ما می خواستند را در اختیارشان گذاشتیم. بعنوان مثال در بودجه ۱۴۰۱ در مبحث ارز ترجیحی مطابق میل دولت کار کردیم و دستشان را باز گذاشتیم. حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: دولت در سال ۱۴۰۰ می گفت وقتی ما کار را دست گرفتیم حدود پنج ماه از سال قبل بود و از طرفی، ۷۰ تا ۸۰ درصد منابع هم صرف شده بود که انتقال قدرت صورت گرفت. اما در سالجاری، دولت هیچ بهانه ای نمی تواند بیاورد و زدن چنین حرف هایی دیگر معنا ندارد.
بیشتر بخوانید:
پزشکیان: اگر این ها انقلابی هستند، سر سفره ای که برای مردم پهن کردند، بنشینند
محمدهاشمی: ضریب فقر افزوده شده / امروز جامعه ما خشن و آستانه صبر مردم کم شده
وی در پاسخ به این که رویکرد مجلس در سال ۱۴۰۱ با دولت چگونه خواهد بود و اگر شش ماه اول سال هم به مانند سال ۱۴۰۰ سپری شود، اقداماتتان نسبت به دولت جدی تر خواهد شد؟ اظهار داشت: ما انتظار داریم از همین شروع سال با عنایت به اختیاراتی که به دولت دادیم آنها وضع اقتصادی را تغییر دهند، همان گونه که در اهداف خود بیان نمودند. ما برپایه یک منطق به این جمع بندی رسیدیم که شش ماه اول کار دولت، صبور باشیم تا وزرا خودی نشان دهند، ازاین رو اگر وزرا تا آخر فروردین خویش را اثبات یا مسائل در ارتباط با خویش را مدیریت نکنند، حتما مجلس با قاطعیت بیشتری وارد بحث نظارتی خواهد شد، چونکه ما با کسی رودربایسی نداریم. استیضاح دو وزیر که یکی وزیر صمت است بارگذاری شد عضو هیات رییسه مجلس در پاسخ به این که تابحال استیضاح وزیری اعلام وصول شده است یا نه؟ اظهار داشت: استیضاح دو وزیر که یکی وزیر صمت است و دیگری را حضور ذهن ندارم، بارگذاری شده است، اما این که توسط هیات رییسه اعلام وصول شود، خیر. نماینده میمه و شاهین شهر در انتها تصریح کرد: بنده نشانه های مثبتی را در عملکرد دولت سیزدهم می بینیم. به صورت نمونه، سازمان برنامه و بودجه نسبت به سنوات گذشته خیلی با احتیاط تعهد بوجود می آورد. مثلا می بینیم که سهم اوراق کمتر شده است. از طرفی، انضباط مالی بیشتر شده است در حالیکه سازمان برنامه و بودجه دولت قبل، در دو سال آخر کاری اش خیلی راحت تعهد ایجاد می کرد و به تبع آن، بدهی به بار می آمد. 21215


منبع:

1401/01/04
15:18:53
0.0 / 5
364
تگهای خبر: برنامه , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام