تیغ جراحی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای درمان کمبود پزشک

تیغ جراحی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای درمان کمبود پزشک

دسترسی سهل به پزشک و بهره مندی مردم از خدمات بهداشتی و درمانی از مهم ترین مولفه های لازم برای داشتن یک زندگی معمولی است؛ از طرف دیگر توزیع ناعادلانه پزشک و خدمات درمانی می تواند سلامت جامعه را با خطری غیرقابل جبران روبرو کند؛ حال که کمبود پزشک در مناطق محروم به بحرانی خطرآفرین تبدیل گشته است، شورای عالی انقلاب فرهنگی بتازگی برای رفع تدریجی این بحران افزایش ظرفیت سرانه پزشک در مقطع عمومی و تخصص را تصویب کرده است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، امروزه با ارتقاء و توسعه دامنه ابعاد خدمات اجتماعی و شهری_روستایی و درحالی که دولت ها تلاش دارند از قطار سریع السیر رشد کیفی زندگی و پاسخ به نیازهای نوین جوامع بشری عقب نمانند، عدم دسترسی سهل به مهم ترین و نخستین نیازهای بشر همچون دسترسی سهل به خدمات درمانی و پزشکی را به چیزی شبیه به یک تراژدی تبدیل می کند.
کشور ما بعد از گذار از دوران ایران قاجاری اهتمام داشته در راه نیل به توسعه یافتگی گام های روبه جلویی بردارد؛ بااینکه شاید در این سال ها به آن هدف نهایی یعنی ایرانی کاملا توسعه یافته در تمامی زمینه ها دست پیدا نکرده ایم ولی باید پذیرفت در خیلی از علوم و صنایع همچون فناوری نانو، علوم هسته ای، علوم پزشکی و داروسازی و صنایع دفاعی به پیشرفت های حائز اهمیتی دست پیدا کرده ایم.
در کنار پیشرفت های چشم گیر این چند دهه چاله های عمیقی نیز به چشم می خورد که پر کردن آنها برای هموار ساختن مسیر رسیدن به ایرانی موفق بیش از گذشته حائز اهمیت بوده و بی توجهی به آنها توسعه یافتگی آینده را بی معنا و بی ارزش خواهد ساخت، برای مثال کشوری را تصور کنید که در صنایع و عرصه های مختلف فناوری و تکنولوژی به موفقیت های چشم گیری دست پیدا کرده است ولی مردمان آن در دسترسی به امکانات اولیه زندگی گرفتار مشکل هستند، آیا می توان گفت چنین کشوری در راه رسیدن به توسعه یافتگی موفق بوده است؟
در این بین یکی از مهم ترین مولفه های رسیدن به توسعه یافتگی پایدار، دسترسی سهل مردم به خدمات درمانی و پزشکی است، در کشور ما در این سال ها موفقیت ها در زمینه های مختلف پزشکی کم نبوده است اما توزیع نابرابر پزشک و خدمات پزشکی در شهرهای محروم این موفقیت ها را شاید کمی کمرنگ ساخته باشد، نبود دستگاه های پزشکی و درمانی همچون MRI یا نبود پزشک متخصص در شهرستان ها و مناطق محروم مردم این مناطق را با مشکلات زیادی روبرو کرده است؛ برای مثال مردم این مناطق برای دسترسی به خدمات پزشکی استاندارد بالاجبار باید به مراکز استانها مراجعه کنند که این خود می تواند در کنار زمان بر بودن و به خطر انداختن جان بیمار، دسترسی به خدمات پزشکی را پرهزینه کند.
در شرایطی که برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس همچون امارات در تلاش هستند که با درنظر گرفتن بودجه های سرسام آور با هدف ارزآوری بیشتر به تقویت تورسیم درمانی و جذب پزشک متخصص از کشورهای مختلف بپردازند؛می طلبد که در کشور خودمان دسترسی به خدمات درمانی را تسهیل ساخته و نابرابری در توزیع پزشک را رفع نماییم.
خیلی از متخصصین و صاحب نظران در این عرصه معتقدند که کمبود پزشک و مقاومت در مقابل پذیرش بیشتر دانشجوی پزشکی در این سال ها باعث شده که ما در خیلی از مناطق کشور گرفتار کمبود پزشک باشیم، برخی نیز بر این دیدگاه تاکید دارند که تبعیض در دسترسی به امکانات شهری باعث شده پزشکان ما به زندگی و انجام فعالیت پزشکی در مناطق محروم تمایل نداشته باشند و همین مورد باعث شده با ازدحام پزشک در شهرهای بزرگ و کمبود پزشک در شهرستان ها مواجه شویم، برخی نیز معتقدند در کنار این مشکلات نیز باید دقت کنیم که کشور ما به لحاظ جمعیتی درحال حرکت به سمت جمعیت میان سال بوده و این مهم می طلبد در یک یا دو دهه آینده تعداد کافی پزشک در کشور را دارا باشیم؛ به هر شکل مقاومت از پذیرش بیشتر دانشجوی پزشکی و مهاجرات پرستاران و پزشکان به کشورهای اروپایی و عربی می تواند در آینده ای نه چندان دور ما را با بحران بهداشت و درمان روبرو کند.
جهت بررسی دقیق تر این مساله خبرگزاری ایسنا با نمایندگان مناطق مختلف کشور در مجلس شورای اسلامی به گفت و گو پرداخته است تا میزان گستردگی بحران کمبود پزشک در شهرهای مختلف کشور را به خوبی بررسی کند.
حجت الاسلام جواد نیک بین نماینده مردم کاشمر در مجلس درگفت وگو با ایسنا درباره مشکلات کمبود پزشکی در زمینه انتخابیه خود اظهار داشت: در منطقه ترشیز کهن در شهرستانی مانند کوه سرخ گرفتار کمبود متخصص هستیم و این شهرستان حتی یک متخصص هم ندارد، در دو شهرستان دیگر بردسکن و خلیل آباد منطقه گرفتار کمبود جدی متخصص هستیم، در کاشمر هم در بعضی رشته ها متخصص داریم ولی کمبود احساس می شود؛ بدین سبب لازم است وزارت بهداشت به تامین پزشک متخصص مورد نیاز کمک نماید.
حجت الاسلام مجید نصیرایی نیز در گفت گو با ایسنا، درباب کمبود پزشک در مناطق کم برخوردار اظهار داشت: متاسفانه به سبب سیاست های غلط دولت های غرب زده که دارای افکار و گرایش های نزدیک به غرب بوده و تفکر لیبرالی را دنبال می کردند متاسفانه توجه به نقاط محروم در این سال ها بسیار کمرنگ بوده است، به شکلی که حالا در زمینه بهداشت و درمان شاهد یک فاصله عمیق میان برخی مناطق برخوردار و حوزه انتخابیه اینجانب هستیم.
نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس اضافه کرد: در زمینه انتخابیه بنده، مردم در دسترسی به پزشک متخصص به میزان کافی و در رشته های مختلف گرفتار مشکل هستند، مردم برای مراجعه به پزشک متخصص و یا دریافت خدمات پزشکی عادی برای مثال سی تی اسکن باید صدها کیلومتر مسیر را طی کنند. برخی از پزشکان طرحی هم که در منطقه حضور دارند حق انتخاب ندارند و مجبور به فعالیت در منطقه هستند، البته از این عزیزان و از همه عزیزان جامعه پزشکی به سبب خدماتی که به مردم ارائه می کنند، تشکر می نماییم.
محمدرضا احمدی نماینده مردم رشت در مجلس درگفت وگو با ایسنا درباره مشکلات کمبود پزشکی در زمینه انتخابیه خود اظهار داشت: در زمینه انتخابیه تا دلتان بخواهد مشکل کمبود متخصص داریم، وقتی مردم در این مطب های پزشکی چندین ساعت معطل می مانند؛ یعنی مشکل متخصص و مشکل پزشک داریم، زمان و وقت مردم برای ما بسیار ارزمشند است، اگر مشکل کمبود پزشک رفع گردد مردم دیگر فقط مجبور نیستند به یک پزشک مراجعه کنند و در مطب های پزشکی ازدحام را شاهد باشیم. رفع اشکال کمبود پزشک موجب می شود مردم آسان تر به پزشک دسترسی داشته باشند.
قاسم ساعدی نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس در گفت و گو با ایسنا با اشاره به وضعیت تامین پزشک و تجهیزات پزشکی در زمینه انتخابیه خود، بیان کرد: ما از کمبود نیروی انسانی و پزشک متخصص در منطقه رنج می بریم. متاسفانه به جز تخصص زنان در سایر تخصص ها نظیر چشم پزشکی، گوش و حلق و بینی، اعصاب و روان، کلیه و مجاری ادراری و قلب با کمبود شدید پزشک متخصص مواجه هستیم. از این بابت بیماران از بستان، هویزه و سوسنگرد باید مسافت زیادی را برای یک معاینه طی کرده و به مرکز استان مراجعه کنند.
کمال حسین پور نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس گفت و گو با ایسنا با اشاره به وضعیت تامین تجهیزات پزشکی و پزشک متخصص در زمینه انتخابیه خود، بیان کرد: در زمینه انتخابیه بنده و بیشتر شهرهای محروم و واقع در نوار مرزی وضعیت حضور پزشک متخصص چندان مناسب نمی باشد. امروز در شهرستان سردشت تنها یک رادیولوژیست داریم که هم در بیمارستان کار می کند و هم بیرون کار می کند. یک خانم حامله برای انجام سونوگرافی باید حدود دو ماه در نوبت باشد.
حجت الاسلام احمد حسین فلاحی نماینده مردم همدان درمجلس در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مشکل کمبود پزشک در زمینه انتخابیه خود عنوان کرد: مشکل کمبود پزشک در زمینه انتخابیه فراوان است، برای مثال درباب بیماران سرطانی با توجه به این که از غرب کشور هم به حوزه انتخابیه ما مراجعه می کنند متخصص آنکولوژی بسیار کم داریم، یک متخصص آنکولوژی داشتیم که وزارتخانه وی را به تهران منتقل کرده است و متاسفانه در این عرصه گرفتار مشکل هستیم.
محمد علیپور نماینده مردم ماکو در مجلس در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مشکل کمبود پزشک در زمینه انتخابیه اش عنوان کرد: در شهرهای حوزه انتخابیه اینجانب که شهرهای مرزی و شهرهای کوچکی هم هستند، در خیلی از رشته های تخصصی پزشکی به غیر از چندین رشته مانند تخصص داخلی گرفتار کمبود و گرفتار مشکل هستیم؛در حالت کلی در شهرستان های کوچک در زمینه رشته های تخصصی پزشکی کمبود داریم و حل این مشکل هم نیازمند اقدامات لازم متناسب با خود می باشد، معتقدم باید شرایطی فراهم گردد که متخصصین حوزه های مورد نیاز پزشکی در شهرستان ها مستقر باشند، برای مثال ما در زمینه انتخابیه در ۴ شهرستان بیمارستان داریم و می طلبد تخصص های مورد نیاز در این بیمارستان ها حضور داشته باشند و به فعالیت بپردازند.
اگرچه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۸۵۱ مورخ ۲۳ آذر ۱۴۰۰ به ریاست رئیس جمهور و به اتفاق آرا ماده واحده «افزایش ظرفیت سرانه پزشک در مقطع عمومی و تخصص» را مصوب کرد، اما باید دقت کنیم که این تصمیم درجهت افزایش ظرفیت پزشک فقط نباید در حد یک تصمیم تقنینی باقی بماند و باید در جهت رفع جدی مشکلات مربوط به کمبود در این عرصه اراده اجرائی دولتمردان را نیز به همراه داشته باشد، در نظر گرفتن تمهیدات جدی برای رفع کمبود پزشک می تواند در راه کاهش تبعیضات اجتماعی نیز ثمرات حائز اهمیتی را به همراه داشته باشد؛ از طرف دیگر با توجه جدی به این مهم می توانیم در آینده ای نزدیک ضمن تامین کامل نیازهای درمانی کشور به فکر توسعه و گسترش حوزه توریسم درمانی و ارزآوری از این مسیر نیز باشیم.1401/01/12
13:09:03
0.0 / 5
377
تگهای خبر: تصویب , خدمات , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام